Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makroelementy – sód

(DD)
Głównym źródłem sodu (90 proc.) jest chlorek sodu – sól kuchenna
Głównym źródłem sodu (90 proc.) jest chlorek sodu – sól kuchenna Fot. 123RF
Zdrowie na talerzu. Sód, główny składnik soli kuchennej, rozprzestrzeniony jest w całym organizmie. Jako jon Na+ występuje w ustroju głównie w płynach pozakomórkowych (ok. 60 proc.), w tym w osoczu krwi.

Znacznie mniej, bo tylko 25-30 proc. sodu znajduje się w płynie wewnątrz komórki, pozostałe 10-15 proc. to rezerwa zgromadzona w tkance kostnej. Sód z organizmu wydalany jest z moczem, kałem i potem.

W organizmie ludzkim sód wraz z jonem chlorkowym bierze udział w regulowaniu ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych i decyduje o utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Sód działa alkalizująco, chroni organizm przed nadmierną utratą wody (8 g sodu zatrzymuje litr wody). Sód wpływa również na sprawność mięśni i nerwów, reguluje aktywny transport składników pokarmowych (witamin, aminokwasów, cukrów).

Niedobór sodu prowadzi do odwodnienia organizmu. Taki stan może wystąpić przy silnym poceniu się, podczas wymiotów i biegunek, a także w niektórych stanach patologicznych, np. w niedoczynności kory nadnerczy, w schorzeniach nerek.

Przyczyną ucieczki sodu z organizmu są też leki moczopędne. Natomiast nadmiar tego pierwiastka wywołuje w organizmie chorobę nadciśnieniową. Zbyt duża ilość sodu może być też czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej żołądka i udaru mózgu.

Przyczyna hipernatremii leży w za dużym spożyciu soli kuchennej w pokarmach. Zwiększonej podaży sodu towarzyszy większe pobieranie wody, co może prowadzić do obrzęków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski