Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malcolm Hislop „Jak czytać zamki”, Arkady 2018, 252 str.

Wlodzimierz Jurasz
Wlodzimierz Jurasz
Nie tylko Wawel, ale nawet Luwr był przed wiekami budowlą obronną.

„Na Wawelu w Krakowie znajduje się zarówno katedra, jak i zamek królewski. Zamek został przebudowany w XIV w., ale pożar w 1499 r. dał królowi Zygmuntowi I Staremu sposobność jego przemiany we wspaniały renesansowy pałac”.

Taką, jakże denerwująco oszczędną w słowach, notkę o naszej największej dumie, można znaleźć w książce „Jak czytać zamki. Krótki kurs wiedzy o fortyfikacjach”, autorstwa brytyjskiego historyka Malcolma Hislopa, opublikowanej właśnie przez wydawnictwo Arkady w serii popularnych przewodników (ukazały się już „Kościoły”, „Mosty”, „Obrazy” i parę innych).

W sumie i tak powinniśmy być zadowoleni. Wawel to jedyna (obok Malborka, który trudno uznać za w pełni nasz) polska budowla obronna uwzględniona w tej książce. No cóż, Zachód patrzy na świat z innej perspektywy, za ważniejsze warowne budowle uważając choćby francuskie Carcassonne czy nawet japońskie Edo, nie wspominając o Luwrze, który, zanim stał się wspaniałym pałacem i muzeum, także był budowlą obronną.

Co może najbardziej zaskakujące, wiele miejsca autor poświęca zamkom leżącym w Syrii, budowanym przez krzyżowców (o ich obecnych losach milczą relacje z toczącej się tam wojny domowej).

Ale także informacje historyczne dotyczące innych niż nasz ukochany Wawel zamków są w tej książce dość zdawkowe. Autor zwraca uwagę przede wszystkim na sposób ich budowy, funkcje, jakie pełniły poszczególne części, ze szczególnym uwzględnieniem zadań obronnych.

Dlatego ta niewielka książeczka, doskonale mieszcząca się w plecaku czy walizce turysty, jest jedynie (bardzo praktycznym) wstępem do bardziej dogłębnych studiów. Do których niezmiennie warto polecić wydaną przed laty także przez Arkady pracę Bohdana Guerquina „Zamki w Polsce”.

Malcolm Hislop „Jak czytać zamki”, Arkady 2018, 252 str.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program, odc. 15

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski