Mają miliony na inwestycje

Redakcja
W ramach dofinansowania z Funduszu Spójności modernizowana będzie też oczyszczalnia ścieków w Skawinie Fot. Ewa Tyrpa
W ramach dofinansowania z Funduszu Spójności modernizowana będzie też oczyszczalnia ścieków w Skawinie Fot. Ewa Tyrpa
Szukają źródeł finansowania, głowią się nad projektami, ciężko pracują przy ich powstaniu. Wszystko po to, by pozyskać jak najwyższe dofinansowania do kluczowych inwestycji.

W ramach dofinansowania z Funduszu Spójności modernizowana będzie też oczyszczalnia ścieków w Skawinie Fot. Ewa Tyrpa

FINANSE. Trzy podkrakowskie gminy: Skawina, Krzeszowice i Kocmyrzów-Luborzyca potrafią wykorzystywać unijne fundusze

I, jak pokazuje ostatni ranking "Rzeczpospolitej", trud urzędników nie poszedł na marne. Trzy gminy z powiatu krakowskiego - Skawina, Krzeszowice i Kocmyrzów--Luborzyca znalazły się wśród stu najlepiej wykorzystujących unijne fundusze w przeliczeniu na mieszkańca.

Wysoką, bo 18. pozycję wśród gmin wiejsko-miejskich mają Krzeszowice. Według danych z "Rz", z ogólnej kwoty dotacji z funduszy unijnych w wysokości 133 mln 528 tys, na jednego mieszkańca przypada 4 tys 198 zł. zł. Wiceburmistrz Andrzej Żbik nie ukrywa zadowolenia. Tym bardziej, że jak zauważa, przygotowanie dokumentacji do Funduszu Spójności trwało kilka lat i kosztowało wiele pracy. Gminie udało się pozyskać ponad 130 mln zł dotacji na budowę kanalizacji dla 11,5 tys. odbiorców. - Pod uwagę na pewno zostały wzięte również inne inwestycje, na które otrzymaliśmy pieniądze z zewnątrz, między innymi: termomodernizacja obiektów komunalnych, remont stawu w Tenczynku i Żarach czy urządzenie kilkunastu placów zabaw - wylicza wiceburmistrz. Przyznaje, że spośród wszystkich programów unijnych najtrudniejsze było przygotowanie dokumentacji do Funduszu Spójności. - Teraz kolejnym dużym wyzwaniem jest wykonanie i rozliczenie budowy kanalizacji - zaznacza.

30. miejsce w rankingu zajmuje gmina Skawina. Tu fundusze unijne przypadające na mieszkańca obliczono na 3 tys 281 zł, przy ogólnej kwocie dotacji w wysokości 136 mln 346 tys. zł. Burmistrz Adam Najder nie ma wątpliwości, że na tę kwotę złożyła się przede wszystkim dotacja z Funduszu Spójności na realizację zadań związanych z gospodarką wodno - ściekową. - To, że jesteśmy w tym rankingu jest efektem rzetelnej i ciężkiej pracy niewielkiej grupy osób. Dokumentacja do tej inwestycji była długo przygotowywana. Ale przyniosła efekty. Bo dofinansowania nie otrzymaliśmy ani dzięki układom politycznym ani koneksjom, tylko dzięki bardzo dobrej i trudnej pracy - komentuje burmistrz.

Dodaje, że gmina przez cały czas walczy o zewnętrzne fundusze. Udało się je pozyskać m.in. na utworzenie dwóch stref aktywności gospodarczej, na budowę kanalizacji oraz na budowę i modernizację obiektów oświatowych (budowa sali gimnastycznej w Krzęcinie oraz rozbudowa szkoły w Jaśkowicach - przyp. red.). To jednak nie wszystko. Już jutro zostanie podpisana, z marszałkami województwa małopolskiego, umowa na sfinansowanie rewitalizacji centrum Skawiny. - Te wszystkie inwestycje jeszcze bardziej poprawią pozycję naszej gminy w zakresie pozyskiwania pieniędzy z Unii - cieszy się Adam Najder.

W grupie gmin wiejskich najlepiej wykorzystujących unijne fundusze jest tylko jedna gmina: Kocmyrzów- Luborzyca. Zajmuje ona 91. miejsce w rankingu z ogólną kwotą dotacji 30 mln 373 tys. zł. Na jednego mieszkańca dotację obliczono na 2 tys. 246 zł. Na tę kwotę, podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch gmin, złożyło się dofinansowanie z Funduszu Spójności. - Pieniądze otrzymaliśmy na budowę kanalizacji w czterech miejscowościach: Zastów, Dojazdów, Prusy i Krzysztoforzyce. I choć przygotowanie dokumentacji jest prawdziwą drogą przez mękę, to jednak cieszę się, że udało nam się przez to przejść. A skoro znaleźliśmy się w rankingu, to jest to dodatkowy sukces - komentuje wójt Marek Jamborski.
Samorządowcy gwarantują, że nie spoczną na laurach. Dowodem na to są już tegoroczne decyzje o dofinansowaniu kolejnych inwestycji.

Magdalena Uchto

magdalena.uchto@dziennik.krakow.pl

Fundusze unijne na mieszkańca

Krzeszowice:

4 tys. 198 zł (na dotację ogółem 133 mln 528 tys. zł)

Skawina:

3 tys. 281 zł (na dotację ogółem 136 mln 846 tys. zł)

Kocmyrzów-Luborzyca:

2 tys. 246 zł (na dotację ogółem 30 mln 373 zł)

(z danych “Rzeczpospolitej")

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie