Mają mnóstwo medali, ale żaden nie jest złoty

(ART)
Anna Kawecka (AZS AGH)
Anna Kawecka (AZS AGH) fot. Archiwum
Pływanie. W zimowych mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim, przedstawiciele krakowskich klubów, AZS AGH i Jordana, wywalczyli 16 medali.

Aż 15 krążków z tego dorobku – 7 srebrnych i 8 brązowych – to zasługa AZS AGH, gdzie jest najmocniejsza w regionie sekcja seniorska.

Biorąc pod uwagę medale w kategorii młodzieżowej, to mamy ich aż 44 _– cieszy się trener akademickiego klubu Kazimierz Woźnicki. – _Poszło nam dwa razy lepiej niż przed rokiem, ale należało się tego spodziewać, gdyż dołączyło do nas kilku dobrych zawodników. Wprawdzie nie wracamy w blasku seniorskiego złota, ale z występu jestem zadowolony.
O zwycięstwa było trudno. Marcin Suzin nadal ma problem z kręgosłupem, Mateusz Wysoczyński w stylu grzbietowym musiał walczyć z mistrzem świata Radosławem Kawęckim. Nasza panie też przegrywały z reprezentantkami. Wierzę, że na letnich mistrzostwach kraju będzie lepiej. Postęp jest widoczny. Zawodnicy, którzy poprzednio walczyli o finał, teraz są w czołówce, nawet na __podium, jak choćby Paulina Uryga.

Cieszy także to, że na liście medalistów w konkurencjach indywidualnych jest aż 8 nazwisk. Srebro i brąz zdobyli: Marcin Suzin (odpowiednio 200 i 100 m stylem zmiennym) oraz Anna Kawecka (50 i 100 m dowolnym). Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli: Maciej Sobczyk na 400 m zmiennym, Mateusz Wysoczyński na 200 m grzbietowym, Katarzyna Górniak na 100 m grzbietowym; brązy zdobyli: Paulina Uryga na 50 m klasycznym, Marcelina Radlińska na 200 m motylkowym, Krystian Bałabuch na 200 m zmiennym. Ponadto dwa srebrne i dwa brązowe krążki uzyskały żeńskie sztafety, a brąz dorzuciła sztafeta mężczyzn.

Jedyny medal – srebrny – dla Jordana Kraków wywalczyła w swej koronnej konkurencji 200 m stylem grzbietowym Agata Magner. W tej ekipie wyróżnił się też 17-letni Dawid Murzyn. Na podium wprawdzie nie stanął – w finale na 50 m grzbietowym był szósty – ale poprawił rekord Polski w swej kategorii wiekowej na (i to dwukrotnie – ostatecznie na 24,49).

Jego koleżanka z SMS Kraków, Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska), w czempionacie wywalczyła w stylu zmiennym trzy krążki: dwa srebrne (na 200 i 400 m) oraz brązowy (100 m).