Majowe ćwiczenia

RYT
Nasz powiat wziął udział w trwających, od 16 do 18 maja, zgrywających, wieloszczeblowych ćwiczeniach międzywojewódzkich z elementami praktycznego działania pn. "Małopolsko-śląska współpraca - maj 2005". Ich celem było współdziałanie, współpraca i koordynacja działań między województwem małopolskim i śląskim w zakresie likwidacji zagrożeń terrorystycznych o dużej skali i konieczności podjęcia ewakuacji. W ćwiczeniach ujęto zasady użycia sił zbrojnych oraz zabezpieczenie ich rozwinięcia z włączeniem systemu kierowania realizacją zadań obronnych.

Małopolsko-śląska współpraca 2005

   W ćwiczeniach, jakie odbyły się tych dniach, wziął udział Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego w Oświęcimiu, na czele którego stoi starosta oświęcimski Józef Kała, Gminny Zespół Reagowania w Kętach, Miejski Zespół Reagowania w Oświęcimiu, Gminne Centra Reagowania oraz straż pożarna, policja, służba zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Inspektor Weterynarii a także reprezentacja z województwa małopolskiego i śląskiego.
   Pierwszy etap ćwiczeń, jaki przeprowadzono 16 maja, polegał na realizacji zadań aplikacyjnych na szczeblu wojewódzkim. W następnym dniu, czyli podczas drugiego etapu, w którym wziął udział powiat oświęcimski, ćwiczono realizację zadań obronnych. W tym dniu sprawdzano między innymi system stałych dyżurów w ramach gotowości obronnej państwa i zadań wynikających z określonych stanów. Sprawdzano procedury z zakresu HNS, czyli realizacji zadań wynikających z roli państwa - gospodarza, udzielającego wszelkiej pomocy wojskom sojuszniczym, przebywającym na jego terytorium. W tym dniu przeprowadzono również trening wojewódzki Systemu Wykrywania i Alarmowania.
   18 maja miał miejsce trzeci etap ćwiczeń, który dotyczył likwidacji skutków zagrożeń terrorystycznych na obszarze województwa małopolskiego. W szczególności objął on organizację działań ratowniczych, ewakuację ludności z terenu objętego zagrożeniem, spowodowanym katastrofalnym zatopieniem, a także współpracę i koordynację działań pomiędzy województwem małopolskim i śląskim.
   W tym ostatnim dniu ćwiczeń przeprowadzono grę decyzyjną w zakresie organizacji i zabezpieczenia ewakuacji w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego, spowodowanego działaniami terrorystycznymi i związaną z tym awarią zapory wodnej w Porąbce. W ramach ćwiczenia praktycznego ewakuowano osoby znajdujące się w budynku szkolnym Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach, w którym mieściło się centrum dowodzenia akcją.
   W tym czasie o godz. 8.32 uruchomiono syreny alarmowe na terenie powiatu oświęcimskiego, a na falach Radia Bielsko wyemitowano komunikat o zagrożeniu katastrofalnym zatopieniem, opatrzony informacją - ćwiczebne, proszę nie wykonywać.
   Kolejnym elementem zaplanowanych na ten dzień pozorowanych zmagań, było poznanie przez zespoły ćwiczące zagrożeń, jakie niesie z sobą produkcja, bądź wykorzystanie niebezpiecznych środków toksycznych przez Firmę Chemiczną "Dwory" S. A. Uczestnicy gościli w firmie zależnej "Dekochem", gdzie prócz przekazanej wiedzy teoretycznej, obejrzeli akcję zabezpieczenia butli z amoniakiem w trakcie jej rozszczelnienia.
   Podsumowanie i omówienie przebiegu ćwiczeń odbyło się w środę na zamku w Pieskowej Skale, gdzie wojewoda małopolski Jerzy Adamik przekazał na ręce starosty oświęcimskiego Józefa Kały podziękowanie za udział i wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń.
   Specjalne podziękowanie otrzymał również płk. rez. Henryk Pawlusiak, współpracujący na co dzień ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu.
   Słowa uznania i bardzo dobrej oceny przygotowania i przeprowadzenia gry decyzyjnej wraz z praktyczną ewakuacją szkoły wyraził dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Marciniak, który podziękował burmistrzowi Kęt i staroście oświęcimskiemu.
(RYT)

Rossmann będzie miał silną konkurencję

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie