Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyszkowice. Warsztaty Terapii Zajęciowej działają od 20 lat

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Agnieszka Zakrocka-Studzińska (z lewej) i Barbara Chmurzyńska
Agnieszka Zakrocka-Studzińska (z lewej) i Barbara Chmurzyńska Aleksander Gąciarz
Na „Zielonym Wzgórzu” w Zielonej świętowano w poniedziałek jubileusz 20-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach.

WIDEO: Trzy Szybkie

Były kwiaty, gratulacje, życzenia i wspomnienia. - Pamiętam jak w Wigilię 1999 roku biegałyśmy po Ikei, aby kupić wyposażenie dla warsztatów – przypomniała ówczesna dyrektor DPS w Łyszkowicach Barbara Zięba. Osobą, z którą przeszukiwała sklepowe pułki była Barbara Chmurzyńska, jej obecna następczyni na tym stanowisku oraz pierwsza kierowniczka WTZ. Skąd taki pośpiech? - Pieniądze na organizację warsztatów w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udało się znaleźć późno, pod koniec orku. I musiałyśmy zdążyć, aby wszystkie środki zagospodarować – opowiada Barbara Chmurzyńska.

Ostatecznie wszystko się udało i po skompletowaniu 20 pierwszych uczestników warsztaty mogły ruszyć. Była to pierwsza na terenie nowopowstałego powiatu proszowickiego instytucja dla osób niepełnosprawnych. Tutaj mieli nabierać społecznego „obycia” (większość wcześniej przebywała wyłącznie w domach) oraz uczyć się nowych umiejętności a nawet zawodów. Służyły do tego przygotowane dla nich pracownie, w których rozwijali talenty plastyczne, kulinarne, aktorskie, komputerowe, stolarskie, dekoracyjne, ale też umiejętność prowadzenia gospodarstwa domowego. Prawdziwą wizytówka WTZ stali Łyszkersi, czyli grupa aktorsko-taneczna, mająca za sobą sukcesy na niezliczonych przeglądach i konkursach osób niepełnosprawnych. Podczas wczorajszego jubileuszu wszyscy uczestnicy zajęć zostali zaprezentowani jako Waleczny Terapeutyczny akon Łyszkersów. - Okazało się, że wielu naszych uczestników to osoby posiadające ukryte talenty w różnorodnych dziedzinach - mówi Agnieszka Zakrocka-Studzińska, kierująca WTZ od 2011 roku.

Obecnie na warsztaty do DPS w Łyszkowicach dojeżdża 25 osób. Pracują z nimi terapeutki Urszula Opiłka (od 20 lat!), Aneta Gajda, Jadwiga Czekaj, Justyna Stoszko, Monika Kwiecień i Monika Klasińska. Role kierowców pełnią Krzysztof Kowalski i Jerzy Kubik. Z okazji jubileuszu wszyscy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami. Wśród gości zaproszonych na jubileusz byli m. in. uczestnicy podobnych warsztatów, działających na osiedlu Górali w Krakowie i w Proszówkach. Placówki bardzo blisko ze sobą współpracują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski