Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maj – gorący miesiąc w kalendarzu PCK. Zespół LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie wygrywa okręgową rywalizację

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. PCK Kraków (Krzysztof Jeżek)
W sobotę 19 maja w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema odbył się kolejny etap XXVI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Okręgową rywalizację wygrał zespół Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie i będzie reprezentował Małopolskę podczas ogólnopolskiego finału w dniach 7-9 czerwca w Rzeszowie. Drugie miejsce zajęła drużyna XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie, a trzecie ZSO i LO w Myślenicach.

Czerwonokrzyski maj w Krakowie

Maj to niezwykle intensywny miesiąc w kalendarzu PCK, ma to uzasadnienie w początkach historii tego ogólnoświatowego stowarzyszenia humanitarnego.

W Polsce w dniach 8 -15 maja rokrocznie obchodzimy Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża. Dostępne źródła historyczne pokazują, że tydzień ów świętowano już za czasów Galicyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża kierowanego przez ks. Pawła Sapiehę. W okresie maja w wielu miastach Galicji, w szczególności w Krakowie i Lwowie, organizowane były różnego rodzaju koncerty, wystawy, prezentacje, a przede wszystkim kwesty, na których zbierano środki na działalność Czerwonego Krzyża.

Wstrząs bitwy pod Solferino

Informacje o kweście zamieszczały wówczas wszystkie lokalne gazety, wszystkich wyznań, a na murach miasta pojawiały się odezwy komitetu obywatelskiego, sprawującego pieczę nad obchodami, skierowane do mieszkańców stołeczno-królewskiego miasta Krakowa z apelem o uczestnictwo, datki, współpracę i członkostwo. Przewodniczącym komitetu był dr Juliusz Leo – prezydent miasta. Kwesty organizowały wielce zasłużone mieszkanki Krakowa na czele z żoną prezydenta. Obchody Tygodnia PCK szeroko prezentowano w prasie tego okresu. Nie było gazety codziennej, która by nie relacjonowała wydarzeń. Tak było jeszcze w 1916 roku, ale od 1948 rządy PRL-u sukcesywnie pozbawiały Polski Czerwony Krzyż autonomii i majątku, tym samym media zepchnęły Stowarzyszenie na odległy plan.

,,Tutti fratelli” (wszyscy jesteśmy braćmi) - od tego stwierdzenia Henry’ego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża, rozpoczęła się również historia Czerwonego Półksiężyca na świecie. Dunant wypowiedział cytowane słowa pod wrażeniem prawie 40 000 ofiar, poległych, rannych i zaginionych po jednodniowej bitwie pod Solferino (1859). Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca obchodzony jest 8 maja, w rocznicę jego urodzin.

Jak przebiegał tegoroczny Tydzień PCK?

9 maja maluchy z Przedszkola nr 61 „Pod Wawelem” zostały zaproszone na bal z okazji 190 rocznicy urodzin Henry’ego Dunanta. Program balu uwzględniał historię Czerwonego Krzyża, misję Stowarzyszenia, zabawy, plastyczne działania i… zasady prawidłowego mycia zębów. Wszystko dostosowane do wieku uczestników. 12 maja, podczas zjazdu zwyczajnego Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK, prezes zarządu płk Mieczysław Kurek podkreślił, że w ostatnich latach w Małopolsce wykonano gigantyczną pracę, aby stać się organizacją humanitarną liczącą się w regionie. W jakim stylu powraca do świadomości Krakowian i Małopolan stowarzyszenie, można przeczytać w czerwonokrzyskim Newsletterze, zobaczyć na Facebooku.

Można też było usłyszeć codziennie w Radiu Kraków, w audycjach „Przed hejnałem” pod wspólnym tytułem „100 lat PCK pod lupą”, a w nich m.in. o założycielu Czerwonego Krzyża, wciąż potrzebnej działalności Biura Informacji i Poszukiwań, Harcerskiej Poczcie PCK, o idei muzeum oraz postaciach niezwykle ważnych dla początków PCK - ks. Pawle Sapiesze i hr. Marii Tarnowskiej, która była pierwszą Polką uhonorowaną medalem Florence Nightingale – najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Kluby Honorowych Dawców Krwi i koła przygotowały na ten czas własne programy lub akcje.

Być wszędzie i dla wszystkich

Dewizą wolontariuszy spod znaku Krzyża Genewskiego jest być wszędzie i dla wszystkich. Zmieniła się strategia i metody walk, ale nie ustały na świecie konflikty i zdarzenia losowe. Wolontariusze są nadal potrzebni, realizują statutowe cele wyznaczone także na czas pokoju. Młodzi krakowianie nawiązują współpracę z rówieśnikami z zagranicy. Przy Studenckiej 19 gościliśmy w maju reprezentantów Włoskiego Czerwonego Krzyża z miejscowości Aci Catena na Sycylii, a nieco wcześniej pochodzące z Francji studentki realizujące projekt „SOURIRES EN POLOGNE”, które obdarowały naszych podopiecznych potrzebnymi produktami.

Wzorem Juliusza Leo i jego komitetu sprzed ponad stu lat kierujemy apel, zwłaszcza do placówek oświatowych, o członkostwo w Stowarzyszeniu. O reaktywację kół Polskiego Czerwonego Krzyża, które w ostatnich latach zaniechały działalności- powiedziała dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego Małgorzata Pyka - jednostki organizacyjne pozostające w strukturach naszego regionu zapraszamy na I Zlot MOO PCK do Mszany Dolnej w dniach 15-16 czerwca. Uczniom LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie i opiekunowi zespołu pierwszej pomocy, p. Zuzannie Zawadzińskiej, gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia w rywalizacji 16 najlepszych drużyn z całej Polski!

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski