Jerzy Zaborski
Medaliści mistrzostw Polski juniorów wśród solistów. Jakub Lofek (UKŁF Unia Oświęcim) stanął na najniższym stopniu podium. 5 miejsce zajął Michał Woźniak (Soła Oświęcim). Fot. Jerzy Zaborski
Brązowy medal Jakuba Lofka wśród solistów (UKŁF Unia) uratował honor Oświęcimia w mistrzostwach Polski juniorów w łyżwiarstwie figurowym, które odbyły się w hali przy ulicy Chemików. W mistrzostwach walczyli także zawodnicy ŁKS Soła.

Oświęcimianin po programie krótkim był czwarty, ale dowolny pojechał bardzo poprawnie, co pozwoliło mu wskoczyć na najniższy stopień podium. Można powiedzieć, że po oświęcimskich zawodach Jakub Lofek zrzucił chłopięcą skórę. W przyszłym sezonie będzie mógł już startować w międzynarodowych zawodach w cyklu Grand Prix, więc nie tylko klub, ale i kibice wiążą z tym utalentowanym młodzieńcem spore nadzieje.

O medal mogli się pokusić także Solarze. Drugi po programie krótkim wśród solistów był Michał Woźniak. Po pierwszym dniu zawodów wydawało się, że w mistrzostwach o podium będą walczyć koalicje oświęcimska przeciwko łódzkiej, bo w rywalizacji solistów brylowali bracia Kornel i Miłosz Witkowscy, który po programie krótkim na podium rozdzielił właśnie Woźniak.

Jednak Michał Woźniak znacznie gorzej pojechał program dowolny. - Zaczął całkiem dobrze – podkreśla Iwona Mydlarz-Chruścińska, trenerka oświęcimskich łyżwiarzy Soły. - Potem jednak trafił się błąd, po którym najwyraźniej spalił się psychicznie. To ostatecznie ustawiło Michała dopiero na 5. pozycji. Medal był w jego zasięgu.

Gdyby w mistrzostwach sprawdził się najbardziej optymistyczny scenariusz, oświęcimskie łyżwiarstwo mogłoby się cieszyć z dwóch medali, czyli UKŁF Unii i Soły.

Ostatecznie wśród solistów wygrał łodzianin Kornel Witkowski, wyprzedzając swojego brata Miłosza. Trzeci był wspomniany we wstępie Jakub Lofek.

Kibice znający łyżwiarskie realia mieli świadomość, że wśród solistek zwycięży Rosjanka jeżdżąca w barwach Axla Toruń, Ekaterina Kurakova. Zdeklasowała konkurencję, zdobywając złoty medal z łączną notą za oba programy 182,64 pkt. Srebrny medal zdobyła Oliwia Rzepiel z warszawskiej Ochoty (112, 43 pkt). Trzecia była Julia Kierul z Rewii Warszawa (108,83). - Dla naszej zawodniczki oświęcimskie zawody są przetarciem przed przyszłorocznymi seniorskimi mistrzostwami Europy – powiedział Mariusz Siudek, olimpijczyk rodem z Oświęcimia, który wraz z żoną Dorotą szkoleniowo realizują się w Toruniu. Przed laty, w barwach Unii, zapisali piękną kartę w historii polskiego łyżwiarstwa, walcząc w parach sportowych. W oświęcimskiej imprezie żadnej pary sportowej nie było. Na starcie stanęły jedynie dwie pary taneczne. Wygrali reprezentanci Stoczniowca Gdańsk Oliwia Borowska i Filip Bojanowski. Za nimi uplasował się łódzki duet Oliwia Olivier i Peter Paleev.

Wśród solistek kibice mieli nadzieję na medal Magdaleny Zawadzkiej z Soły Oświęcim. Program krótki zdawał się to potwierdzić, bo podopieczna trenerki Mydlarz-Chruścińskiej była czwarta. Co się stało w programie dowolnym, że mistrzostwa zakończyła dopiero na 7. pozycji, notą 103,14 pkt? - Po prostu nie wykonała postawionego przed nią zadania – wyjawia trenerka. - Pojechała po swojemu, no i przedobrzyła. Chciała więcej niż to było zaplanowane, a obróciło się to przeciwko niej. Będzie miała nauczkę na przyszłość.

Magdalena Zawadzka nie ma czasu na rozpamiętywanie mistrzostw Polski, bo już 8 lutego startuje w międzynarodowych igrzyskach młodzieży w Sarajewie.

Miejsca innych oświęcimianek, solistek w MP juniorów:

8. - Amelia Konik (UKŁF Unia, 100.97 pkt); 9. - Nikola Adamczyk (UKŁF Unia, 98.34 pkt); 13. Zuzanna Medela (UKŁF Unia, 93.62 pkt); 17. - Karolina Zielke (UKŁF Unia, 83.45 pkt); 23. - Angelika Knap (UKŁF Unia – 78.02 pkt); 24. - Julia Knurowska (UKŁF Unia, 75.03 pkt).

Michał Woźniak (Soła Oświęcim) po programie krótkim zajmuje 2. miejsce wśród solistów. Prowadzi Kornel Witkowski (ŁTŁF Łódź), a trzeci jest Miłosz Witkowski (ŁTŁF Łódź). Tuż poza podium Jakub Lofek (UKŁF Unia Oświęcim).

Łyżwiarstwo figurowe. W Oświęcimiu juniorzy walczą o medale ...

Materiał oryginalny: Łyżwiarstwo figurowe. Brązowy medal dla Oświęcimia Jakuba Lofka w mistrzostwach Polski juniorów - Gazeta Krakowska