Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało dociekań przed referendum

Piotr Tymczak
Podczas konsultacji mieszkańcy nie wypełnili sali obrad
Podczas konsultacji mieszkańcy nie wypełnili sali obrad FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Dialog społeczny. Krakowianie nie stawili się licznie na debacie o igrzyskach. Nie ma na razie spotkań na temat metra, ścieżek rowerowych i monitoringu.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami w ramach konsultacji społecznych dotyczących koncepcji organizacji zimowych igrzysk w 2022 w Krakowie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Teraz relację z niego urząd zamieścił na stronie www.dialoguj.pl. Radni PO przygotowują się natomiast do kampanii informacyjnej dotyczącej trzech innych zagadnień, o które krakowianie będą pytani w referendum.

W ramach pierwszego pytania o to, czy chcemy czy nie igrzysk w Krakowie, zaplanowano cykl konsultacji społecznych. Pierwsze spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w sali obrad magistratu. Policzyliśmy, że przybyło na nie ok. 80 osób.

– Jestem zdziwiony liczbą uczestników konsultacji, biorąc pod uwagę, jaki szum towarzyszył tematowi igrzysk. To było jednak pierwsze spotkanie. Mam nadzieję, że to się rozwinie i na kolejnych spotkaniach będzie więcej osób, ale to już nie od nas zależy. Nie ściągamy nikogo na siłę – zaznaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Na konsultacje w sprawie przebiegu linii tramwajowej do Górki Narodowej przyszło ok. 450 osób – zauważa Grzegorz Stawowy, szef klubu PO w Radzie Miasta Krakowa.

– Spotkania konsultacyjne to niejedyna forma dotarcia do mieszkańców. Przede wszystkim jest nią internet. Frekwencja w tych spotkaniach pokazuje, że mimo negatywnej atmosfery, ludzie nie są tak nastawieni do idei igrzysk, aby przepytywać, dociekać w tej sprawie – komentuje wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, nowa przewodnicząca Komitetu Kraków 2022.

Kolejne spotkanie w ramach konsultacji dotyczących igrzysk odbędzie się już jutro, tym razem dla mieszkańców Podgórza. Zaplanowano je w hali Korony przy ul. Kalwaryjska 9 o godz. 18.

Na razie nie ma natomiast jeszcze harmonogramu kampanii informacyjnej dotyczącej trzech innych pytań referendal­nych. Przygotowują ją radni PO, którzy byli inicjatorami dodania do referendum pytań w sprawie budowy metra, ścieżek rowerowych i rozwoju systemu monitoringu. Planują, aby w każdej dzielnicy odbyły się spotkania informacyjne dla mieszkańców. Od tego czwartku ma ruszyć także cykl debat – każda poświęcona jednemu pytaniu referendalnemu. W każdym spotkaniu weźmie udział dwóch ekspertów o przeciwstawnych poglądach (przykładowo zwolennik i przeciwnik igrzysk) i zostaną zaproszeni przedstawiciele mediów, aby relacjonować debatę.

– Chcemy też, aby informacje o każdym z czterech pytań w formie wydrukowanego folderu dotarły do mieszkańców drogą pocztową. Wystąpiliśmy z tym pomysłem do miasta i czekamy na odpowiedź. Chcemy też wiedzieć, jakie środki miasto będzie mogło przeznaczyć na kampanię – mówi radny Stawowy.

Podstawowym źródłem informacji ma być jednak internet (portal www.dialoguj.pl) oraz przekaz w mediach.

Na razie na pełną informację mieszkańcy mogą liczyć w przypadku tematu igrzysk. Krakowianie mogą się dowiedzieć, jaka jest koncepcja organizacji tej imprezy i o szacunkowych kosztach.

W krakowskiej PO powołano zespoły złożone z radnych, które przygotowują kompleksowe informacje dotyczące trzech pozostałych pytań.

W sprawie metra przedstawiciele PO rozesłali do mediów koncepcję przebiegu pierwszej linii metra na trasie Nowa Huta – Prądnik Czerwony – centrum – Bronowice. Autor wizji podziemnej komunikacji dla Krakowa Stanisław Albricht pracuje nad koncepcjami dla dwóch kolejnych linii: AGH – Kazimierz – Zabłocie – Bieżanów oraz ul. Cystersów – Zabłocie – Stare Podgórze – Kliny.

W przypadku ścieżek rowerowych mieszkańcy mają się zapoznawać z miejską strategią dla tego typu inwestycji.

Radni PO przyznają, że najgorzej jest z przygotowaniem zestawu informacji dotyczącego rozwoju systemu moni­toringu. – W tej sprawie w Krakowie nie ma żadnych dokumentów – mówi radny Stawowy.

Radni PO z zespołu ds. monitoringu byli więc w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie, aby zobaczyć, jak tam funkcjonuje miejski system kamer oparty na centrum monitoringu. Teraz będą chcieli przedstawić te przykłady krakowianom i zapytać ich, czy chcą wprowadzenia podobnego rozbudowanego systemu kamer w naszym mieście.

Radny Stawowy zapowiada, że wzmożona kampania informacyjna powinna ruszyć po długim majowym weekendzie. Referendum z czterema pytaniami odbędzie się 25 maja.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski