Małe plany nie naprawią Krakowa [ZDJĘCIA]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Udostępnij:
Środowisko. O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce i krajach sąsiednich, korytarzach przewietrzania i wpływie zieleni na redukcję smogu mówili naukowcy podczas II Forum Green Smart City na Uniwersytecie Rolniczym

Prof. Wojciech Kosiński z Politechniki Krakowskiej przekonywał, że gdyby władze miasta prowadziły od wielu lat dobrą politykę przestrzenną, powietrze byłoby czystsze, dzięki m.in. terenom zielonym i korytarzom przewietrzania. Jednak według profesora tego właśnie brakuje.

Główną przyczyną jest tragiczna w skutkach decyzja rządu z 2003 roku o unieważnieniu wszystkich w Polsce planów zagospodarowania dla całych miast. - Zastąpiło je studium zagospodarowania, które jest cenne, ale nie pozwala na całościowe planowanie miasta i wdrażanie koncepcji zazielenienia - mówił prof. Kosiński.

Jego zdaniem problemu nie rozwiązują plany miejscowe. - Przynoszą one tylko dochody firmom, które je wykonują. Nawet pokrycie planami 43 proc. Krakowa nic nie dało. Nie ma możliwości stworzenia koncepcji miasta zielonego, przewietrzanego i pięknego poprzez malutkie planiki - dodawał profesor.

Zarzucał także władzom Krakowa zbyt małą aktywność w tworzeniu terenów zielonych m.in. parków rzecznych. - Jestem rozżalony jako mieszkaniec Krakowa, że powstaje tak mało parków - stwierdził prof. Wojciech Kosiński. Jako przykład najgorszych w Krakowie praktyk zabudowywania korytarzy przewietrzania podał teren lotniska w Czyżynach.

Podczas II Forum Green Smart City naukowcy mówili także o zanieczyszczeniu powietrza atmosferycznego w obszarach zurbanizowanych na Ukrainie, Słowacji i w Polsce, a także o roli zieleni w mieście w obniżeniu toksyczności powietrza.

Forum zorganizowane zostało na Uniwersytecie Rolniczym w ramach działalności Związku Uczelni InnoTechKrak - pierwszego formalnego związku uczelni w Polsce, stworzonego przez AGH, Politechnikę Krakowską oraz Uniwersytet Rolniczy, którego celem jest wzmocnienie potencjału naukowo-badawczo- dydaktycznego tych trzech krakowskich uczelni.

Spotkanie było okazją do szerokiej dyskusji z udziałem władz samorządowych, naukowców, ekspertów oraz mieszkańców Małopolski. Jej celem jest dokonanie pozytywnych zmian w myśleniu o smogu i podjęcie konstruktywnych decyzji na rzecz jakości powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek
Wreszcie zawitała logika w działaniach na rzecz walki ze smogiem! Dopuszcza się do głosu profesjonalistów, a nie krzykaczy pragnących przy okazji tego wielkiego dla nas problemu, zbić dla siebie kapitał polityczny, których jedynym celem jest wyrugowanie z naszych domów kominków, pieców i kotłów i to bez znaczenia, czy są, czy nie są one szkodliwe dla nas !
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie