Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie są coraz bardziej zadowoleni z życia. Wysoko cenią poczucie bezpieczeństwa i stan zdrowia

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Wojciech Matusik
Mieszkańcy naszego województwa wysoko oceniają miejsca swojego zamieszkania, poczucie bezpieczeństwa i stan zdrowia.

Badanie opinii mieszkańców naszego województwa po raz kolejny przeprowadziło Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego. Analiza wyników wypełnionych ankiet pokazuje, że Małopolanie coraz bardziej doceniają swój region. Aż 80,4 proc. z nich wskazało, że w miejscu zamieszkania żyje im się „bardzo dobrze” lub „raczej dobrze”. To o 20 punktów procentowych więcej niż w przypadku pierwszej edycji badania przeprowadzonej w 2012 roku. „Źle” i „bardzo źle” swoje miejscowości oceniło jedynie 3,6 proc. Małopolan, a najszczęśliwsi okazali się mieszkańcy Podhala i Krakowa.

– Tak wysoki poziom zadowolenia Małopolan z ich miejsca zamieszkania to przede wszystkim efekt rozwoju Krakowa, który coraz lepiej pełni również funkcję metropolitalną – wskazuje prof. dr hab. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Stolica regionu z roku na rok zyskuje większy prestiż nie tylko w kraju, ale także w Europie. Miasto oferuje swoim mieszkańcom coraz lepszą ofertę mieszkaniową, zawodową, kulturową, edukacyjną i zdrowotną. A dzięki rozwijającej się komunikacji z tych możliwości z łatwością korzystają także mieszkańcy innych części województwa – dodaje.

Z wysoką oceną regionu idzie w parze poczucie bezpieczeństwa. Jedynie 4 proc. badanych Małopolan stwierdziło, że w swoim miejscu zamieszkania czują się zagrożeni. Blisko połowa uważa, że w ich miejscowościach jest „bardzo bezpiecznie”, a kolejne 36 proc., że „bezpiecznie”. Spośród służb odpowiedzialnych na co dzień za zapewnienie bezpieczeństwa, wysokim zaufaniem cieszą się przede wszystkim strażacy. Ich praca zasłużyła na najwyższą, bardzo dobrą ocenę w opinii aż 67,4 proc. wszystkich badanych. Co dziewiąty mieszkaniec województwa za bardzo skuteczne uznaje działania policji, zaś co szesnasty pracę strażników miejskich.

– Strażacy cieszą się wysokim prestiżem społecznym w całej Polsce. Są najbardziej szanowaną grupą zawodową, bo kojarzą się z walką z największymi nieszczęściami: pożarami czy powodziami – wyjaśnia prof. Nęcki.

Przeprowadzone badanie pokazuje, że Małopolanie są zadowoleni także ze swojego zdrowia. W tym roku specjalna część ankiety została poświęcona właśnie kwestiom związanym z pomocą medyczną i chorobami. Jako „bardzo dobry” i „dobry” swój stan zdrowia oceniło 76,2 proc. Małopolan. To wynik nieco lepszy niż przed rokiem. Spośród badanych największy odsetek cierpi na nadciśnienie tętnicze i schorzenia układu kostno-stawowego, a 8 proc. przyznało, że ma nerwicę.

Zdaniem mieszkańców regionu największy wpływ na dobre samopoczucie ma styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna, właściwe odżywianie czy odpoczynek. Duże znaczenie Małopolanie przypisują także roli badań kontrolnych i profilaktycznych, ale co ciekawe większość wykonuje diagnostykę dopiero w momencie wystąpienia niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. W ostatnich dwóch latach tylko 39,9 proc. mieszkanek regionu zgłosiło się na cytologię, 22,2 proc. na mammografię, a 12,9 proc. Małopolan na badanie prostaty. Najczęściej mieszkańcy regionu kontrolują zaś poziom ciśnienia tętniczego i cukru we krwi.

Badanie opinii mieszkańców Małopolski zostało przeprowadzone już po raz szósty. Uczestnicy ankiety musieli odpowiedzieć na 25 różnych pytań. W telefonicznym wywiadzie wzięło udział 3 tys. Małopolan, po 500 z każdego subregionu: Krakowa, Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego, subregionu tarnowskiego, sądeckiego, podhalańskiego i Małopolski Zachodniej. Wybrani respondenci różnili się także płcią, wiekiem i wykształceniem. Wyniki kwestionariuszy mają posłużyć do oceny prowadzonych polityk publicznych i wskazania tych obszarów, które wymagają interwencji samorządu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski