18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała łazienka - duże wyzwanie

B
Trzy, cztery metry kwadratowe - to powierzchnia typowej polskiej łazienki. I chociaż mała łazienka niesie ze sobą różne ograniczenia, to jest wiele sposobów na jej optyczne powiększenie i przeistoczenie w wygodne, ładne i przytulne pomieszczenie. Kluczem do sukcesu jest lustro i odpowiednie oświetlenie.

Odpowiednio oświetlone lustro powiększy optycznie nawet ciasne pomieszczenie

   Zamiast niewielkiego lusterka zawieszonego nad umywalką, możemy przykleić dużą taflę bezpośrednio do ściany. W ten sposób uzyskamy ciekawy efekt estetyczny, a lustro będzie mocno i stabilnie przytwierdzone.
   W miejscu, w którym chcemy je umieścić, na fragmencie ściany pozostawiamy goły tynk. Lustro najlepiej zamówić u szklarza, ponieważ w domowych warunkach trudno wyciąć odpowiedni kształt. Najpierw trzeba dokładnie zmierzyć jego powierzchnię, pamiętając, że między lustrem a płytkami musi zostać szczelina o szerokości 2,5 - 5 mm. Do pracy potrzebne będą także: preparat gruntujący, klej do luster, taśma malarska oraz silikon sanitarny.

Gruntowanie

jest bardzo istotne. W łazience najczęściej panuje duża wilgotność i zmienna temperatura. Zagruntowanie ściany wyrównuje chłonność podłoża i zamyka pory, przez co zwiększa powierzchnię styku i przyczepność, a także zapobiega ewentualnym mikropęknięciom. Po nałożeniu ostatniej warstwy gruntu, pozostawiamy ścianę na około 2 godziny do wyschnięcia.

Klejenie lustra

   Specjalny klej montażowy do luster nakładamy na jego tylną powierzchnię pasmami oddalonymi od siebie o 5 cm. Następnie taflę przykładamy do ściany, mocno i równomiernie dociskamy. Aby szczeliny między brzegami lustra a płytkami były równe, wkładamy w nie tzw. krzyżyki, używane przy układaniu glazury. Na ostateczne umiejscowienie lustra mamy około 15 minut - po dwudziestu klej wysycha, tworząc bardzo wytrzymałe połączenie. Pełne utwardzenie następuje po 72 godzinach. Do tego czasu warto dodatkowo zabezpieczyć lustro - zwłaszcza jeśli jest duże - taśmą malarską lub pakową. Przyklejamy ją skośnie na rogach oraz na krzyż przez całą powierzchnię.

Spoinowanie

   Po całkowitym utwardzeniu kleju usuwamy taśmę i krzyżyki. Szczeliny wypełniamy silikonem. Jego kolor może być taki sam jak spoiny między kafelkami albo dobrany na zasadzie kontrastu. Dostępne na rynku w wielu kolorach silikony pozwalają na odrobinę szaleństwa. W ten sposób uzyskamy oryginalną ramę lustra.

Oświetlenie

   Niewielką łazienkę trzeba koniecznie dobrze oświetlić. Zazwyczaj sprawdza się mocne oświetlenie przestrzeni roboczej wokół lustra w połączeniu ze słabszą, nastrojową lampą sufitową. Montując kinkiet należy pamiętać, że oświetlona ma być przestrzeń przed lustrem, a nie jego tafla. Takie oświetlenie gwarantuje prawdziwe i realne odbicie. (B)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski