Maciej Małkowski, dwukrotny reprezentant Polski, mający na koncie 190 meczów w ekstraklasie, piłkarzem Barciczanki! [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Maciej Małkowski
Maciej Małkowski Jerzy Cebula
Nowym piłkarzem występującej w nowosądeckiej klasie okręgowej (grupa Nowy Sącz-Gorlice) Barciczance Barcice został 36-letni pomocnik Maciej Małkowski, dwukrotny reprezentant Polski, mający na koncie 190 występów w ekstraklasie, ostatnio grający w I-ligowej Sandecji Nowy Sącz.

Barciczanka - zdecydowanie prowadząca w tabeli grupy Nowy Sącz I w klasie okręgowej (komplet zwycięstw w 15 meczach, bramki: 70-7 oraz aż 14 punktów przewagi nad Biegoniczanką Nowy Sącz i Grodem Podegrodzie) odpaliła transferową bombę. Pozyskała Macieja Małkowskiego, który otrzymał od Sandecji wolną rękę w poszukiwaniu sobie innego klubu.

- Bardzo się cieszę z faktu, że tak doświadczony zawodnik jak Maciej Małkowski dołączył do naszej drużyny. Znam go jeszcze z czasów, gdy razem pracowaliśmy w Sandecji Nowy Sącz. To świetny piłkarz, z ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Między innymi on był ojcem awansu „Biało-czarnych” do Ekstraklasy. Wierzę, iż szybko wkomponuje się w zespół i razem osiągniemy cel, jakim jest awans do IV ligi - powiedział prezes Barciczanki Paweł Cieślicki (cytat za Facebook Barciczanka).

Małkowski urodził się 19 marca 1985 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Grał w tamtejszym MOSiR-ze, potem w miejscowym GKS-ie (Górniku). W 2008 roku trafił na rok do Odry Wodzisław. Później po dwa sezony występował w GKS-ie Bełchatów i Zagłębiu Lubin, półtora w Górniku Zabrze i ponownie pół w GKS-ie Bełchatów. W latach 2008-2015 rozegrał 169 meczów w ekstraklasie (1 bramka).

W 2015 roku znalazł się w Sandecji, w której spędził sześć i pół sezonu, w tym jeden (2017/18) w ekstraklasie (21 spotkań, 1 gol). Był kapitanem drużyny. W rundzie jesiennej obecnego sezonu zaliczył 6 występów w I lidze, spędzając na boisku łącznie 78 minut. Ponadto wystąpił w jednym meczu I rundy Pucharu Polski (90 minut), w którym Sandecja przegrała w Olsztynie ze Stomilem 0:1.

W reprezentacji Polski rozegrał dwa (towarzyskie) mecze: 14 grudnia 2008 roku w Kundu (Turcja) z Serbią (1:0) i 7 lutego 2009 roku w Faro (Portugalia) z Litwą (1:1). W pierwszym z nich grał od 1 do 82 minuty, w drugim od 46 do 90 minuty. Drużynę narodową prowadził wtedy Holender Leo Beenhakker.