Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe zielone kapustki

DD
FOT. 123RF
FOT. 123RF
* Brukselkę można jadać przez cały rok. Zasługuje na to z wielu względów. To małe warzywo kryje w sobie skarbnicę substancji odżywczych oraz jest silnym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi.

FOT. 123RF

Zdrowie na talerzu

Brukselka to roślina dwuletnia, należąca do rodziny kapustowatych, która powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania kapusty głowiastej i jarmużu. Od XVII wieku roślina uprawiana jest w Europie Zachodniej i Północnej. Jej kraj macierzysty to Belgia, a nazwa tej małej kapustki pochodzi od nazwy jego stolicy.

Co zawierają zielone główki? Swą wartość odżywczą brukselka zawdzięcza zawartym w niej witaminom: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H, K.

Zawiera także składniki mineralne: potas, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, fosfor, miedź, cynk, błonnik pokarmowy, karoten, kwas foliowy, kwas pantotenowy, białko, węglowodany. To jednak nie wszystko. Brukselka, podobnie jak brokuły, zawiera w dużych ilościach substancję hamującą rozwój komórek nowotworowych - indol-3-karbinol (I3C). Indol ten powoduje rozpad białka o nazwie Cdc25A niezbędnego komórkom nowotworowym do podziałów i rozwoju, dzięki czemu może hamować wzrost guzów. Poziom Cdc25A jest znacząco podwyższony w niemal połowie przypadków raka sutka i zwykle wskazuje na złe rokowania, ponadto podwyższony poziom tego białka obserwuje się w nowotworach prostaty, wątroby, przełyku, endometrium i jelita, a także u chorych na chorobę Alzheimer'a.

Brukselka wzmacnia odporność organizmu, wspomaga pracę układu pokarmowego, wątroby, trzustki, śledziony, woreczka żółciowego i likwiduje zaparcia. Zalecana jest w chorobach układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, cukrzycy, obniża stężenie cholesterolu we krwi; zmniejsza poziom "złego cholesterolu" bez względu na to, czy spożywamy ją na surowo, czy ugotowaną. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, wspomaga pracę górnych dróg oddechowych, polecana jest w astmie, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli, strun głosowych i anemii. A także w kuracjach odchudzających

- 100 g warzywa zawiera tylko 42 kcal.

Jednak brukselka ma też wadę - jest źródłem goitrogenów, które negatywnie wpływają na pracę tarczycy zmniejszając wchłanianie jodu z pokarmów. Ponieważ goitrogeny ulatniają się podczas gotowania, dlatego brukselkę należy poddawać chociażby krótkiej obróbce termicznej. Brukselka to warzywo jesienno-zimowe, można ją zbierać nawet do stycznia i zamrażać na zapas.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski