Magdalena Agnieszka Biejat. Kandydatka Lewicy na prezydent Warszawy. Działalność polityczna i główne postulaty

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 12 lat
Magdalena Agnieszka Biejat, działaczka społeczna, polityczka z partii Razem, ogłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Zdobyła wykształcenie z socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie, ma również bogatą karierą polityczną, Biejat w swojej kampanii stawia na inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do edukacji oraz bezpieczną przestrzeń publiczną.

Działalność i ścieżka zawodowa

Magdalena Agnieszka Biejat (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie) to polska tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, działaczka społeczna oraz polityczka z partii Razem. Posłanka na Sejm IX kadencji oraz senatorka XI kadencji, Biejat od 2022 roku pełni także funkcję współprzewodniczącej partii Lewica Razem.

Po ukończeniu studiów z socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie w 2006 roku Biejat skupiła się na tłumaczeniu literatury hiszpańskojęzycznej oraz zaangażowaniu w działalność organizacji pozarządowych, takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Fundacja im. Stefana Batorego. Jest także kierowniczką do spraw badań i doradztwa w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

W 2015 roku dołączyła do Partii Razem, (później Lewicy Razem), gdzie aktywnie działała w radzie okręgu warszawskiego. Zdobyła mandat posłanki w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, a rok później została współprzewodniczącą partii. Jej kariera polityczna obejmuje także starty w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. W lutym 2024 roku ogłosiła swoją kandydaturę na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Główne postulaty

Główne priorytety Magdaleny Biejat skupiają się na inwestycjach w budownictwo społeczne, zapewnieniu dostępu do dobrej edukacji publicznej oraz tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej. Podczas konferencji prasowej na placu Zamkowym w Warszawie podkreśliła, że stolica zasługuje na odważne inwestycje publiczne, które poprawią życie mieszkańców.

- Miasto stołeczne Warszawa, pośrednio i bezpośrednio, zatrudnia dziesiątki tysięcy osób. Ich płace, ich warunki pracy nie decydują tylko o ich życiu - ale o tym, jak się żyje wszystkim mieszkańcom i mieszkankom. Jeśli chcemy sprawnego urzędu, przyjaznej szkoły, troskliwej opieki czy dobrej jakości oferty kulturalnej, nie możemy zapominać o ludziach, którzy je tworzą – napisała w poście zamieszczonym na portalu „Facebook”.

W odpowiedzi na pytanie o swoje priorytety stwierdziła, że "Warszawa musi wreszcie rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, w budownictwo dla wszystkich".

- Pora, żeby mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wreszcie mieli wybór. Wybór między rynkiem prywatnym a miejską ofertą mieszkań na wynajem. Taki wybór mają mieszkańcy w wielu zachodnich stolicach, z Wiedniem na czele. W Warszawie też zasługujemy na europejski standard w dostępie do mieszkań. Wy na to zasługujecie – czytamy w kolejnym wpisie.

Ponadto kandydatka podkreśliła wagę dostępu do jakościowej edukacji oraz zapewnienie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców stolicy.

Współprzewodniczący warszawskich struktur Nowej Lewicy, Marek Szolc, wyraził dumę z kandydatury Magdaleny Biejat, podkreślając jej determinację i zaangażowanie w życie publiczne. Członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel zapewnił poparcie dla kandydatki, wskazując na jej aktywne wsparcie w lokalnych inicjatywach społecznych.

Magdalena Biejat stawia sobie za cel rozwój Warszawy, kierując wzrok w przyszłość i opierając swoją kampanię na zrównoważonym rozwoju miasta oraz poprawie warunków życia jego mieszkańców.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy

Oprócz Magdaleny Biejat, o urząd prezydenta Warszawy starać się będą także:

  • Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska;

  • Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość;

  • Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców;

  • Janusz Korwin-Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni;

  • Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

Wybory samorządowe zaplanowane są na niedzielę 7 kwietnia. W przypadku zajścia potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – odbędzie się ona 21 kwietnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl