Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma nie tylko chłodzić, ale i wyglądać

Monika Kaczyńska
Świetne poarametry i wzornictwo to pożądane cechy sprzętu AGD
Świetne poarametry i wzornictwo to pożądane cechy sprzętu AGD Fot. siemens
Sprzęt AGD. Nowoczesne lodówki mają nie tylko wiele praktycznych funkcji, ale również mogą stanowić wzór oszczędzania energii

Trudno wyobrazić sobie życie bez lodówki. Jeśli chcemy ją wymienić bez przemeblowania kuchni, kluczową rolę odegra rozmiar. Większość z nich ma standardową szerokość 60 cm – dotyczy to zarówno sprzętów do zabudowy, jak i tych wolno stojących. O różnicach w ich pojemności decyduje wysokość.

Jakie powinna mieć wymiary?
Właśnie pojemność powinna być podstawowym kryterium lodówki. Zależy ona nie tylko od liczby domowników, ale też zwyczajów zakupowych. Jeśli zakupy robimy na bieżąco, np. co drugi dzień, i nie przechowujemy dłużej produktów wymagających niskich temperatur, takich jak mięso, wędliny, nabiał, nawet w kilkuosobowym gospodarstwie domowym wystarczy niewielkie urządzenie. Im rzadziej wybieramy się na zakupy, tym większej pojemności lodówki będziemy potrzebowali.

Lodówki jednodrzwiowe to najprostsze, wszystkim znane rozwiązanie. Najczęściej mają one wbudowany wewnątrz zamrażalnik. Dla korzystających z dużych ilości mrożonych produktów oraz kilkuosobowych rodzin, które robią zakupy tygodniowe, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lodówki dwudrzwiowej z osobną komorą zamrażalnika. Kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę, to podział pojemności pomiędzy komorę chłodzącą, w której optymalna temperatura powinna wynosić 7–8 stopni, a zamrażarką, w której panują temperatury ujemne.__

_– Klienci najczęściej decydują się na zakup lodówek o wysokości 160–180 cm oraz 180–190 cm i o podziale pojemności między chłodziarkę i __zamrażarkę 50/50 proc. _– mówi Mateusz Gołda z neo24.pl.

Bardzo istotną sprawą jest zużycie energii przez urządzenie. Wybór energooszczędnej lodówki to inwestycja w redukcję rachunków za prąd, ponieważ są to urządzenia pracujące 24 godziny na dobę. O tym, ile energii zużywają poszczególne modele, informuje nas podana klasa energetyczna – od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza najbardziej oszczędne urządzenia. Lodówka klasy A+++ może zużyć średnio około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh, co oznacza, że w skali całego roku oszczędności są spore.

Dwa agregaty i dwa termostaty
Agregat w lodówce powoduje schłodzenie wnętrza chłodziarki i zamrażarki, natomiast termostat odpowiada za regulację temperatury w całym urządzeniu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem, gdzie chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę całego urządzenia.

Nowoczesne lodówki z podwójnym agregatem oraz termostatem zużywają najwięcej energii, ponieważ chłodziarka i zamrażalnik działają oddzielnie, a każdą z części można tymczasowo wyłączyć. – Najnowszym rozwiązaniem są lodówki o jednym agregacie i dwóch termostatach _– mówi Mateusz Gołda. _– To pozwala zoptymalizować temperaturę w __obu komorach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski