Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają być z czego dumni

Paweł Panuś
Zygmunt Szewczyk, pierwszy dyrektor SMS Kraków, odbiera gratulacje z rąk Katarzyny Gubernat
Zygmunt Szewczyk, pierwszy dyrektor SMS Kraków, odbiera gratulacje z rąk Katarzyny Gubernat fot. Michał Czeluśniak
Wydarzenie. Szkoła Mistrzostwa Sportowego świętuje jubileusz 20-lecia. Jej chlubą są wychowankowie, którzy reprezentują kraj w najważniejszych imprezach piłkarskich

Gdy 20 lat temu Zygmunt Szewczyk otwierał pierwszy rok działalności SMS wielu było takich, którzy wyrokowali szybki koniec działalność tej placówki. Że się nie sprawdzi, że nie będzie właściwego szkolenia, że po co, skoro znakomicie szkoleniową robotę wykonują Wisła, Hutnik i Cracovia.

Po dwóch dekadach dyrektor Szewczyk, który kierował placówką do 2008 roku, mógł z podniesioną głową odebrać medal przyznany mu przez Małopolski Związek Piłki Nożnej. SMS przekazał w ręce Mirosława Gilarskiego, za którego kadencji placówka zyskała pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, nawiązała przyjazne stosunki z Pogonią Lwów i nabrała wyraźnie patriotycznego charakteru. Od prawie roku placówką kieruje Katarzyna Gubernat, której przypadła rola gospodarza pięknego jubileuszu.

- Jesteśmy dumni z tego, że nasi wychowankowie z powodzeniem reprezentowali kraj w najważniejszych imprezach piłkarskich, wielu z nich gra obecnie w ekstraklasie i klubach zagranicznych. Oni są najlepszą reklamą naszej szkoły. Nie można jednak zapominać o nauczycielach i to nie tylko tych specjalizujących się w futbolu. Staramy się bowiem, by nasi uczniowie odebrali właściwe wykształcenie gimnazjalne i średnie - mówi Katarzyna Gubernat.

Do najwybitniejszych wychowanków SMS należą: Paweł i Piotr Brożkowie, Bartosz Kapustka, Filip Kurto, Patryk Małecki, Adam Kokoszka, Mateusz Klich, Jakub Świerczok, Maciej Palczewski, Bartłomiej Dudzic, Grzegorz Baran, Michał Miśkiewicz i Bartosz Iwan.

Zespół Społecznych Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie im. Józefa Kałuży i Henryka Reymana to miejsce, w którym do jednej klasy chodzą piłkarze Wisły, Cracovii. Bo i patroni placówki postrzegani są jako ci, którzy rywalizowali na boisku do upadłego, a po końcowym, gwizdku potrafili podać sobie ręce. W SMS coraz więcej jest uczniów pochodzących z mniejszych miejscowości. Oni stanowią trzon piłkarskich drużyn MKS SMS Kraków, którego prezesem jest Piotr Kocąb. - Ci chłopcy najczęściej wracają do swoich ośrodków i zostają trenerami, bądź grającymi trenerami. Przekazują to, czego się u nas nauczyli - mówi Marek Salamon szkoleniowiec juniorów starszych MKS SMS.

- Przed nami nowe wyzwania - mówi dyrektor Katarzyna Gubernat. - Musimy wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych uczniów. Dlatego wprowadzamy trening mentalny, nawiązaliśmy współpracę z wieloma podmiotami, które wspierają nas w działaniu. Od niedawna współpracujemy z żeńską sekcją AZS UJ Kraków. Żeński futbol bardzo się rozwija, planujemy nawet otworzyć specjalną klasę dla dziewcząt. Musimy pomóc młodym zawodniczkom pogodzić naukę z uprawianiem futbolu. Generalnie będziemy stawiać na indywidualny rozwój ucznia, bo na to jest obecnie największe zapotrzebowanie - dodaje.

Z okazji jubileuszu Małopolski Związek Piłki Nożnej uhonorował najwybitniejsze osoby związane z SMS Kraków. Odznakę zasłużonego działacza MZPN otrzymał Andrzej Palczewski. Andrzej Bahr i Mirosław Hajdo dostali srebrne odznaki MZPN, a brązowe: Marcin Gędłek i Piotr Górecki. Medale 105-lecia MZPN przypadły w udziale: Zygmuntowi Szewczykowi, Pawłowi Łukaszce, Wojciechowi Stawowemu, Antoniemu Szymanowskiemu, Andrzejowi Hyżemu, Piotrowi Kocąbowi, Dariuszowi Marcowi, Pawłowi Regulskiemu oraz Henrykowi Dudzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski