Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają dość hałasujących pod oknami aut

Redakcja
OLKUSZ. Mieszkańcy os. Młodych od kilku lat proszą o ekrany dźwiękochłonne. Ratunkiem ma być budowa obwodnicy.

Jan Durański (po lewej) i Czesław Romanek (po prawej) uważają, że ekrany akustyczne są niezbędne Fot. Katarzyna Ponikowska

Mieszkańcy bloków przy ul. Krasińskiego na osiedlu Młodych, położonych najbliżej drogi wojewódzkiej nr 791, nie mogą spać spokojnie. Tuż pod oknami po ruchliwej trasie przez 24 godziny na dobę mkną cysterny, tiry, ciężarówki i auta osobowe. Ludzie od kilku lat piszą do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, by coś z tym zrobił - dowiedzieli się jednak, że ekrany nie staną, bo ruch za kilka lat zostanie przeniesiony na obwodnicę. Niestety, wtedy głośno będą mieć ich sąsiedzi. Tam też ekrany nie są planowane.

Trasa nr 791 łączy Olkusz z Trzebinią i Chrzanowem. - Kiedy się tu wprowadzaliśmy była sielanka. Dziś nie da się wytrzymać - tłumaczy Czesław Romanek. - Pas zieleni nie tłumi hałasu, ani nie blokuje ogromnej ilości spalin - alarmują mieszkańcy.

W imieniu mieszkańców Czesław Romanek podjął batalię z urzędnikami. Wysłał pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich z informacją, że natężenie hałasu zakłóca spokój i poprosił o zamontowanie ekranów akustycznych na zachodniej części osiedla Młodych.

Dostał odpowiedź, że niedługo ruch przeniesie się na obwodnicę Olkusza, która przebiegać będzie z Chrzanowa przez ulice Kochanowskiego, 1000-lecia i Zagaje w Olkuszu. Dyrektor Grzegorz Stech wyjaśnił też, że aby wybudować ekrany akustyczne, trzeba wcześniej zrobić pomiar natężenia ruchu.

Jan Durański, przewodniczący osiedla, zaapelował więc o wykonanie takich badań. Zaproponował też, by do czasu budowy zmniejszyć prędkość na drodze do 30 km/godz. - Tym bardziej, że z powodu istniejących zakrętów takie ograniczenie już częściowo istnieje. Można by je po prostu przedłużyć - mówi.

Jednak według ZDW takie rozwiązanie też nie jest możliwe. Urzędnicy wyjaśniają, że nie stosuje się znaków ograniczenia prędkości na drodze wojewódzkiej, jeśli kierowca jest w stanie ocenić geometrię drogi. Grażyna Krok z ZDW poinformowała również, że badania natężenia ruchu mogą zostać wykonane dopiero po wybudowaniu obwodnicy.

- Tymczasem my musimy żyć w hałasie, który z miesiąca na miesiąc jest coraz większy, a terminu budowy obwodnicy nikt nie zna - denerwuje się Czesław Romanek.

Jan Durański zwraca też uwagę, że ZDW powinien już teraz wziąć pod uwagę budowę ekranów akustycznych przy Kochanowskiego. - Nie może być tak, że przerzuca się ruch spod okien jednego bloku pod drugi - podkreśla.

Niestety, przy obwodnicy ekrany też nie są planowane. Już teraz mieszkańcy ul. Kochanowskiego boją się przyszłości.

Katarzyna Ponikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski