Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma być prościej i szybciej

Grzegorz Skowron
Prawo. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa już zakończyło przyjmowanie uwag pisemnych do projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zastrzeżenia i propozycje można teraz zgłaszać tylko na spotkaniach, organizowanych do końca listopada w kilku dużych miastach.

Kodeks ma kompleksowo regulować proces przygotowania i realizacji inwestycji. Znajdą się w nim przepisy z obecnie obowiązujących ustaw o planowaniu przestrzennym, gospodarce nieruchomościami, z Prawa budowlanego i geodezyjnego oraz specustaw (m.in. dla dróg i kolei). Będzie też wiele nowych regulacji, które mają ułatwić życie inwestorom.

Uproszczenia mają przede wszystkim odczuć osoby budujące we własnym zakresie. Przy budowie domu jednorodzinnego o powierzchni do 200 metrów kwadratowych projekt dostarczany do urzędu będzie zawierał jedynie usytuowanie domu i jego bryłę, a wewnętrzne rozwiązania znajdą się w dokumentacji powykonawczej. Takie rozwiązanie pozwoli dowolnie zmieniać np. układ ścian czy instalacji wewnątrz, bez konieczności starania się o zgodę na to w urzędzie.

Zostaną zlikwidowane decyzje o warunkach zabudowy. Jeśli dla danego obszaru nie będzie aktualnego planu, między domami będzie mógł powstać tylko kolejny dom, a nie fabryka, oczyszczalnia ścieków czy spalarnia śmieci.

Uproszczenie ma przynieść wydawanie jednej decyzji przed rozpoczęciem budowy. Będzie to zgoda inwestycyjna, która zastąpi obecnie wydawane decyzje: warunki zabudowy, pozwolenie na budowę, o podział nieruchomości, zgłoszenie budowy lub zmianę sposobu użyt- kowania. Zgodę inwestycyjną ma wydawać starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu. W przypadku bardziej skomplikowanych przedsięwzięć, decyzja należeć będzie do wojewody.

Projekt kodeksu zakłada, że będzie 6 kategorii inwestycji. Dla każdej z nich przewidziano nieco inne procedury uzyskiwania zgody inwestycyjnej. Ale wykaz obiektów przypisanych do danej kategorii ustali Rada Ministrów dopiero po uchwaleniu nowego kodeksu. Wstępnie wiadomo, że w pierwszej kategorii znajdą się te obiekty, które dziś można stawiać bez powiadamiania o tym urzędu. I to zostanie utrzymane. Druga kategoria obejmie inwestycje, które dziś trzeba zgłosić przed rozpoczęciem budowy. Chodzi np. o małe domy jednorodzinne. Im bardziej skomplikowany i większy będzie obiekt budowlany, w tym wyższej kategorii się znajdzie.

Resort budownictwa zapowiada, że po uchwaleniu kodeksu zostaną opracowane specjalne książeczki - każdy, kto będzie chciał wybudować garaż lub dom, otworzy sobie odpowiednią książeczkę, gdzie znajdzie wszystkie informacje na temat tego, jakie wymagania musi spełnić i jakie dokumenty musi złożyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski