Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makabryczna gra „Niebieski wieloryb” trafiła do uczniów w Małopolsce [WIDEO]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kurator oświaty: rodzice powinni zabierać dzieciom na noc smartfony
Kurator oświaty: rodzice powinni zabierać dzieciom na noc smartfony fot. 123RF
Śledczy z Prokuratury Rejonowej w Wieliczce badają, czy śmiertelnie niebezpieczna gra internetowa „Niebieski wieloryb” doprowadziła 14-latka ze Świątnik Górnych do próby samobójczej.

Próbę nakłaniania przez internet młodego człowieka do targnięcia się na życie wykryła matka. Poinformowała o tym gimnazjum w Zespole Szkół w Gaju, do którego chodzi jej syn. Natomiast pedagog szkolny zgłosił sprawę na policję.

Ta niebezpieczna gra ma także swoich zwolenników w Krakowie. - Policja wykryła przypadki zaangażowania w tę grę w dwóch liceach w Krakowie - mówi Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty. Nie chce jednak zdradzić, o które placówki chodzi.

Gra powstała około dwóch lat temu w Rosji i jest systemem makabrycznych wyzwań, jakie tzw. opiekunowie wysyłają głównie w nocy młodym ludziom - w wieku od 10 do 17 lat. Ostatnim z poleceń jest samobójstwo. Według krążących w sieci informacji gra zabiła już ok. 130 nastolatków w Europie.

Wielicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie namawiania 14-latka do samobójstwa. Winna ma być śmiertelnie niebezpieczna gra, która nie wiadomo, czy istnieje.

Wczoraj w rozmowie z nami pani pedagog z Zespołu Szkół w Gaju pod Krakowem potwierdziła tylko, że przekazała sprawę odpowiednim instytucjom. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie również ucinają rozmowę, odsyłają do prokuratury. Małgorzata Piotrowicz, prokurator rejonowy w Wieliczce, potwierdza, że jest prowadzone wstępne postępowanie w sprawie nastolatka ze szkoły w Gaju.

WIDEO: Łukasz Wojtasik o niebezpiecznej grze dla dzieci. "Musimy ograniczyć im treści w Internecie"

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

- Zgłoszenie ze szkoły dotarło do nas poprzez policję. To dopiero początek sprawy, rozpoczętej 15 marca. Prowadzimy czynności wstępne z artykułu 151 Kodeksu karnego, chodzi o nakłanianie do samobójstwa. Nic mi nie wiadomo o samookaleczeniach ucznia - zaznacza prokurator Piotrowicz.

Wiadomo, że zabezpieczono telefon komórkowy i laptop, które należały do nastolatka uczestniczącego w grze internetowej „Niebieski wieloryb”.

Zjawisko funkcjonuje pod kilkoma nazwami: „Niebieski wieloryb” lub „Blue Whale Challenge”. W każdym przypadku chodzi o grę, w której rzekomy „opiekun” nakazuje danej osobie przez 50 dni wykonywać określone polecenia polegające na zadawaniu sobie bólu i cierpienia. Ostatnie na liście jest samobójstwo.

Według krążących w sieci informacji gra „Niebieski wieloryb” miała się przyczynić do śmierci około 130 młodych osób na świecie. Powstała około dwóch lat temu w Rosji. Jej ofiarami padają uczniowie w wieku od 10 do 17 lat. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu. Nazwa gry pochodzi od jednego z niewielu gatunków zwierząt, któremu naukowcy przypisują skłonności samobójcze. Płetwale błękitne potrafią skrócić swoje życie, umyślnie wypływając na ląd lub na płytkie wody.

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, kilka dni temu wysłała w sprawie gry e-maile do wszystkich podległych jej placówek. Prosiła w nich nauczycieli, aby bacznie obserwowali dzieci i poinformowali o problemie rodziców. - Rodzice powinni zabierać dzieciom na noc smartfony i tablety, bo tzw. opiekun dzwoni np. o 4 nad ranem. Wtedy młodzi ludzie są jeszcze otumanieni snem i bardziej podatni na manipulacje - mówi kurator.

W Polsce już jest kilka ofiar gry. Należy do nich 15-letni mieszkaniec Gliwic, który okaleczył się i trafił do szpitala. Oprócz tego szczecińska prokuratura okręgowa w zeszłym tygodniu wszczęła śledztwo ws. trzech przypadków samookaleczeń, których uczniowie dokonali pod wpływem gry.

Do sprawy odniósł się także jeden z największych portali, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci - SpidersWeb. Według ekspertów „Niebieski wieloryb” nie istnieje. To klasyczny przykład głuchego telefonu. Możliwe, że w Rosji kilku nastolatków faktycznie zginęło wskutek podobnej zabawy. Jednak żaden z przypadków śmierci nie został oficjalnie potwierdzony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski