MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magiczny świat nauki zaprasza

Redakcja
Cyberrybę, mobilnego robota podwodnego, stworzyli studenci Politechniki Krakowskiej Fot. Jan Zych
Cyberrybę, mobilnego robota podwodnego, stworzyli studenci Politechniki Krakowskiej Fot. Jan Zych
Festiwal Nauki w Krakowie ma już 10 lat! Jubileuszowa edycja imprezy promującej wiedzę i naukę oraz prezentującej osiągnięcia krakowskiego środowiska naukowego odbędzie się w dniach 12-15 maja 2010 roku. Głównym organizatorem 10. Festiwalu Nauki jest Politechnika Krakowska.

Cyberrybę, mobilnego robota podwodnego, stworzyli studenci Politechniki Krakowskiej Fot. Jan Zych

Pomysł organizacji imprezy, której celem byłoby propagowanie wiedzy i nauki, zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas przygotowań do obchodów 600-lecia uczelni. Pierwszy Jagielloński Festiwal Nauki odbył się w maju 2001 roku. Szybko do grona uczestników i organizatorów dołączyły inne krakowskie publiczne szkoły wyższe. Po Uniwersytecie Jagiellońskim głównym organizatorem imprezy były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007) oraz Politechnika Krakowska (od 2008 r.). W promowanie nauki włączyły się potem także instytuty naukowe i jednostki konsularne. Od 2005 r. główne wydarzenie festiwalu - tzw. Festyn Nauki - odbywa się w miasteczku namiotowym na Rynku Głównym. Jednocześnie w budynkach poszczególnych uczelni organizowane są wykłady, spotkania i panele dyskusyjne.

Zamysłem autorów licznych prezentacji i wykładów jest przekazanie gościom festiwalu umiejętności i informacji praktycznych, których nie uczy żadna szkoła. W programie tegorocznego Festiwalu jest ponad 600 różnych atrakcji. - W XXI wieku ludzka wiedza osiągnęła bezprecedensowy poziom, ale przeciętnemu człowiekowi łatwo zagubić się w gąszczu informacji, formułek, twierdzeń, zasad, często przekazywanych "na sucho", bez szczegółowych wyjaśnień i odniesienia teorii do życiowej praktyki. Dlatego inicjatywy takie jak Festiwal Nauki w Krakowie są tak cenne - podkreśla rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak. - Pozwalają tłumaczyć prawa rządzące naszym światem w przystępny i zrozumiały dla każdego odbiorcy sposób. Cieszę się, że nasza uczelnia podczas trzyletniej kadencji głównego organizatora Festiwalu Nauki przyczyniła się do tego, że stał się on imprezą rozpoznawalną przez wszystkich krakowian. Zadecydowało o tym bogactwo programu — ogromna liczba wydarzeń, imprez, prezentacji, z których każdy gość tego święta nauki może wybrać coś dla siebie. Nie ukrywam, że najbardziej cieszy mnie tak liczny i zaangażowany udział w Festiwalu dzieci i młodzieży. Bardzo ważne jest, by zainteresowanie nauką rozbudzać od najmłodszych lat. Wierzę, że któregoś dnia niektórzy z dzisiejszych widzów, staną po drugiej stronie i to oni będą prezentować zwiedzającym najciekawsze osiągnięcia naukowe krakowskich uczelni.

W czasie Festiwalu Nauki zaprezentuje się wszystkie siedem Wydziałów Politechniki Krakowskiej. Prześcigają się w pomysłowości, by pokazać to, co w naukach technicznych najbardziej intrygujące. Chemicy przemienią wodę w wino, piwo i mleko, mechanicy pomogą zaprojektować - może nawet z mobilnym robotem na spółkę - własną skocznię narciarską. Matematycy udowodnią, że to nie politycy, a liczby rządzą światem! Inżynierowie środowiska wyjaśnią wreszcie, czy woda może płynąć pod górę. Politechnika otworzy też dla gości Festiwalu swoje najpilniej strzeżone laboratoria - Laboratorium Inżynierii Wiatrowej z unikatowym tunelem aerodynamicznym, w którym testowano model stadionów na EURO 2012 oraz Laboratorium Wysokich Napięć. Pracownicy PK poprowadzą także wycieczkowiczów do podziemi Rynku Głównego, Elektrociepłowni Kraków SA, Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym i nastawni stacji PKP Kraków Główny Osobowy.
Pokazy na Rynku Głównym w czasie Festynu Nauki to nie wszystko. W Pałacu pod Baranami odbędą wykłady ekspertów Politechniki oraz panel dyskusyjny na temat optymalnego wykorzystania nośników energii. Z inicjatywy Politechniki gościom Festiwalu codziennie towarzyszyć będą artyści teatrów ulicznych.

Pełny wykaz imprez i miejsc, które można odwiedzić w czasie Festiwalu Nauki 2010 w Krakowie, na stronie www.festiwalnauki.krakow.pl.

(M, PK, LP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski