Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka na Pogórzu Wiśnickim. 1 maja w Iwkowej otwarcie Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce oraz wieży na Szpilówce [ZOBACZ]

Marek Długopolski
Uroczy modrzewiowy kościółek, nieco pękata Szpilówka z wysmukłą ażurową wieżą, a także muzyka, śpiew, taniec i suszone śliwki. Co je łączy? Iwkowa oraz pierwszomajowa inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce.

Dlaczego akurat tutaj? - Pogórze Wiśnickie to jedna z małopolskich pereł. To tu przecież znajduje się m.in. imponujący Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, urocze kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej, w tym - wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - świątynia św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, a także uroczy kościółek w Iwkowej - mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Są też góry, oczywiście nie można ich porównać z Tatrami, ale jednak świetnie nadają się do niespiesznych wędrówek. Nie można też zapomnieć o przepięknym Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym.

Najszacowniejszy zabytek

„Najstarszym i najszacowniejszym zabytkiem Iwkowej jest modrzewiowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny” - tak w „Dziejach Iwkowej 1325-1960” niewielką świątynię pięknie określa ks. Jan Piechota. Nie można więc nie wspomnieć o nim paru słów.

Wedle tradycji jej fundatorką miała być królowa Bona, która w Iwkowej „rozbiła namioty”, będąc w drodze do Nowego Sącza. Najprawdopodobniej jednak świątynia stała w tym miejscu już w XV stuleciu, a być może dużo, dużo wcześniej. Jest więc jednym z najstarszych kościołów w Małopolsce.

Jej dzieje tak wywodzi ks. Piechota: „Zważywszy, że Iwkowa była zawsze wsią królewską, możemy bez obawy popełnienia większej pomyłki stwierdzić, że kościół fundowała Jadwiga Łokietkowa względnie król Władysław Łokietek”. Z dokumentów wizytacyjnych pochodzących z XVIII stulecia dowiadujemy się, że jego wnętrza pokryte są „piękną polichromią”, a figura „Matki Bożej w głównym ołtarzu słynie łaskami”.

Choć z zewnątrz nie przytłacza ogromem, bo „postury” jest raczej skromnej, to wnętrze potrafi zachwycić. I mowa tu nie tylko o pięknie odnowionej polichromii z początku XVII stulecia, ale także świetnej roboty piętnastowiecznych portalach zwieńczonych łukami wyciętymi w tzw. trójliście.

Nie można też pozostać obojętnym na XIV-wieczne figury Matki Bożej i Jana Ewangelisty oraz o wiek młodszy krucyfiks. 1 maja każdy kto lubi odkrywać tajemnice zaklęte w drewnie, pewnie wybierze się do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Iwkowej (zwiedzanie od godz. 11 do 18).

Oczywiście to niejedyny, choć cudownej urody, zabytek, którym może pochwalić się Iwkowa.

Z widokiem na lato

Wszyscy, którzy lubią aktywny wypoczynek, 1 maja mogą też wyruszyć - z centrum Iwkowej - na szlaki: o godz. 12 zmagania rozpoczną piechurzy, a pół godziny później rowerzyści.

Kto pierwszy zamelduje się na szczycie położonym 516 m n.p.m.? O tym przekonamy się w najbliższą środę. Trud włożony w pokonanie Szpilówki nagrodzą wspaniałe widoki, ale także pamiątkowy upominek.

1 maja zostanie oficjalnie otwarty nie tylko sezon letni w Małopolsce, ale także nowa, 34-metrowa wieża widokową na Szpilówce (godz. 14). - Piękne widoki gwarantowane - kuszą gospodarze gminy. Ażurowa konstrukcja znajduje się na Szlaku Wież Widokowych Pogórza.

W Iwkowej będzie też muzyka, śpiew, tańce, a także dobry humor! Przed majówkowiczami wystąpią „Mali Iwkowianie”, „Iwkowianie”, „Góralsi”, a także kabaret „Kałasznikof”. O godz. 20 rozpoczną się zaś tańce.

- Jeśli chcecie otworzyć sezon turystyczny w czerwonych koralach, szukajcie w Iwkowej Campera Małopolskiego! - przypominają jeszcze przedstawiciele MOT.

- Letni sezon turystyczny w Małopolsce otwórzmy wspólnie, w Iwkowej. Zapraszam na majówkę na Pogórzu Wiśnickim! - zachęca Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - Najlepsze widoki na lato? Tylko ze Szpilówki.

WIDEO: Krótki wywiad: Dzieci mówią, dzięki czemu poszły do liceum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski