Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała scena ma zmienić Mały Rynek [WIDEO]

Arkadiusz Maciejowski
Lekcje śpiewania przyciągają na Mały Rynek setki mieszkańców oraz turystów
Lekcje śpiewania przyciągają na Mały Rynek setki mieszkańców oraz turystów FOT. ADAM WOJNAR
Turystyka. Władze Krakowa liczą, że do 2020 roku liczba turystów odwiedzających stolicę Małopolski wzrośnie do 12 milionów.

To może być ciężki sezon dla turystów wybierających się na urlop do Krakowa oraz dla osób mieszkających lub pracujących w Śródmieściu.

Konferencja Forum Turystyki

Autor: Arkadiusz Maciejowski

Urzędnicy miejscy zaplanowali bowiem kilka długich i uciążliwych remontów w centrum miasta. Jednocześnie władze Krakowa chcą wprowadzić śmiałe zmiany m.in. w organizacji imprez na Małym Rynku.

Stała scena

– Dostawaliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, ale także osób prowadzących działalność w centrum, aby jakoś unormować sytuację m.in. właśnie z Małym Rynkiem – mówi wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

– Niestety bardzo często ta przestrzeń przekształca się w wielki plac budowy, bo choć dana impreza trwa jeden dzień, już kilka dni wcześniej rozpoczyna się montowanie sceny itd. Postanowiliśmy coś z tym zrobić – tłumaczy wiceprezydent Sroka.

Już od tego roku każdy kto będzie chciał zorganizować jakieś wydarzenie na Małym Rynku i dostanie na to zgodę, będzie musiał korzystać z dostarczonej przez miasto infrastruktury. – Od 20 czerwca na ponad dwa miesiące postawimy podest sceniczny z zadaszeniem, który będzie dostosowany do rozmiarów placu. Ustawiane do tej pory przez organizatorów wydarzeń sceny były zbyt duże, nieproporcjonalne do Małego Rynku – tłumaczy wiceprezydent.

Organizatorzy imprez będą mieli możliwość podłączenia sprzętu nagłaśniającego itd. – Pojawią się pytania, czy to dobrze, że ta miniscena stanie się stałym elementem Małego Rynku. Dlatego robimy pilotaż i zobaczymy, jak to funkcjonuje. Jeśli pomysł się sprawdzi, konstrukcja pojawi się w przyszłym sezonie dużo wcześniej niż w tym roku– podkreśla wiceprezydent Sroka.

Ma również nadzieje, że podest sceniczny nawet w tygodniu nie będzie stał pusty, dlatego Mały Rynek ma zostać bardziej otwarty na twórczość i inicjatywy mieszkańców i aktywistów. Mógłby odbywać się na nim np. Targ Pietruszkowy.

Władze miasta zapewniają, że w tym roku ujednolicone zostaną znaki turystyczne informujące m.in. o drogach dojścia do muzeów. – Mamy teraz z tymi znakami problem, nie są jednolite. Zrobiliśmy już ich inwentaryzację. Jest około 400. W tym roku chcemy większość z nich wymienić na bardziej czytelne i użyteczne dla turystów – tłumaczy Magdalena Sroka.

W poprzednim roku Kraków pobił rekord liczby turystów. Pod Wawel przyjechało ich ponad 9 mln. Urzędnicy liczą, że do 2020 roku liczba turystów osiągnie 12 mln rocznie (dla porównania, Pragę odwiedza rocznie 16 mln osób). Pomóc ma w tym kampania pokazująca stolicę Małopolski jako miasto atrakcyjne również zimą. Chodzi m.in. o bardziej atrakcyjną i rozbudowaną dekorację świąteczną ulic czy większą promocję konkursu szopek krakowskich.

Wyremontują tory i ulice

Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu podkreśla zaś, że w tym sezonie turystycznym w ścisłym centrum miasta prowadzonych będzie kilka poważnych remontów. Już w poniedziałek przekazany ma zostać wykonawcy plac budowy pod modernizację dróg i torowisk w ul. Podwale i Straszewskiego.

– Fizycznie prace powinny ruszyć na początku kwietnia i wtedy pojawią się poważne zmiany m.in. w ruchu tramwajów, które nie będą kursować na remontowanym odcinki – podkreśla Michał Pyclik. Roboty potrwają ponad dwa miesiące. W tym czasie przebudowywana będzie też ul. św. Anny, co pozwoli np. na poszerzenie chodnika.

W poniedziałek gotowe mają być natomiast wyniki testów trwałości wapienia przywiezionego do Krakowa z Niemiec. – Badania prowadzone są na AGH. Jeśli okaże się, że wapień ten jest odpowiedni, to w kwietniu ruszymy z modernizacją nawierzchni placu Mariackiego – zapowiadają urzędnicy z ZIKiT. Po wakacjach ruszyć ma natomiast montaż oświetlenia na pierwszej części bulwarów wiślanych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski