MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maleje lojalność konsumentów. „Dla sieci handlowych to niepokojące sygnały”. Dokąd najczęściej chodzimy na zakupy?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Analiza zachowań ponad 1,2 mln konsumentów wykazała, że w ub.r. ruch w największych formatach handlowych na rynku zwiększył się łącznie o 11,2 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.
Analiza zachowań ponad 1,2 mln konsumentów wykazała, że w ub.r. ruch w największych formatach handlowych na rynku zwiększył się łącznie o 11,2 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Andrzej Banas
W ubiegłym roku ruch w największych formatach handlowych na rynku zwiększył się łącznie o 11,2 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Liderem są dyskonty ze wzrostem rok do roku o 14,9 proc. – wykazała analiza zachowań ponad 1,2 mln konsumentów. Raport pokazuje wyraźnie, że spada lojalność klientów do poszczególnych placówek handlowych.

Spis treści

Firma technologiczna Proxi.cloud wzięłą pod lupę zachowania przeszło 1,2 mln unikalnych konsumentów, którzy łącznie odwiedzili ponad 13,5 tys. placówek handlowych, zlokalizowanych w 16 województwach w Polsce. Do zgromadzenia danych wykorzystano aplikacje mobilne wykorzystujące technologię opartą o geofencing (wirtualna bariera otaczająca określoną lokalizację geograficzną).

Analiza zachowań konsumentów wykazała, że w ub.r. ruch w największych formatach handlowych na rynku zwiększył się łącznie o 11,2 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Wzrost ruchu w dyskontach

Z badania wynika, że liderem są dyskonty ze wzrostem ruchu rok do roku o 14,9 proc.

Drugie miejsce zajęły hipermarkety – 10 proc., a trzecie – supermarkety – 6,4 proc.

– Wzrost ruchu jest wynikiem inflacji i podwyżek cen produktów. Klienci poszukują korzystnych ofert artykułów codziennego zapotrzebowania i w związku z tym odwiedzają wiele punktów sprzedaży. Dlatego wszystkie formaty handlu detalicznego powinny brać pod uwagę słabnącą lojalność klientów do miejsc zakupu – mówi dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE).

Klientów jednak ubyło

Raport pokazuje jednak, że w ubiegłym roku, w porównaniu z 2021 r., zmniejszyła się o 8,3 proc. liczba konsumentów odwiedzających analizowane formaty.

Wzrost odnotowały tylko hipermarkety – o 2 proc.

Z kolei dyskonty zaliczyły spadek o 8,1 proc., a supermarkety – o 17,7 proc.

Dyskonty zwiększają udział w rynku

Pomimo spadku liczby klientów dyskonty zwiększyły swój udział w rynku o 1,7 punktów procentowych rok do roku.

Z kolei w przypadku hipermarketów zmniejszył się on o 0,1 p.p. rdr, a supermarkety odnotowały stratę na poziomie 1,6 p.p.
– Popularność dyskontów jako miejsca realizowania stacjonarnych zakupów codziennych jest niekwestionowana. Wygrywają poziomem cen, ofertą i lokalizacją blisko klienta. Dalsze spadki udziałów w rynku innych formatów są nieuchronne, choć np. hipermarkety starają się nadrabiać propozycją zakupów online. Natomiast supermarkety jako forma handlu detalicznego powoli się wyczerpują. Trudno im konkurować z dyskontami poszerzającymi swoją ofertę o produkty premium i hipermarketami oferującymi szerszy i głębszy asortyment – podsumowuje ekspertka z Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Słabnie lojalność klientów

Autorzy badania zwracają też uwagę na to, że tzw. współodwiedzalność sklepów ww. formatów przekroczyła już w niektórych przypadkach 90 proc. Dane także mówią wprost o słabnącej lojalności klientów.

– Nasze dane potwierdzają też, że część użytkowników przestaje odwiedzać dany format, wpływając tym samym na spadki poszczególnych sklepów lub nawet straty całego rynku. Dla sieci handlowych mogą to być niepokojące sygnały, skłaniające m.in. do pogłębionej analizy ofert handlowych – zwraca uwagę Miłosz Sojka z Proxi.cloud.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maleje lojalność konsumentów. „Dla sieci handlowych to niepokojące sygnały”. Dokąd najczęściej chodzimy na zakupy? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski