Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maciej Płażyński

DER
W styczniu 2001 r. Maciej Płażyński zakładał Platformę Obywatelską wraz z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Olechowskim. Prawie dwadzieścia lat wcześniej (w 1983 r.), założył Spółdzielnię Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik".

Poseł RP (niezrzeszony), prezes "Wspólnoty Polskiej". Miał 52 lata.

W tamtych czasach było to jedno z miejsc, gdzie pracowali i zarabiali opozycjoniści. W "Świetliku" malował kominy także Donald Tusk. W spółdzielni pracował też Wiesław Walendziak. Po latach spółdzielnia stała się gdańską legendą. W latach 80. Płażyński był współtwórcą Kongresu Liberałów, z którego później wyłonił się Kongres Liberalno-Demokratyczny (partia Donalda Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego).

Maciej Płażyński urodził się 10 lutego 1958 r. w Młynarach na Pomorzu. Bezpośrednio po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Pasłęku (Warmińsko-Mazurskie) wyjechał na Śląsk, gdzie pracował przy budowie Huty Katowice. Był robotnikiem.

Płażyński do Gdańska wrócił na studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Tam związał się z Ruchem Młodej Polski. Był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej. W 1981 r. kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej.

W 1990 r. (w czasie rządów premiera Mazowieckiego) Płażyński został wojewodą gdańskim. Był nim - jak na polskie warunki - bardzo długo, bo aż do 1996 r., gdy został odwołany przez Włodzimierza Cimoszewicza. W Gdańsku głośno protestowano przeciw temu - zorganizowano nawet manifestację przed Dworem Artusa, w której brały udział tłumy mieszkańców Gdańska i Pomorza. Sympatia dla Płażyńskiego nie wygasła. Zawsze mógł liczyć na poparcie gdańszczan. Nadano mu nawet kilka honorowych obywatelstw pomorskich miast.

W wyborach parlamentarnych w 1997 r. Maciej Płażyński startował w Gdańsku z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Uzyskał najlepszy wynik w kraju (125 tys. głosów). Został marszałkiem Sejmu.

Po założeniu PO i wejściu do parlamentu (2001) Płażyński został przewodniczącym klubu tej partii. Jednak w 2003 r. drogi Płażyńskiego i PO rozeszły się - on sam wystąpił z partii i do końca kadencji pozostał posłem niezależnym. W wyborach w 2005 r. startował do Senatu właśnie jako kandydat niezależny i osiągnął jeden z najlepszych wyników w kraju (ponad 150 tys. głosów). Został wicemarszałkiem Senatu VI kadencji.

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2005 r. poparł Lecha Kaczyńskiego. W przedterminowych wyborach w 2007 r. startował już z listy PiS, choć później nie był członkiem Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Był posłem niezrzeszonym.

Macieja Płażyńskiego zapamiętamy jako szczególnie aktywnego działacza społecznego. W maju 2008 r. został prezesem "Wspólnoty Polskiej", zastępując na tym stanowisku Andrzeja Stelmachowskiego. Zakładał Fundację Pomorską wspierającą przedsiębiorczość, szczególnie wśród młodych ludzi z najuboższych rodzin. Był też współfundatorem fundacji "Nuta Nadziei" wspierającą utalentowane muzycznie dzieci. Był wreszcie wśród założycieli Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha, powstałego w celu organizowania pomocy mieszkańcom dzielnicy Gdańska - św. Wojciech, poszkodowanym w powodzi w 2001 r.
Pasją Macieja Płażyńskiego była piłka nożna. Grywał w nią chętnie także jako polityk. Kiedyś powiedział nawet, że "dorastał na piłkarskim boisku". W 2005 r. rozpoczął realizację programu "Blisko Boisko" (jako pierwsze powstało boisko przy jednej ze szkół w Gdańsku). Program stał się wzorem dla późniejszych "orlików".

Był żonaty, zostawił trójkę dzieci.

(DER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski