Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają talent, pasje i dość komercji. Tak dziś gotują najlepsi kucharze

Katarzyna Kachel
Konrad Czort jest autorem całej karty lokalu WieloPole 3
Konrad Czort jest autorem całej karty lokalu WieloPole 3 Fot. Andrzej Banaś
Nie marzą o wygranych w programach telewizyjnych. Dzień po dniu konsekwentnie zgłębiają tajemnice smaków i najnowszych technik przyrządzania potraw. Krakowscy mistrzowie są w tym piekielnie dobrzy. Świadczą o tym wysokie miejsca, które w naszym plebiscycie zajęły ich macierzyste restauracje.

Adrenalina przy garnkach? Jeżeli jej nie czujesz, nie masz szans na kulinarny sukces. Taki, jaki osiągnął już między innymi Oskar Zasuń, młodziutki szef kuchni w Studiu Qulinarnym, czy Konrad Czort, którego piekielnie dobrych dań można spróbować w wegańskiej restauracji WieloPole 3. W lokalach, które trafiły do naszego ścisłego finału, nie brakuje prawdziwych perełek. A także diamentów. Mistrzów, którzy potrafią wyczarować magiczne i zaskakujące dania.

Przypomnijmy. Do czołówki plebiscytu „Dziennika Polskiego” Smaki Krakowa dostało sie 27 restauracji, które walczyły o zwycięstwo w dziewięciu kategoriach. Na liście znalazły się takie, które od lat wpisują się w kulinarną mapę miasta, dyktują trendy i narzucają mody. Nie zabrakło i tych całkiem nowych, które przebojem, oryginalnością i smakiem potraw podbiły serca oraz podniebienia krakowian i turystów.

Po prostu autorsko
Restauracja Szara w trójce najlepszych w kategorii kuchnia autorska nikogo nie dziwi. Kilkanaście lat w sercu miasta i konsekwencja w prowadzeniu lokalu wysoko postawiły innym poprzeczkę. Menu, które wymyślił założyciel miejsca, nieżyjący już fotograf Bogdan Axmann, ma żelazne, niezmieniające się od lat potrawy.

Są w nim dania kuchni skandynawskiej, francuskiej i polskiej, smaki, które zostały przywiezione z dalekich podróży. Plankstek, czyli polędwicę wołową z żółtą fasolką owijaną bekonem, pieczonym pomidorem oraz sosem bearnaise, podaje się na Rynku Głównym pod numerem „szóstym” od pierwszego dnia istnienia lokalu. Tak jak i zupę rybną a la Bouillabaisse.

Kiedy rodziła się karta w Szarej, Oskar Zasuń kończył pewnie gimnazjum. Już wtedy jednak wiedział, że kuchnia to miejsce, w którym będzie chciał porządzić. Z dzieciństwa wyniósł przepisy na proste dania, które przyrządzała mama, i szacunek do produktu.

W technikum gastronomicznym, do którego złożył papiery, nie miał szans na zgłębianie zagadek kuchni molekularnej ani poznawanie tajemnic łączenia smaków nieoczywistych. Wcale mu to nie przeszkodziło, by zostać szefem kuchni w Studiu Qulinarnym. Nie przeszkodziło, bo kunszt, który prezentuje, zachwycił nie tylko właścicieli, ale i gości lokalu przy ul. Gazowej.

Inspiracji szukał w głowie i u światowych mistrzów gotowania. Połączył to z talentem i prawdziwą miłością. I tak dziś spod jego rąk wychodzą m.in. świetne polędwiczki z dzika, w których miesza się smak wina, jarzębiny i czarnego bzu.

Smak mięsa bez mięsa
Dzięki takim szefom życie wegetarianina nabiera całkiem nowych smaków. Paweł Albrzykowski, który jest autorem wszystkich dań w lokalu Pod Norenami, zawarł w nich swoją fascynację Azją, wielkie serce do jedzenia i niesamowitą wyobraźnię. Jego dania chwalą Chińczycy, Japończycy i Tajowie. Potrawy, które przypominają mięso, przygotowuje w tak doskonały sposób, że oszukał już niejednego mięsożercę. – _J_aka pyszna, kruchutka wołowina, słyszę często – opowiada.

W tej kategorii Paweł Albrzykowski mierzył się z Bartkiem Koziną, twórcą Karmy, i Konradem Czortem, szefem kuchni WieloPole3. Pierwszy słynie z genialnych tart, ciast i własnej kawy, którą wypalają w lokalu przy ulicy św. Wawrzyńca. Konrad Czort zapewnia, że jego kuchnia jest nie tylko diabelsko dobra, ale i zdrowa. Sam opracował kartę, w której tagliatelle z cukinii i placki ziemniaczane z jajkiem mają swoich stałych, uzależnionych gości.

Kto zostanie zwycięzcą? Wyniki plebiscytu poznacie Państwo w grudniu.

Zakończyliśmy trzeci etap naszego plebiscytu SMAKI KRAKOWA, w którym partnerami „Dziennika Polskiego” są: F.P.H. Witek’s Adam Witek, POSbistro Sp. z o.o., Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o.

Kapituła zweryfikowała restauracje, które Państwo zgłaszaliście. W jaki sposób? Najsmaczniejszy z możliwych: poprzez degustację potraw w każdym z nominowanych lokali. Oceniali:

ANNA STARMACH – absolwentka prestiżowej szkoły Le Cordon Bleu, jurorka „MasterChefa”;

ADAM CHRZĄSTOWSKI – szef kuchni restauracji Ed Red;

MAŁGORZATA CETERA-BULKA – prezes oddziału Polskapresse w Krakowie;

MAŁGORZATA NITEK – z-ca red. naczelnego „Dziennika Polskiego”;

ANNA SKWAREK – blogerka www.dania-kontra-ania.blogspot.com; ŁUKASZ SKURA – Czytelnik, który przesłał najciekawsze uzasadnienie kandydatury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski