Małopolsce nie grozi powódź. Ale Wody Polskie i tak mają...

Małopolsce nie grozi powódź. Ale Wody Polskie i tak mają kłopoty

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Małopolsce nie grozi powódź. Ale Wody Polskie i tak mają kłopoty
- Jesteśmy przygotowani na wiosenne roztopy zapewnia Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który uczestniczył w posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego u wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.
Małopolsce nie grozi powódź. Ale Wody Polskie i tak mają kłopoty
Prezes Wód Polskich pojawił się dziś w Krakowie w związku z informacjami o tym, że podległa mu firma ociąga się z przejmowaniem zadań i majątku od likwidowanego Małopolskiego Zarządu melioracji i Urządzeń Wodnych. List z prośbą o interwencję w tej sprawie wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego marszałek małopolski Jacek Krupa. Prezes Daca wprawdzie zaznaczył, że nie rozmawiał o tym z szefem rządu, ale przyznał, że przyjechał do Krakowa na polecenie ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, któremu podlegają Wody Polskie.


Na spotkaniu z dziennikarzami Przemysław Daca zapewniał, że zmiany organizacyjne dotyczące gospodarki wodnej w naszym kraju nie mają wpływu na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Aleksandra Malarz poinformowała, że zbiorniki retencyjne mają odpowiednią rezerwę. - Tak dużą, że mogłyby przyjąć tyle wody co objętość 370 stadionów narodowych w Warszawie – powiedziała Aleksandra Malarz.

Dziennikarze bardziej dopytywali się o kłopoty związane z funkcjonowaniem nowego podmiotu – Wody Polskie działają od 1 stycznia tego roku i do tej pory nie przejęły wszystkich nieruchomości od marszałka, mają też problemy z wydawaniem decyzji wodno-prawnych, które wcześniej były zadaniami starostw.

Prezes Daca zapewnił, że sprawy majątkowe zostaną uregulowane do końca czerwca. Wcześniej samorząd województwa alarmował, że może to potrwać nawet dwa lata. Nie ma za to porozumienia co wypłaty 13 pensji pracownikom MZMiUW przejętych przez RZGW – wprawdzie marszałek zapowiedział, że je wypłaci, ale najprawdopodobniej zwrotu pieniędzy od Wód Polskich będzie domagał się w sądzie.

Podsumowując swoją wizytę w Krakowie Przemysław Daca stwierdził, że przekonał się osobiście, iż proces przejmowania zadań i majątku przebiega sprawnie i nie ma żadnego buntu pracowników, o czym donosiły media. Mówił to w siedzibie RZGW w Krakowie, a na drzwiach wejściowych do budynku wisiał plakat organizacji związkowych domagających się podwyżki o 850 złotych.

ZOBACZ KONIECZNIE:


WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wody polskie

meliorant (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

panie Daca niech pan nie kłamie,że nie ma buntu pracowników jest pan ignorantem i radzę zacząć się liczyć z opinią pracowników i związków zawodowych takim zachowaniem i postępowaniem pan kopie...rozwiń całość

panie Daca niech pan nie kłamie,że nie ma buntu pracowników jest pan ignorantem i radzę zacząć się liczyć z opinią pracowników i związków zawodowych takim zachowaniem i postępowaniem pan kopie dołki pod samym sobą i niech pan uważa,żeby do nich nie wpadł bo nikt panu nie pomoże.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prezesie nie lej wody

Błotnik szuwarek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

PiS na wodę fotomontaż,nie grozi powódź bo nie pada deszcz a bałagan jaki był będzie jeszcze większy.RZGW trzeba było rozwalić ale to co powstało nie wiem czy będzie lepsze.Jak otworzą Zalew...rozwiń całość

PiS na wodę fotomontaż,nie grozi powódź bo nie pada deszcz a bałagan jaki był będzie jeszcze większy.RZGW trzeba było rozwalić ale to co powstało nie wiem czy będzie lepsze.Jak otworzą Zalew Dobczycki to uwierzę że coś sie zmienia.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo