Natalia Czerwonka
Natalia Czerwonka Pawel Relikowski / Polska Press
Wielobojowe mistrzostwa świata w Amsterdamie były dla łyżwiarzy szybkich ostatnią imprezą tak dużej rangi w tym sezonie. Polakom nie udało się zająć miejsca w czołowej dziesiątce.

Najwyżej w polskiej ekipie, na 11. pozycji, sklasyfikowana została Natalia Czerwonka. Czternasta była Luiza Złotkowska, a 20. Katarzyna Woźniak. Czerwonka zaczęła obiecująco, od 7. lokaty w sprincie na 500 m (40,75). Na 3000 m była 15. (4.30,29), a więcej spodziewano się po jej starcie na 1500 m (10. lokata, 2.03,35). Ostatecznie nie udało jej się załapać do finałowej ósemki. Złoto wywalczyła Japonka Miho Takagi (rok temu miała wielobojowy brąz), wyprzedzając główną faworytkę, Holenderkę Ireen Wuest.

Wśród mężczyzn 14. miejsce łącznie zajął Konrad Niedźwiedzki, a 15. Jan Szymański. Ten pierwszy zaczął od 2. lokaty (37,00) na 500 m (nie ma osobnych medali). Później jednak był 23. (przedostatni) na 5000 m (7.05,57) i 10. na 1500 m (1.52,08). To nie wystarczyło, by załapać się do ósemki, którą czekała jeszcze decydująca konkurencja - bieg na 10 000 m.

Walka o medal zakończyła się niespodzianką, bo poza podium, na 4. pozycji, znalazł się najbardziej utytułowany panczenista ostatnich lata Sven Kramer. Na 10 km uzyskał 6. czas, stracił ponad 20 s 2. w tym biegu rodaka, 23-leniego Patricka Roesta, który sięgnął po wielobojowe złoto (rok wcześniej w Hamar wywalczył srebro). Na 24. pozycji sklasyfikowany został zakopiańczyk Sebastian Druszkiewicz (polski olimpijczyk z Vancouver i Soczi), który teraz jeździ w reprezentacji Czech.

Klasyfikacja wielobojowych MŚ
Kobiety

1. Miko Takagi (Japonia) 166,905 pkt
2. Ireen Wuest (Holandia) 167,758
3. Annouk van der Weijden (Holandia) 169,840
...
11. Natalia Czerwonka (Polska) 127,017 (trzy bieg)
14. Luiza Złotkowska (Polska) 127,736 (trzy biegi)
20. Katarzyna Woźniak (Polska) 129,084 (trzy biegi)

Mężczyźni
1. Patrick Roest (Holandia) 154,547 pkt
2. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 154,941
3. Marcel Bosker (Holandia)155,593
...
14. Konrad Niedźwiedzki (Polska) 116,917 (trzy biegi)
15. Jan Szymański (Polska) 117,095 (trzy biegi)

MAGAZYN SPORTOWY24 - Boniek o biletach na mundial, grupie Polaków i bazie w Soczi

Materiał oryginalny: Łyżwiarstwo szybkie. Natalia Czerwonka 11. w wielobojowych mistrzostwach świata. Słynny Sven Kramer bez medalu - Gazeta Krakowska