Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makowiec mojej mamy

Ania Starmach
Fot. 123RF
Nie wyobrażam sobie Wigilii bez… ciast! A w szczególności bez makowca (specjalność mojej mamy) oraz sernika (tu mistrzem jest tata).

Bo tak to u mnie jest, że przed świętami do gotowania i pieczenia angażujemy całą rodzinę! Uwielbiam takie przygotowania i ten zapach drożdżowego ciasta wyciąganego z pieca… Nic nie może mu się równać! A jeśli spodoba Wam się przepis na makowiec mojej mamy, to po więcej słodkich receptur odsyłam do mojej najnowszej książki „Pyszne na słodko”. Smacznych świąt!!

Kliknij w poniższy obrazek, aby wykupić dostęp do unikalnego albumu "Smaki Krakowa 2015":

Makowiec

Składniki (na 2 lub 3 ciasta):
Zaczyn:
½ łyżki mąki, , ½ łyżki cukru, 50 g świeżych drożdży
Ciasto:
500 g przesianej mąki, 1 żółtko, 1 jajko, 50 g cukru, 150ml mleka, 50 g roztopionego masła, 1 łyżka oliwy z oliwek
Masa makowa:
250 g maku, 500 ml mleka, 1 łyżka masła, 2 łyżki miodu, 2 łyżki róży ucieranej, garść rodzynek, garść orzechów włoskich, garść skórki pomarańczowej, 1 białko, migdały

Przygotowanie:
Masa makowa:
Mak gotuj w mleku około 30 minut. Po tym czasie odcedź go i 2 lub 3 razy zmiel w maszynce do mięsa o najmniejszych oczkach. Na patelni rozpuść masło, dodaj mak, a po chwili miód, różę, posiekane orzechy, rodzynki, i skórkę pomarańczową. Wymieszaj i podgrzewaj. Jeśli masa będzie za mało słodka, dodaj więcej miodu. Mak ostudź, tuż przed wyłożeniem na ciasto połącz z ubitym białkiem.

Zaczyn:
Wymieszaj drożdże z cukrem i mąką, odstaw na 15 minut lub aż podwoi swą objętość. W międzyczasie podgrzej mleko razem z masłem i przesiej mąkę. W dużej misce umieść zaczyn i dodawaj do niego naprzemiennie trochę mąki, trochę mleka z masłem, trochę jajek, oliwy i cukru. Cały czas wyrabiaj ciasto (lub ułatw sobie pracę używając robota kuchennego z opcją wyrabiania ciasta drożdżowego).

Ciasto nie powinno być „za twarde”, więc uważaj dodając mąkę - może się okazać, że nie zużyjesz całych 500 g. Gdy ciasto będzie już wyrobione i zacznie odklejać się od dłoni, przykryj je ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Powinno podwoić swoją objętość, potrwa to 30-40 minut.

Stolnicę i wałek polej odrobiną oliwy z oliwek (dzięki temu ciasto nie będzie się przyklejać), rozwałkuj ciasto, posmaruj masą makową i zawiń, przełóż do foremki (keksówka) i odstaw w ciepłe miejsce na około 20 minut. Po tym czasie posmaruj wierzch rozbełtanym jajem, posyp migdałami i wstaw do piekarnika o temperaturze 170 stopni na 35-40 minut. Jeśli ciasto za bardzo się zarumieni przykryj je folią aluminiową.

Smaki Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Makowiec mojej mamy - Plus Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski