Majówka w ogrodzie - przygotuj się na grilla w zaciszu swojego ogrodu

Materiał promocyjny N360
Po całym tym lockdownie zniecierpliwieni czekaliśmy na wiosnę, która w tym toku przychodzi do nas niespiesznie i trochę na raty. Na majówki i majowe grille przyszło nam trochę poczekać. Jedno jest pewne. Polacy uwielbiają grille w ogrodzie i na działce, dlatego z pewnością sobie ich w tym roku nie odmówimy.

Majówka - bezpiecznie i z dala od tłumów

Grill w ogrodzie, czy na działce będzie nam towarzyszył przez cały sezon. Nie tylko dlatego, że masowo kupujemy domy i ogródki działkowe, ale przede wszystkim dlatego, że dalej obawiamy się tłumów. I słusznie. Kilka promieni słońca nie powinno zawrócić nam w głowie do tego stopnia, abyśmy jesienią, wrócili do punktu wyjścia.

Jak w takim razie przygotować ogród do sezonu grillowego?

tekst ALT

Projektowanie ogrodu - zadbaj o wygodną infrastrukturę

Przede wszystkim, zamierzając spędzać w ogrodzie lub na działce więcej czasu, powinniśmy pomyśleć o naszym komforcie. Dobry projekt, nawet wykonany przez nas samych, powinien odpowiadać na nasze potrzeby.

To nie znaczy, że mamy zaorać cały nasz dotychczasowy ogród. Czasem dodatkowa ścieżka, utwardzenie terenu pod stół ogrodowy, żeby ciągle się nie bujał, albo przeniesienie go w bardziej zacienione miejsce, jeżeli latem doskwiera nam upał — wystarczy. Ale nie bójmy się też odważnych zmian.

Ogród ma być dla nas miejscem relaksu i wypoczynku. Powinniśmy się czuć w nim dobrze. Jeżeli do połowy naszego terenu nie dosięga wąż ogrodowy, więc zamiast wypoczywać latamy z konewką, może warto pomyśleć o drugim punkcie z wodą albo zakupie nowego węża. Jeżeli ciągle zahaczamy ubrania o róże tuż przy wąskim przejściu, może to nie jest dla niej najlepsze miejsce.

Przy planowaniu ogrodu można też zadbać o miejsce na warzywa, które później ugrillujemy. Cukinie, pomidory czy cebule nie wymagają dużego wysiłku, a najlepiej smakują „prosto z krzaka”

Meble ogrodowe, które zapewnią Ci komfort na długie lata

tekst ALT

Meble ogrodowe zaczynają się jeszcze w domu lub w altanie. Ich wybór powinniśmy zacząć nie od wyboru koloru, ale od tego, gdzie będziemy przechowywać je zimą, jak je zabezpieczymy czy znajdziemy miejsce, aby chować materiałowe elementy przed deszczem?

Jeżeli nawet nasze meble ogrodowe będą mogły zostać na zimę w altance, lub będą na tyle odporne, że nie groźny będzie im nawet mróz, zawsze będziemy potrzebować jakiegoś miejsca, na przechowywanie poduszek czy akcesoriów. Dość popularnym rozwiązaniem są plastikowe skrzynie ogrodowe. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie znów sprawdza się głównie latem.

Coraz częściej znajdujemy miejsce na ogrodowe akcesoria w przedpokoju lub garażu. Tutaj mamy już pełną dowolność. Możemy trzymać poduszki w starym antycznym kredensie, przenieść plastikową skrzynię do środka lub zamówić sobie zrobioną na wymiar długą skrzynię, która może służyć również za siedzisko.

Jeżeli chodzi o same meble – nie warto na nich przesadnie oszczędzać. Lepiej wybrać takie, które zostaną z nami na wiele lat. Nie chodzi o to, żeby wydawać fortunę, ale żeby wybrać model solidnie wykonany, z gwarancją, z atestem, a przede wszystkim taki, który na pierwszy rzut oka nie wygląda, jakby miał się stopić od słońca, lub wywrócić od podmuchu wiatru.

Przy wyborze mebli ogrodowych powinniśmy również pomyśleć o tym, aby materiał, z którego są wykonane, dało się łatwo utrzymać w czystości. Musimy być przygotowani na częste mycie, a nawet szorowanie mebli ogrodowych, dlatego odchodząca farba lub odbarwienia nie są tym, o czym marzymy, wybierając wygodny fotel do odpoczynku w ogrodowym zaciszu.

tekst ALT

Grill elektryczny, gazowy czy tradycyjny? Co wybrać?

Jaki wybrać grill, to odwieczny dylemat każdego fana dań z rusztu. Zapewne znajdą się wśród nas tacy, którzy twierdzą, że bez brykietu, nie ma grilla, ale coraz więcej pojawia się zwolenników gazowych i elektrycznych grilli. Dlaczego?

Coraz więcej się mówi o szkodliwych substancjach, które wdychamy, a także jemy, przygotowując dania na węglu lub brykiecie. Dodatkowo niezbyt przyjemny zapach zostaje na naszych włosach i ubraniach, a czasem nawet na suszonym praniu w ogródku sąsiada.

Właśnie dlatego coraz częściej rozważamy zakup grilla gazowego lub elektrycznego. Jakie są ich zalety?

  • Grill elektryczny – to urządzenie, które może posłużyć nam przez cały rok. Odpowiednich rozmiarów zmieści się do każdej kuchni, w której możemy przygotować zdrowe potrawy, z których wytopimy każdy tłuszcz. Drugą zaletą jest właśnie to, co dzieje się z wytopionym tłuszczem. Spływa on na boki, a często nawet do specjalnego pojemnika, zamiast spadać na rozgrzany ruszt lub węgiel, co emituje szkodliwe dla naszego zdrowia związki.
  • Grill gazowy - pokochaliśmy grille elektryczne przede wszystkim za wygodę korzystania, pełną kontrolę nad ogniem, duże rozmiary, termoobieg, i to jak się prezentuje. Dobrze wykonany grill ze stali nierdzewnej możemy zostawić na dworze przez cały rok, jedynie przykrywając go pokrowcem. Jest mała wada – musimy uzupełniać gaz w butli, ale ... czy to nie lepsze od regularnego kupowania brykietu?

Karkówka, kiełbasa i szaszłyki - co na grilla?

W marketach czeka na nas ogromny wybór mięs już doprawionych i zamarynowanych na grilla. To oczywiście duża wygoda, ale jeżeli tylko mamy trochę czasu, powinniśmy robić to sami. Wiele się mówi o tym, że mięso z grilla jest znacznie zdrowsze od tego smażonego na patelni. To prawda, ale tylko pod warunkiem, że marynata nie jest ogromną dawką cukru i konserwantów.

Jeżeli decydujemy się na zamarynowane mięsa, sprawdźmy dokładnie skład na opakowaniu. Na szczęście robi to coraz więcej osób, dlatego jest szansa, że znajdziemy produkty dobrej jakości.

Jeżeli zamierzamy sami przyprawić mięso, przepisy na marynatę do karkówki czy kurczaka bez problemu znajdziemy w internecie. Warto zamarynować mięso dzień albo nawet kilka dni wcześniej.

Ostatnio rozkochaliśmy się w marynatach na bazie piwa. Bardziej aromatyczne i ciekawsze w smaku bywają te z małych rzemieślniczych browarów. Idealne będzie gęste ciemne piwo do tych bardziej zdecydowanych mięs lub orzeźwiające, pszeniczne, jeżeli chcemy przygotować kurczaka lub indyka.

Sałatka na grilla – nie zapomnij o warzywach!

Sałatka do grilla być musi i basta. Samo mięso i pieczywo to dość ciężkie połączenie. Właśnie dlatego powinniśmy postawić na lekkie sałatki z warzyw sezonowych. Odłóżmy te zatopione majonezem na jesienne i zimowe hodowanie brzuszka. Teraz postawmy na sałatę, ogórki, pachnące pomidory, rzodkiew i zieleninę. To zresztą dobrze wpłynie na nasz układ trawienny po pysznej karkówce w piwie i świeżutkich białych bułeczkach.

Aby sałatka na grilla była równie apetyczną pozycją co mięso, powinniśmy eksperymentować i szukać kolejnych przepisów. Jedzona w kółko ta sama sałatka – zwyczajnie nam się znudzi.

Pomidor, Cukinia, Szparagi, Bakłażan i Papryka i Ziemniaki – co położyć na grilla z domowego ogródka?

Jeżeli już bardzo chcemy zrezygnować ze świeżych chrupiących warzyw, pomyślmy o takich, które będzie można ugrillować. Cukinia, szparagi, pomidory czy papryka doskonale sprawdzą się na ciepło, a nasz organizm dostanie to, czego potrzebuje.

To, co najważniejsze, wszystkie te warzywa bez problemu wyhodujemy w swoim ogródku. Nawet niewielka powierzchnia wystarczy nam do tego, żeby cały sezon grillować swoją cukinię i zagryzać ją pyszną papryką. Na dobrą sprawę paprykę czy pomidory możemy hodować nawet w donicach. Pamiętajmy, żeby postawić je w mocno nasłonecznionych miejscach i regularnie podlewać, a z pewnością nam się odwdzięczą bogatym smakiem.

Partnerzy:

Partnerzy akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Majówka w ogrodzie - przygotuj się na grilla w zaciszu swojego ogrodu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski