Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magistrat chce rozruszać seniorów

Agnieszka Maj
Magistracki program przewiduje m.in. organizowanie imprez sportowych dla seniorów
Magistracki program przewiduje m.in. organizowanie imprez sportowych dla seniorów JANUSZ WÓJTOWICZ
Społeczeństwo. Mieszkańcy Krakowa są długowieczni. W naszym mieście mieszka najwięcej - po Łodzi - osób, które skończyły 80 lat

Kraków ma pierwszy program działań na rzecz osób starszych, czyli tych po 60. roku życia. Przygotowany w magistracie dokument zakłada podwojenie - do 2020 roku - liczby Centrów Aktywności Seniorów. Teraz jest ich około 50, a ma powstać dodatkowych 54, po trzy w każdej z 18 dzielnic Krakowa.

- W każdym z takich miejsc seniorzy będą mogli skorzystać z wykładów, nauczyć się nowych umiejętności na komputerze. Ważna jest także integracja międzypokoleniowa, czyli spotkania z młodymi ludźmi - mówi Jan Żądło, dyrektor magistrackiego Wydziału Spraw Społecznych.

Program dla seniorów ma zostać uchwalony na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta. W tym roku na jego realizację magistrat zamierza wydać 1 mln 100 tys. zł, a do końca 2020 roku - 280 mln zł.

Aleksandra Bukowska ze Stowarzyszenia "Senior Na Czasie", które organizuje zajęcia dla starszych osób, uważa, że mocną stroną miejskiego programu jest organizacja zajęć związanych z komputerami i nowymi technologiami. Jej zdaniem nie są natomiast potrzebne wykłady.

- I tak nie przyjdą na nie osoby wykluczone, a to przede wszystkim do nich powinny być skierowane takie programy - zwraca uwagę Aleksandra Bukowska.

Elżbieta Pyka z Klubu Seniora Mistrzejowice uważa natomiast, że w programie brakuje działań, które umożliwiłyby dofinansowanie do biletów do opery czy teatru. - Bilety do tych instytucji są dla większości z nas zbyt drogie - mówi Elżbieta Pyka.

Z kolei zdaniem Barbary Bzdręgi z Klubu Seniora w Nowej Hucie najważniejsze jest to, aby gmina zwiększyła dotacje dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - na dofinansowanie wczasów rehabilitacyjnych. - Większość seniorów marzy o większej emeryturze, o tym, aby po opłaceniu rachunków zostało im choć trochę na życie - przyznaje Barbara Bzdręga.

Aleksandra Bukowska zauważa, że każdy senior ma inne potrzeby. - Podobnie jak wszyscy inni ludzie, w każdym wieku. Seniorów wyróżnia ich tylko to, że są starsi - podkreśla.

Z danych demograficznych wynika, że seniorów będzie przybywać. W roku 2013 kobiety powyżej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat stanowili 21,05 proc. mieszkańców Krakowa. Do 2020 roku ten odsetek zwiększy się do 23 proc.

Teraz wśród seniorów dominują kobiety - w roku 2013 stanowiły one 68,7 proc. wszystkich osób w wieku poprodukcyjnym.
Kraków ma mniej więcej tyle samo osób po 60. roku życia co inne duże miasta. Wyróżnia nas natomiast jeden z najwyższych (drugi po Łodzi) wskaźników liczby tzw. sędziwych starców - czyli osób powyżej 80. roku życia - w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Oferta Urzędu Miasta dla osób starszych
* Letnia Akademia Seniora - organizacja cyklu spotkań w okresie wakacji, połączonych z wykładami na interesujące seniorów tematy. Zajęcia dla minimum 40 osób.
* e-Akademia Seniora - przygotowanie rocznie minimum 216 seniorów (po minimum 12 osób z każdej dzielnicy) do korzystania z komputera i internetu.
* Informowanie seniorów o odbywających się w Krakowie przedsięwzięciach i wydarzeniach dotyczących osób starszych - prowadzenie miejskiej strony internetowej dla osób starszych "Kraków dla seniora". Przygotowanie publikacji z informacjami dotyczącymi wydarzeń dla seniorów.
* Spotkania przy kawie - organizacja cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi w Centrach Seniora. Co roku - minimum 12 spotkań.
* Miejsca przyjazne seniorom - organizacja konkursu mającego na celu tworzenie i promowanie miejsc, które są przyjazne dla seniorów. Przyznawanie tytułu "Miejsce przyjazne seniorom".
* Sportowa Akademia Seniora - zajęcia i imprezy sportowe dla seniorów, którzy aktywnie uprawiają różne dyscypliny sportowe.
* Klub Sprawnego Seniora - organizacja zajęć, podczas których uczestnicy będą m.in. poznawać sposoby radzenia sobie z problemami związanymi ze zmniejszającą się sprawnością fizyczną.
* Centra Aktywności Seniorów - tworzenie lokalnych Centrów Aktywności Seniora w ramach otwartego konkursu ofert . Utworzenie do roku 2020 minimum trzech standardowych centrów w każdej z 18 dzielnic Krakowa.
* Wspieranie działań mających na celu integrację międzypokoleniową seniorów - ogłaszanie konkursów ofert dla organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób starszych, na projekty promujące integrację międzypokoleniową seniorów. Organizacja konkursów dla szkół i placówek oświatowych na najlepsze przedsięwzięcia w zakresie integracji międzypokoleniowej.
* Wspieranie aktywności artystycznej seniorów - przegląd rękodzieła artystycznego osób starszych.
* Senioralia - organizacja imprezy mającej na celu prezentację osiągnięć seniorów w różnych dziedzinach i wspólną zabawę.
* Wolontariat seniorski - tworzenie lokalnych centrów wolontariatu osób starszych w Centrach Aktywności Seniorów.
* Rada Krakowskich Seniorów - organizacja wyborów i tworzenie warunków do działania Rady Krakowskich Seniorów.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski