Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lwów czeka na gości

Lwów
Wprawdzie mieszkańcy żyją swoim codziennym życiem, lecz głównym tematem rozmów są obchody 750-lecia Lwowa, dawniej grodu obronnego, założonego w 1251 r. przez księcia Daniela z dynastii książąt halickich, a nazwanego od imienia jego syna Lwa.

Obchody 750-lecia miasta rozpoczną się jutro. Przybędą prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski. W sobotę i niedzielę odbędą się festiwale, wystąpią: Rusłana, Goran Bregović, Ingrid.

Takiego święta Ukraina dawno nie miała - mówią mieszkańcy Lwowa. W centrum trwają ostatnie prace porządkowe. Obchody 750-lecia miasta rozpoczną się jutro. Szykuje się wielka feta.

- Nato święto czekaliśmy wiele lat. Wcześniej był tu Związek Radziecki, nie mogliśmy cieszyć się wolnością. A800-lecia już nie dożyję. Spójrzcie, jaki mamy piękny, odrestaurowany rynek -cieszy się starszy mężczyzna zaczepiony na ulicy.
Szacuje się, że na remont starówki wydano 25 mln dolarów pochodzących z budżetu państwa. Jednak lwowianie zazdroszczą krakowianom, że miasto nad Wisłą jest stale, a nie okazjonalnie dofinansowywane przez państwo. - Załóżmy, że każdy Ukrainiec dał po
2 dolary na_
prace remontowe. To nie jest dużo, atakiego miasta jak Lwów Ukraina nie ma imieć nie będzie -mówi dziennikarz lwowskiego radia.
Porządki i remonty wciąż trwają, miejskie służby upiększają przestrzeń publiczną kwiatami, malują krawężniki. Pojawiło się wiele koszy na śmieci, co na Ukrainie nie jest powszechne. Sklepikarze czyszczą witryny sklepów, zdzierają z rynien i ścian ogłoszenia.
Do Lwowa już przybyło wielu Polaków, głównie studentów. Sprzedawca widokówek Oleg przewiduje, że w sobotę przyjedzie ponad 30 autobusów z polskimi turystami, a on sam zarobi tyle, ile przeciętny Ukrainiec w ciągu miesiąca.
750-lecie to świetna okazja do promocji handlowej. Wiele koncertów będzie sponsorowanych przez producentów napojów, przeważnie alkoholowych. Na ulicach sprzedawane są pamiątki z charakterystycznym logo święta.
Ceremonia zapowiada się niezwykle ciekawie. W sobotę i niedzielę będą się odbywały festiwale kowalstwa oraz ręcznych rzemiosł (tkactwa, kamieniarstwa itp.), a także literatury i młodego kina ukraińskiego. Wystąpią znani artyści ukraińscy i europejscy: Rusłana, gwiazda muzyki pop, zwyciężczyni Eurowizji 2004, Goran Bregović, Ingrid. Przez Lwów przejadą zabytkowe samochody, również z Polski.
Do Lwowa przybędą prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski - krajów, których historia jest związana z dawnym grodem. Na tych ziemiach, zwanych 700 lat temu Rusią Czerwoną, panowali w XIII wieku książęta ruscy, zanim jeszcze zrodziła się Ukraina. Kazimierz Wielki przyłączył Lwów do Rzeczpospolitej niespełna 100 lat po założeniu miasta. Po unii polsko-litewskiej Lwów stał się ośrodkiem Wielkiego Księstwa.
Dziś Lwów aspiruje do miana europejskiej metropolii. Jednak przygotowania do ceremonii pokazują, że u lwowian wciąż silne jest myślenie radzieckie. Miasto przygotowuje się do święta "na hurra". Remonty elewacji, dróg, w których czasem zapomina się o udrożnieniu kanalizacji itp., robione są w pośpiechu. - Jestem ciekaw, czy ten tynk wytrzyma do
przyszłego roku -zastanawia się pracownik radia, wskazując na odrestaurowaną kamienicę w centrum.
Wielu mieszkańców Lwowa nie interesuje rocznica. Ich problemy nie pozwalają im świętować.
- Panie, jakie tam 750-lecie. Mnie nie obchodzą żadne ceremonie. Ja tu muszę kombinować, żeby dzieci wykarmić. To jest dla mnie najważniejsze, a
nie jakieś święto -___rozkłada ręce uliczna sprzedawczyni warzyw. TOMASZ KUŁAKOWSKI (Lwów)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski