Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolscy policjanci nie chorują jak dawniej

Maciej Makowski
Funkcjonariusze już nie uciekają tak często na zwolnienie
Funkcjonariusze już nie uciekają tak często na zwolnienie Jarosław Jakubczak
Kontrowersje. Zmiany w przepisach okazały się skuteczne. Funkcjonariuszom najwyraźniej nie opłaca się przynosić do pracy zwolnień lekarskich, bo ich liczba drastycznie spadła

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chwali się sukcesem. Po roku obowiązywania ustawy o zwolnieniach lekarskich liczba funkcjonariuszy służb przebywających na L-4 spadła o niemal 30 proc.

Z szacunków resortu wynika, że nowe przepisy wprowadzone w czerwcu ubiegłego roku pozwoliły zaoszczędzić niemal 26 mln złotych.

O 28 proc. (z prawie 80 tys. do nieco ponad 57 tys.) spadła liczba policjantów przebywających na zwolnieniach lekarskich w pierwszym roku funkcjonowania znowelizowanej ustawy - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, czyli od 1 czerwca 2013 do 31 maja 2014 r. Tendencja spadkowa jest podobna we wszystkich województwach.

- Nie mamy jeszcze szczegółowych danych procentowych, ale tendencja jest jednoznaczna - obserwujemy, że o niemal jedną trzecią zmniejszyła się liczba osób przebywających na zwolnieniach - mówi Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej komendy.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim więcej mundurowych jest obecnych na służbie.
Podobnie jest w Państwowej Straży Pożarnej. Liczba strażaków na L-4 spadła o 33 proc.(z 16 444 do 10 872 osób). W Małopolsce od 1 stycznia do sierpnia w 2014 i liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach zmniejszyła się o 27 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku. Natomiast liczba dni, których udzielono zwolnień lekarskich, zmniejszyła się o 32,4 proc.

WIDEO: Ewa Kopacz na obchodach Święta Policji w Warszawie

Źródło: TVN24/x-news

Z analiz ministerstwa wynika jednak, że najmniejszy spadek zanotowała Straż Graniczna. Po roku obowiązywania nowych przepisów na codziennej służbie pozostaje o 26 proc. więcej funkcjonariuszy tej służby (spadek z 9547 do 7752 osób).

Prawdziwym rekordzistą jest Biuro Ochrony Rządu. Dziś aż 37 proc. mniej "borowików" bierze L-4 (z 937 przed 1 czerwca 2014, do 591 w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów). MSW wylicza, że wprowadzone zmiany pozwoliły zaoszczędzić 25 mln 668 tys. złotych. Jak mówi, Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa MSW, pieniądze te przeznaczono na nagrody dla funkcjonariuszy zastępujących koleżanki i kolegów na zwolnieniach.

Ustawa o L-4 służb mundurowych weszła w życie 1 czerwca ubiegłego roku. Objęła policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy BOR, Służby Więziennej i służb specjalnych oraz żołnierzy. Wprowadziła zmniejszenie uposażeń funkcjonariuszy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą ze 100 proc. do 80 proc.

Określiła również, w jakich sytuacjach funkcjonariusze zachowują prawo do pełnego uposażenia. Są to m.in.: okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby powstałej w związku ze szczególnymi warunkami służby, wypadku albo choroby przypadającej w czasie ciąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski