Makłowicz, Wachowicz, Starmach… Krakowskie Dukaty dla przedsiębiorców i przyjaciół. Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie świętuje 171 lat

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Udostępnij:
Tradycyjnie pod koniec listopada, w 171. rocznicę swego powstania, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie spotkała się w licznym gronie przyjaciół przedsiębiorców i przedsiębiorczości. Święto Izby, które na stałe wpisało się w jesienny pejzaż Małopolski i jej stolicy, jest wyborną okazję nie tylko do podsumowania osiągnięć w minionym roku, ale też wyróżnienia firm i osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarczego oraz rozsławienia w świecie miasta i regionu. Już od 20 lat w ich ręce trafiają prestiżowe Krakowskie Dukaty.

- W dzisiejszym świecie najistotniejszą cechą dobrego przedsiębiorcy jest kreatywność i elastyczność, czyli umiejętność reagowania na zmieniające się otoczenie, przepisy prawa i trendy na rynku. Nie można zapominać też o rzetelności. Większość polskich przedsiębiorców to ludzie niezwykle rzetelni, uczciwie wykonujący swoją pracę, którzy chcieliby mieć możliwość jej kontynuowania

- komentuje Rafał Kulczycki, dyrektor krakowskiej IPH.

Laureatami nagrody Krakowski Dukat w kategorii „Właściciel firmy” zostali:

  • Zdzisław Durlak z DG ELPRO, spółki specjalizującej się w systemach automatyki i bezpieczeństwa budynków
  • Artur Niemyski z firmy inżyniersko - konsultingowej DABSTER sp. z.o.o.

Wręczając statuetkę Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, zwrócił uwagę na wzorową współpracę samorządów – terytorialnego i gospodarczego, reprezentowanego właśnie przez IPH: - Jestem samorządowcem z krwi i kości, dlatego bardzo sobie cenię tę współpracę. Miasto Kraków od lat współpracuje z samorządem przemysłowo - handlowym, czyli Izbą, która obchodzi dziś jubileusz 171-lecia. Nasze wspólne inicjatywy pozwalają podejmować szereg działań ważnych dla mieszkańców Krakowa. Zdajemy sobie sprawę, że przy koncyliacyjnym sposobie działania rodzą się najlepsze rozwiązania. Jestem przekonany, że właśnie taka współpraca między samorządami gospodarczymi a miastem powinna być wzorem dla innych - powiedział Sławomir Pietrzyk.

Również dwie osoby, których model zarządzania jednostką zasługuje na szczególne uznanie, otrzymały statuetki w kategorii „Menadżer firmy”:

  • Janusz Wesołowski – Wiceprezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa
  • Łukasz Dziędziel, Prezes Zarządu Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG sp. z o.o.

Z rekomendacji Witolda Kozłowskiego, marszałka Małopolski, nagrodę w kategorii „Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości” – przeznaczoną dla tych, którzy „starają się tworzyć szczególne warunki do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości”, otrzymał starosta krakowski Wojciech Pałka.

- Nagroda ta jest symbolicznym podziękowaniem i wyrazem uznania dla działań na rzecz wspierania przedsiębiorczości. Niech umiejętność współpracy, perspektywicznego myślenia i planowania pozwolą Panu z sukcesem realizować kolejne działania, które będą przyczyniały się do rozwoju gospodarczego powiatu krakowskiego

– zwrócił się do laureata, starosty krakowskiego Wojciecha Pałki, marszałek Witold Kozłowski.

Kultura – Biznes - Media

Specjalne wyróżnienia przyznano też osobom ze świata kultury za pełne pasji działania, które przez swoją nieszablonowość i atrakcyjność przyczyniają się do promocji Krakowa i budowania wspaniałej krakowskiej atmosfery. Nagrodę Kultura – Media – Biznes otrzymali:

  • Anna Starmach
  • Ewa Wachowicz
  • Robert Makłowicz.

- Oczywiście, Izba Przemysłowo – Handlowa w Krakowie działa w Krakowie, ale są przykłady, że działając w tym mieście można robić to też w innych miejscach. Ja na przykład działam w Krakowie, ale działam też w Dalmacji. Pamiętajcie, że był czas – do końca I wojny światowej, kiedy to Dalmacja i Kraków były w jednym państwie. Dziękuję za to wyróżnienie, które miałem przyjemność otrzymać z rąk tak zacnej instytucji

– mówił odbierając statuetkę Robert Makłowicz. Wcześniej laureatami w tej kategorii zostali to między innymi: Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Nigel Kennedy, Andrzej Mleczko, Piwnica pod Baranami, Anna Polony, Jerzy Trela, Andrzej Sikorowski.

Odznaczeniem Państwowym – Złotym Krzyżem Zasługi – uhonorowany został członek Izby Przemysłowo – Handlowej, Jerzy Gas, prezes firmy SAG sp. z o.o.. Odznaczenie wręczył Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. Honorową statuetkę, będącą najwyższym wyróżnieniem Izby, otrzymał Wojciech Więckowski - współzałożyciel IPH w Krakowie i wieloletni członek jej władz – za wielki wkład w działalność Izby i całokształt pracy w samorządzie gospodarczym.

Mój pierwszy biznes

Podczas Święta Izby rozstrzygnięty został konkurs „Mój Pierwszy Biznes” skierowany do uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych organizowany we współpracy z Gminą Miejską Kraków, ABSL (Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych), PFP - Polską Fundacją Przedsiębiorczości (która wspiera tworzenie i rozwój mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na obszarze całej Polski) oraz sponsorem - Bankiem Santander Polska. Konkurs polegał na opracowaniu biznes planu prezentującego innowacyjne przedsięwzięcie gospodarcze, a jego celem była popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat przedsiębiorczości.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa: nagroda główna I miejsce 5 500 zł.
BOGUSŁAW AUGUSTYNIAK biznesplan „ROBOT ASYSTENT NIEWIDOMYCH” uczeń Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum Niewidomych dla i Słabowidzących” w Krakowie.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa: II miejsce – 4 000 zł.
MAJA KONOPKA biznesplan „BOUNCE & DANCE” uczennica XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie.

Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa: III miejsce – 3 000 zł.
PIOTR IGNACIAK biznesplan „Elastyczno-ochronna pianka w tkaninach” uczeń Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

Nagroda dla opiekuna merytorycznego zwycięskiego zespołu: 2 500 zł.
JOANNA CIUPEK opiekun merytoryczny biznesplanów: „ROBOT ASYSTENT NIEWIDOMYCH” oraz „Elastyczno-ochronna pianka w tkaninach”.

Nagroda IPH w Krakowie w kategorii „Młody Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie”: 3 000 zł.
SZYMON KONOPKA biznesplan „SŁOŃCE NA DACHACH” uczeń XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie.

Nagroda ABSL za najbardziej innowacyjny Biznesplan: 3 000 zł.
BOGUSŁAW AUGUSTYNIAK biznesplan „ROBOT ASYSTENT NIEWIDOMYCH” uczeń Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

Nagroda Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości za najlepszy biznesplan w obszarze cyfryzacji i technologii IT: 3 000 zł.
JAKUB KRZYSIK biznesplan „SecureBox” uczeń Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 w Krakowie

- Mijający rok w Izbie Przemysłowo-Handlowej to 75 szkoleń, warsztatów i seminariów, w których wzięło udział 1500 osób. Udzieliliśmy 394 porad bezpośrednich, odbyło się 2000 konsultacji telefonicznych i mailowych. Podjęliśmy 17 misji gospodarczych. Zorganizowaliśmy 229 spotkań B2B. To jest nasz wkład do polskiej gospodarki i ekonomii. Dziękuję wszystkim, dzięki którym te działania mogły mieć miejsce

– skwitował mijający rok Sebastian Chwedeczko, prezydent IPH.

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie