Łyżwiarstwo szybkie. Zakopiański akcent w mistrzostwach Polski

(ART)
Na torze COS w Zakopanem panczeniści walczyli o medale mistrzostw kraju. Rywalizowano w wieloboju sprinterskim oraz w biegach długich.

Wielobój (punktacja za starty na 500 i 1000 m) zakończył się wygranymi faworytów, uczestników Pucharu Świata. Wśród kobiet triumfowała Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin), która wyprzedziła Kaję Ziomek (Cuprum Lubin) i byłą zawodniczkę AZS AWF Zakopane i Porońca Poronin Luizę Złotkowską (Sparta Grodzisk Maz).

W gronie mężczyzn triumfował broniący tytułu Artur Nogal (Fundacja Legia Warszawa), plasując się przed Piotrem Michalskim (Górnik Sanok) i byłym reprezentantem Porońca Janem Szymańskim (AZS AWF Poznań). Na starcie zabrakło naszego najlepszego zawodnika na krótkich dystansach Artura Wasia (Legia, w poprzednim sezonie był w Porońcu). Z panczenistów podhalańskich klubów 11. był Kamil Wszołek (SNPTT 1907 Zakopane).

Przy okazji sprinterskiego czempionatu rozegrano konkurencje, które są w programie mistrzostw Polski na dystansach (większość medali rozdano w grudniu w zawodach w Tomaszowie Mazowieckim). W biegu na 10 000 m złoto zdobył Szymański, wyprzedzając Adriana Wielgata (Orzeł Elbląg) i Michała Ostaszewskiego (AZS AWF Katowice). Szóste miejsce zajął Daniel Tylka (AZS Zakopane).

Na najdłuższym dystansie w rywalizacji kobiet - 5000 m - był zakopiański akcent. Trzecie miejsce wśród seniorek, a także pierwsze w kategorii młodzieżowej, zajęła pochodząca spod Giewontu Urszula Włodarczyk, reprezentująca AZS AWF Katowice. Inni wyróżniający się zawodnicy z naszego regionu też przenoszą się do innych ekip - podobnie jest z 4. w mistrzostwach kraju Magdaleną Czyszczoń i 5. Angeliką Fudalej (obie AZS AWF). Złoto wywalczyła Złotkowska, a srebro - Aleksandra Goss (Stegny Warszawa).