Mała garderoba w małej sypialni – pomysły na przechowywanie

Materiał informacyjny IKEA
Garderoba zwykle znajduje się w sypialni. To praktyczne rozwiązanie, gdyż umożliwia stały dostęp do ubrań. Poza tym ubrania nie zagracają reprezentacyjnych i użytkowych przestrzeni domu. Również w małej sypialni zmieścisz niewielką, ale pojemną garderobę, a efekty takiej aranżacji pozytywnie cię zaskoczą i przejdą najśmielsze oczekiwania. Odkryjesz, że mała sypialnia i garderoba mogą być dużo bardziej pojemne, niż zakładałeś. Sypialnia to miejsce, w którym spędza się dużo czasu w ciągu doby. W związku z tym przestrzeń małej sypialni z garderobą powinna być ciekawie i estetycznie zaaranżowana.

Garderoba w małej sypialni: o czym warto pamiętać?

Jeśli twoja sypialnia jest mała i chcesz w niej jeszcze zmieścić garderobę, pamiętaj o kilku praktycznych zasadach, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, a także na optyczne jej powiększenie. Od nich zawsze należy rozpoczynać aranżację małej sypialni z garderobą.

Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą ci rozpocząć planowanie garderoby w małej sypialni:

 • Stosuj elastyczne systemy mebli – półek i szafek – wszędzie je wkomponujesz i dopasujesz do każdej przestrzeni, nawet tej bardzo małej.
 • Pamiętaj o optymalizacji wykorzystania przestrzeni – optymalna głębokość półek na ubrania to 70 cm, natomiast wieszaków – w przedziale 100–150 cm w zależności do tego, czy mają się tam znajdować koszule, marynarki, czy też sukienki, które są nieco dłuższe.
 • Jeśli w małej sypialni brakuje miejsca na szafy do garderoby z drzwiami na zawiasach – pomyśl o drzwiach przesuwnych lub o zasłonie. Pamiętaj, że drzwi na zawiasach od szafy do sypialni zajmują dużo przestrzeni, gdy są otwarte.
 • Stosuj drzwi z lustrami – lustra powiększą małą przestrzeń.
 • Pomyśl o szafie na wymiar – możesz ją dopasować dokładnie do takiej przestrzeni, jaką dysponujesz.

Nie zapominaj o tym, aby całą przestrzeń swojej sypialni z garderobą urządzić w jednolitym stylu. W małej sypialni sprawdzi się zarówno nowoczesny styl minimalistyczny, jak i tradycyjne, klasyczne aranżacje. Ciekawie zaprezentuje się także styl skandynawski lub prowansalski. Wszystko wedle indywidualnych upodobań, jednak z zachowaniem jednolitego stylu i z dopasowaniem kolorystyki. Sypialnia jest miejscem, w którym spędzasz co najmniej 1/3 doby, więc warto tą przestrzeń zaaranżować nie tylko funkcjonalnie, lecz także estetycznie.

Zobacz ofertę szafy do sypialni IKEA.

Organizacja przestrzeni w małej garderobie

Jeśli już zaplanowałeś ułożenie szafy do sypialni i innych mebli, czas na rozplanowanie miejsca wewnątrz garderoby. Również w tym przypadku powinieneś trzymać się kilku ważnych zasad, które pozwolą ci zoptymalizować przestrzeń. Pamiętaj, że niektóre ubrania potrzebują więcej miejsca, aby się nie pogniotły. W związku z tym bardzo istotna jest przemyślana organizacja przestrzeni wewnątrz szafy do garderoby.

Bardzo dobrym nawykiem jest przechowywanie jednego typu ubrań razem – koszuli z koszulami, spodni ze spodniami, sukienek z sukienkami itd. Część ubrań, jak np. T-shirty czy jeansy możesz poskładać i ułożyć na półkach. Niektóre jednak, jak np. suknie, eleganckie koszule czy marynarki, powinny wisieć na wieszakach, aby się nie pogniotły i nie straciły fasonu.

Do odpowiedniego ułożenia odzieży w szafie sprawdzą się:

 • wieszaki na ubrania,
 • szuflady na bieliznę, dodatki,
 • drążki na wieszaki.

Kolejnym ważnym aspektem w urządzaniu garderoby w małej sypialni jest wygospodarowanie miejsca na przechowanie pościeli, ręczników, koców oraz innych przedmiotów niekoniecznie codziennego użytku. Może to być miejsce mniej dostępne, do którego nie musisz zaglądać codziennie. Pamiętaj także o znalezieniu odpowiedniej przestrzeni do przechowywania butów. W małej garderobie sprawdzą się również takie rozwiązania jak:

 • welurowe organizery na biżuterię,
 • wieszaki z funkcją pełnego wysuwu na spodnie i pantografy.

Zobacz ofertę na szafy do garderoby IKEA.

Pudła, pudełka, pudełeczka – pomysły na przechowywanie

Bardzo praktycznym rozwiązaniem w każdej garderobie są różnej wielkości pudełka. W przypadku małej garderoby są jeszcze bardziej pomocne, gdyż pozwalają zoptymalizować tą niewielką przestrzeń, jaką dysponujesz.

Pudełka możesz wykorzystać do przechowywania:

 • kapeluszy i czapek,
 • szalików zimowych i rękawiczek,
 • dodatkowej pościeli,
 • obrusów,
 • innych rzadziej używanych przedmiotów.

Duże, ale płaskie pudełka możesz bez problemu zmieścić nawet pod łóżkiem. Podobnym rozwiązaniem do pudełek są kosze, które mogą mieć nie tylko zastosowanie praktyczne, ale do tego bardzo ładnie się prezentują. Kosze dostępne są w różnych wymiarach i kolorach, są wykonane z różnych materiałów.

W swojej małej sypialni z garderobą możesz zastosować:

 • kosze materiałowe z różnego rodzaju tkanin,
 • kosze wiklinowe,
 • kosze plastikowe.

Do przechowywania butów najlepiej sprawdzają się pojemniki na obuwie. Ułatwiają uporządkowanie obuwia i co ważne chronią je przed zgnieceniem. Innym elementem wyposażenia szafy do garderoby, który możesz wykorzystać w małej sypialni do uporządkowania przestrzeni są materiałowe organizery. Mogą być wiszące, ale nie tylko. Organizery można przymocować do drzwi garderoby lub zawiesić na drążku. Można w nich przechowywać biżuterię lub inne małe przedmioty. Zaletą takich organizerów jest duża oszczędność miejsca.

Garderoba w małej sypialni: jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń?

Bardzo ważne w każdej garderobie w sypialni, a szczególnie takiej o niewielkich rozmiarach, jest funkcjonalne podzielenie jej przestrzeni. Sprawdź szafy do garderoby IKEA i szafy do sypialni IKEA, które pozwolą ci zoptymalizować przestrzeń i praktycznie ją zorganizować. Zagospodarowanie przestrzeni w sypialni z garderobą należy rozpocząć od rozdzielenia strefy damskiej i męskiej, a także wydzielenia części wspólnej, w której przechowywane będą np. rzeczy na siłownię, rower czy do biegania.

Kolejnym zabiegiem pozwalającym na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w małej sypialni jest zastosowanie do szafy do garderoby drzwi lustrzanych. To rozwiązanie 2w1 – lustro, które i tak powinno się znaleźć w każdej garderobie, oraz optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni.

Szafy do sypialni mogą mieć różne drzwi:

 • na zawiasach – to typowe rozwiązanie, jednak nie zawsze małe przestrzenie dają odpowiednią ilość miejsca na drzwi na zawiasach,
 • przesuwane – takie drzwi nie dość, że nie mogą być bardzo łatwe w otwieraniu, to po otwarciu nie zajmują miejsca,
 • zamiast drzwi do szafy do sypialni można zastosować zasłonę lub parawan.

Zresztą nie tylko drzwi szafy do garderoby w małej sypialni mogą mieć lustra. Mogą być nimi wykończone również fronty mebli czy ściany. Im więcej luster w małej przestrzeni, tym lepiej, tym bardziej powiększą optycznie niewielką sypialnię. Bardzo dobrym pomysłem jest także zabudowa meblowa na ścianie w sypialni. Umożliwia ona maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni.

Pamiętaj również o tym, aby szafa, którą zamierzasz umieścić w sypialni, stanowiła spójną całość z łóżkiem oraz innymi meblami i dodatkami znajdującymi się w tym pomieszczeniu. Powinieneś dobrze dobrać zarówno kolorystykę, jak i styl wykończenia przestrzeni w sypialni.

W małych przestrzeniach znakomicie sprawdzają się pufy. Mogą stanowić rozwiązanie 3w1. Pufa może być dodatkowym miejscem do siedzenia (to oczywiście jej podstawowa rola). Ponadto pufa może stanowić schowek na drobne, lecz rzadko używane przedmioty. Trzecim zastosowaniem pufy w małej sypialni jest traktowanie jej za swego rodzaju drabinę, podstawkę do sięgania po rzeczy, które są umieszczone na najwyższych, najbardziej niedostępnych półkach w szafie.

Jak widzisz jest wiele sposobów na ciekawą i funkcjonalną aranżację małej sypialni z niewielką garderobą. Pamiętaj jednak o tym, aby oprócz optymalnego zagospodarowania ograniczonej przestrzeni i optycznego jej powiększenia, nadać jej również estetyczny wygląd, który cieszył będzie oko w miejscu, w którym wypoczywasz.

Advertisement

Dodaj ogłoszenie