Mała firma - mały ZUS: 12.11.2018. Małe firmy zapłacą niższe...

Mała firma - mały ZUS: 12.11.2018. Małe firmy zapłacą niższe składki. Ile i od kiedy?

Zbigniew Biskupski AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Mała firma - mały ZUS: 12.11.2018. Małe firmy zapłacą niższe składki. Ile i od kiedy?

©Andrzej Banaś / Polska Press

Wszystko jest jasne. 20 lipca w ostatnim dniu 67. posiedzenia Sejm uchwalił ustawę gwarantującą około 175 tys. małych firm prawo do płacenia obniżonych składek ZUS, począwszy od stycznia 2019 r. Nie było sprzeciwu: 426 posłów głosowało za ustawą, jeden wstrzymał się! Senat nie zgłosił poprawek, a w poniedziałek 13 sierpnia ustawę podpisał prezydent. Pozostał więc tylko druk w Dzienniku Ustaw i pewne jest, że od 1 stycznia 2019 r. małe firmy zapłacą mały ZUS. Ale...
Mała firma - mały ZUS: 12.11.2018. Małe firmy zapłacą niższe składki. Ile i od kiedy?

©Andrzej Banaś / Polska Press

Sprawa wlokła się, wlokła prawie dwa lata, ale potem poszło już szybko, w niespełna miesiąc. 26 czerwca Rada Ministrów zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, popularnie określaną mianem „Mały ZUS dla małych firm”. projekt trafił błyskawicznie do Sejmu, ten ustawę uchwalił w ekspresowym tempie, Senat nie wniósł poprawek. Wszystko jest więc przesądzone:

Już od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5 250 zł, będą mogli skorzystać z nowych regulacji.

Zgodnie z propozycją rządu, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których średnie miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności płacy minimalnej (w 2018 r. - 5 250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS. Z proponowanych zmian skorzysta prawie 200 tys. małych firm. Wiele z nich działa w mniejszych miastach i powiatach. Obniżenie składki ZUS poprawi ich rentowność i perspektywy rozwoju. Obecnie prawie 60 tys. przedsiębiorców rocznie wypada z systemu zabezpieczenia społecznego właśnie z powodu nieosiągnięcia odpowiedniej skali lub rentowności biznesu. Planowane rozwiązania pomogą również ograniczyć szarą strefę oraz pobudzą aktywność zawodową i przedsiębiorczość.

Mocą tej ustawy prawo no niższego ZUS uzyskają przedsiębiorcy, których przychód z działalności nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę; licząc w skali miesiąca zaś - 2,5-krotności tego wynagrodzenia czyli 5250 zł.

Rząd postanowił użyć przeciętnego wynagrodzenia za pracę jako podstawy do określania limitu osób uprawnionych do korzystania ze zryczałtowanego ZUS z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki temu w prosty sposób limit ten będzie waloryzowany - automatycznie ze wzrostem płacy minimalnej. Z kolei przyjęta 30-krotność tego wynagrodzenia ma uchronić projektodawców przed zarzutem naruszania zasad pomocy publicznej obowiązujących w krajach UE. Z wyliczeń rządu wynika, że przedsiębiorcy osiągający przychody poniżej tego limitu maja średni zysk brutto 5 500 zł rocznie, a przeciętną rentowność sprzedaży brutto w wysokości 18,8 proc. Pełny roczny koszt składek ZUS dla takiego przedsiębiorcy stanowi ok. 41 proc. przychodu i jest istotną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego zryczałtowany ZUS oparta na powyższych zasadach w ocenie rządu nie jest pomocą publiczną, ale jest „elementem wsparcia socjalnego”. Dzięki temu nie narusza też zasad konkurencji.
Według szacunku rządu z przywileju niższych składek skorzysta ok. 175 tys. przedsiębiorców (dla takiej grupy to rozwiązanie ma być opłacalne) . Wprawdzie przychody poniżej 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę uzyskuje prawie 900 tys. przedsiębiorców, ale tylko ok. 500 tys. jest zobowiązanych do opłacania składek z tytułu działalności (bo ubezpieczeni już są z innych tytułów: praca, emerytura itp.). Dodatkowo ok. 320 tys. z tego grona korzysta z preferencyjnych składek przysługujących przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.

Praca małżonka będzie kosztem podatkowym, większość pracowników bez szkoleń bhp i 50 innych uproszczeń dla małych firm - to już prawo uchwalone przez Sejm. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Duże grono przedsiębiorców jest jednak rozczarowanych projektem. Liczyli oni na zmniejszenie składek ZUS według kryterium dochodu. W handlu np., o ile podatnik nie korzysta z ryczałtu, ale prowadzi księgę przychodów, dochód jest niewielki choć skala przychodów może być wielka.

na dodatek mocno - aż o 7,1 proc. składki wzrosną dla przedsiębiorców, którzy obecnie są w okresie pierwszych 24. miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej i korzystają z tzw. małego ZUS. W ich przypadku podstawą wymiaru składek jest minimalne wynagrodzenie za pracę. A to od 1 stycznia wzrośnie - już wiadomo, bo Rada Ministrów wydała stosowne rozporządzenie - aż o 7,1 proc. Mini8malne wynagrodzenie za pracę wynosić będzie bowiem 2 250 zł (obecnie 2 100 zł).

Kiedy przedsiębiorca może skorzystać


Za podstawę ustalania prawa do zryczałtowane ZUS w przyszłym roku brany będzie przychód uzyskany w 2018 roku oraz przeciętne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu 2018 r., a więc 2 100 zł czyli 63 tys. zł.
By jednak skorzystać z tego uprawnienia dodatkowo w roku 2018 (kolejnych latach obowiązywania przepisów) trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni.
Co ważne, przywilej dotyczy wyłącznie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy działający w spółkach cywilnych i innych osobowych.

Podwyżka płacy minimalnej jest ważna nie tylko dla najniżej zarabiających. Od płacy minimalnej zależą dodatki, zasiłki, składki ZUS i inne. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły

Co zmieni ustawa


Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę ZUS - 1232,16 zł. Dzięki planowanym zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia ( w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Oszczędności przedsiębiorców będą zależeć zatem od ich rocznych przychodów. Jak bardzo „mały ZUS” poprawi sytuację najmniejszych firm najłatwiej zobrazować na konkretnym przykładzie. Przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, obecnie odprowadza co miesiąc do ZUS - 1232,16 zł., czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka ZUS przedsiębiorcy wyniosłaby niecałe 660 zł.

Praca małżonka będzie kosztem podatkowym, większość pracowników bez szkoleń bhp i 50 innych uproszczeń dla małych firm - to już prawo uchwalone przez Sejm. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Oszczędności dla firm, korzyści dla gospodarki


Wiele małych firm działa w mniejszych miastach i powiatach z ciągle jeszcze stosunkowo wysokim poziomem bezrobocia. Obniżenie składki ZUS poprawi ich rentowność i perspektywy rozwoju. Obecnie prawie 60 tys. przedsiębiorców rocznie wypada z systemu zabezpieczeń społecznych właśnie z powodu nieosiągnięcia odpowiedniej skali lub rentowności biznesu. Dzięki niższym miesięcznym obciążeniom więcej z nich przetrwa próbę czasu i łatwiej będzie się im rozwijać. Planowane zmiany pomogą również w ograniczeniu szarej strefy oraz pobudzą aktywność zawodową i przedsiębiorczość. Liczymy, że dzięki mniejszemu ZUS-owi ludzie zamiast szukać pracy daleko od domu, będą zakładać nowe firmy u siebie na miejscu. To jest rozwiązanie także dla tych, którzy chcą łączyć swoją aktywność życiową – np. zajmowanie się dziećmi w domu z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z szacunkami korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych wyniosą ok. 1,5 mld zł w pierwszym roku. Wyliczenia te uwzględniają wyłącznie mierzalne skutki, jak stymulacja popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego. Nie wzięto w nich pod uwagę m.in. korzyści wynikających z ograniczenia szarej strefy.

Sonda

Czy piesi powinni być karani za używanie telefonów komórkowych na przejściach?1,5 mld zł w 2019 roku – to spodziewane korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, związane z wejściem w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Projekt ustawy przyjęła dziś Rada Ministrów. Nowe regulacje mają obowiązywać już od stycznia przyszłego roku.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

"Oszczędności dla przedsiębiorców, większa przeżywalność firm, lepsze perspektywy rozwoju, a także wzrost liczby osób zakładających własny biznes to spodziewane efekty wprowadzanych przez nas zmian" – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Nowe przepisy obejmą najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5250 zł. Będą oni płacić proporcjonalnie niższą stawkę.

Praca małżonka będzie kosztem podatkowym, większość pracowników bez szkoleń bhp i 50 innych uproszczeń dla małych firm - to już prawo uchwalone przez Sejm. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Komentarze (119)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ala

A (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Czy na taką ulgę mogą liczyć też firmy które zamknęły się 2 lata temu i chciałyby otworzyć się ponownie ale na małym zusie, czy one mają na to szanse czy trzeba czekać te 5 lat jak jest teraz ?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie

Pan Nowak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Podłączam się do tego pytania.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Potrzebujesz pilnych pieniędzy? Możemy pomóc!

Zgłoś naruszenie treści / 1

Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który będzie wykorzystywany do udzielania pożyczek między osobami w krótkim i długim okresie od 10 000 do 500 000 zł...rozwiń całość

Witam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który będzie wykorzystywany do udzielania pożyczek między osobami w krótkim i długim okresie od 10 000 do 500 000 zł wszystkim poważnym osobom, które są w rzeczywistej potrzebie. Stopa procentowa wynosi 2% rocznie. Moja oferta jest szybka i uczciwa, a jeśli spełniasz warunki, możesz otrzymać pożyczkę w ciągu 24 godzin, więc jeśli wniosek o pożyczkę jest nadal ważny, podaj kwotę wniosku o pożyczkę i datę spłaty. a także skontaktować się z nami za pomocą tego adresu e-mail: pamelarosaflores11@gmail.comWitam, jestem osobą, która oferuje pożyczki międzynarodowe. Z kapitałem, który będzie wykorzystywany do udzielania pożyczek między osobami w krótkim i długim okresie od 10 000 do 500 000 zł wszystkim poważnym osobom, które są w rzeczywistej potrzebie. Stopa procentowa wynosi 2% rocznie. Moja oferta jest szybka i uczciwa, a jeśli spełniasz warunki, możesz otrzymać pożyczkę w ciągu 24 godzin, więc jeśli wniosek o pożyczkę jest nadal ważny, podaj kwotę wniosku o pożyczkę i datę spłaty. a także skontaktować się z nami za pomocą tego adresu e-mail: pamelarosaflores11@gmail.comzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
druga działalność

Sylwia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A co w sytuacji gdy po raz drugi założyłam działalność po 2 latach przerwy? Jestem na dużym ZUSie, czy bedę mogła z tego skorzystać?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przychód min 10000 -15000 zł!!

Robert (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Powinien przychód być minimalny 10000 zł, Bo na ryczałcie usługi, jak się części kupuje to cały przychód się liczy?!!! Bo takie są wykazane przychody z cżęściami!!!!! na ryczałcie i ewidencji, a...rozwiń całość

Powinien przychód być minimalny 10000 zł, Bo na ryczałcie usługi, jak się części kupuje to cały przychód się liczy?!!! Bo takie są wykazane przychody z cżęściami!!!!! na ryczałcie i ewidencji, a zarobek to 2000 zł.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

Lord (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Po co wybrałeś ryczałt skoro masz koszty?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brak dzialalnosci

Pawel (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

A jak się ma sprawa dorabiania do pensji? Słyszałem coś o projekcie który mówi ze do połowy najniższej krajowej (1050zl) można nie prowadzić działalności? Wiadomo czy to weszło/wejdzie w życie?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No niby coś się zrobiło

Ib. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Dla drobnych przedsiębiorców , szkoda tylko że "NIBY "

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
biuro

Dawid (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

Przerabiałem już chyba wszystkie formy księgowości... Zatrudniałem księgową, korzystałem z księgowości internetowej, nawet sam przez moment się tym zajmowałem, ale każda z tych opcji była...rozwiń całość

Przerabiałem już chyba wszystkie formy księgowości... Zatrudniałem księgową, korzystałem z księgowości internetowej, nawet sam przez moment się tym zajmowałem, ale każda z tych opcji była fatalna... Na szczęście udało mi się znaleźć biuro Gama na Myśliborskiej, które uratowało moją firmę :D Bo w końcu mogę spać spokojnie, że moje finanse sa w dobrych rękach. Od samego początku byłem pod wrażeniem ich kompetentnego podejścia. Drugiego takiego biura ze świecą szukać.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie ma to jak darmowa reklama

romwiat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Ciekawe w jaki sposób ten wpis się tu znalazł... Pozdrowienia dla biura Gama... ;)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odp

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Dziwne bo , rownież korzystałem z usług tego biura , jednak źle to wspominam . Bład na błedzie , utrudniony kontakt, nieprzyjazna atmosfera. Ogolnie nie polecam . Jest to jednak moja prywatna...rozwiń całość

Dziwne bo , rownież korzystałem z usług tego biura , jednak źle to wspominam . Bład na błedzie , utrudniony kontakt, nieprzyjazna atmosfera. Ogolnie nie polecam . Jest to jednak moja prywatna opinia...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żenada

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 25 / 1

Generalnie znam drobnego przedsiębiorcę którego przychód wynosi średnio 5500 zł a po wszystkich opłatach zostaje mu 2800zł bez zusu. Czyli odliczając złodziejskie 1250 zł na życie zostanie mu około...rozwiń całość

Generalnie znam drobnego przedsiębiorcę którego przychód wynosi średnio 5500 zł a po wszystkich opłatach zostaje mu 2800zł bez zusu. Czyli odliczając złodziejskie 1250 zł na życie zostanie mu około 1600 zł.
Podsumowując, ręce opadają.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lepiej wiec ukrywac dochod

citizen (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

no skoro 5250 a jak ktos ma 5400 to juz ma placic 1350 zus od stycznia. i bedzie mial mniej o 600 od tego co zarabia 150 mniej. PISowska matematyka


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
poczytaj dokładnie a później komentuj......

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

poczytaj dokładnie a później komentuj......

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
żenada c.d.

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Dziwne, że jeszcze żaden cwaniaczek z dużego miasta z korpo lub spółki państwowej nie udzielił "jaśnie oświeconej" rady by zamknął biznes i przeprowadził się do dużego miasta. Generalnie wszyscy...rozwiń całość

Dziwne, że jeszcze żaden cwaniaczek z dużego miasta z korpo lub spółki państwowej nie udzielił "jaśnie oświeconej" rady by zamknął biznes i przeprowadził się do dużego miasta. Generalnie wszyscy powinniśmy przeprowadzić się do dużych miast by mieć szanse na normalny dochód za swoją pracę. A cwanisvzków zapraszam na prowincję chociaż do Polski B nie mówiąc o Polsce C by się tu wykazali i sprzedali te swoje umiejętności za które tu nie ma komu płacić.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BRAWO

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

Kolejne uznanie dla rządu i tych baranów :) Brawo, że ktoś pomyślał nad sektorem Handlu! Gdzie przychody można mieć 1mln złotych a zarobku 10-20 tys w skali roku. BRAWO !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NISKI ZUS DLA OSZUSTÓW

ANDRZEJ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

CZYLI USTAWA DLA OSZUSTÓW I SZAREJ STREFY -CZYTAJ NIE WYSTAWISZ FAKTURY ZAPŁACISZ NISKI ZUS

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo