Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie rozdzielą sześć milionów złotych

(GEG)
archiwum
Społeczeństwo. Nawet 16-latkowie będą mogli zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego Małopolski. Ale pomysł nastolatka będzie musiało poprzeć co najmniej 50 osób (gdy dotyczy projektu o zasięgu powiatowym) lub 100 (gdy projekt ma większy zasięg).

W przyszłym roku po raz pierwszy Małopolanie sami wskażą zadania, które mają być finansowane z pieniędzy samorządu regionalnego. Do rozdzielenia w taki sposób będzie 6 mln złotych.

Urząd Marszałkowski przygotował zasady zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego i wyboru projektów. Zanim jednak zostaną one wcielone w życie, mieszkańcy naszego województwa będą mogli zgłosić swoje uwagi w tej sprawie. Dopiero po zakończeniu konsultacji społecznych powstanie harmonogram zgłaszania projektów i głosowania.

Ale już wiadomo, jakiej wartości zadania będzie można finansować z budżetu obywatelskiego. Jeśli projekt obejmie tylko obszar jednego powiatu, to jego koszt powinien się mieścić w granicach 50-100 tys. zł; gdy ma zasięg subregionalny, wartość nie może być niższa niż 100 tys. i wyższa niż 300 tys. zł.

Co istotne - późniejsze roczne koszty utrzymania wybudowanego w ramach budżetu obywatelskiego obiektu nie mogą przekraczać 10 proc. jego wartości. Chodzi o to, by nie pojawiły się inwestycje, na które stałe nakłady będą zbyt duże. Zanim dojdzie do głosowania, wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane pod tym względem.

Najtrudniejsze do oceny będzie jednak to, czy zgłoszone pomysły da się szybko zrealizować. W Krakowie, gdzie budżet obywatelski funkcjonuje od dwóch lat, większość wybranych projektów wciąż jest w sferze planów.

W ramach małopolskiego budżetu obywatelskiego będzie można zgłaszać inicjatywy prospołeczne, kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne i ekologiczne. Głosowanie zostanie przeprowadzone przez internet, korespondencyjnie, a w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie oraz jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu zostaną ustawione urny, do których wrzucać można karty do głosowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski