Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Akademia Gościnności na wzór Hotelowej Akademii w Bardejovie

Redakcja
Dlaczego ostatnie posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego odbyło się w Słowackim Bardejovie?

Rozmowa z Teresą Starmach, przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego

- W 2003 r. została zawarta umowa o współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim i Samorządowym Krajem Preszowskim (Republika Słowacka). Głównym celem zawartej umowy jest wszechstronny rozwój naszych regionów, rozwijanie współpracy transgranicznej, jak również efektywne wykorzystanie źródeł finansowych z dostępnych programów Unii Europejskiej. Rozwijamy wzajemną współpracę poprzez wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i kontaktów handlowych między podmiotami oraz instytucjami małego i średniego biznesu, jak również rozwój regionalny, planowanie przestrzenne, kształtowanie i ochronę środowiska naturalnego. Każdego roku w ramach tej współpracy realizowanych jest ok. 30 projektów. Zatem głównym celem posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki SWM było zapoznanie się z działalnością Hotelowej Akademii J. Andraščiaka, Pod Vinbargom w Bardejovie w kontekście jednego z projektów, a mianowicie propozycji utworzenia "Centrum Kształcenia Turystyki - Małopolska Akademia Gościnności w Małopolsce".
Czego dotyczą inne projekty?
- To przedsięwzięcia kulturalne i turystyczne np. wystawy, takie jak: "Tradycyjne Malarstwo pod Tatrami", "Zamagórski festiwal", wzajemna wymiana materiałów badawczych i informacji oraz udział w imprezach etnograficznych, wernisażach, konkursach. Prowadzimy bardzo dobrą współpracę z domami pomocy społecznej, organizując między innymi Zabawy Karnawałowe, Wielkanocne Palmy, Dzień Niepełnosprawnych. Warto podkreślić, iż w każdym projekcie uczestniczą podopieczni DPS zarówno ze strony polskiej, jak i słowackiej. Odbywają się również konferencje w ramach projektów edukacyjnych np. "Zaprzyjaźnione regiony w sercu Europy". Projekty te są realizowane ze środków własnych regionów, z budżetów jednostek oraz z funduszy w ramach Współpracy Transgranicznej PL_SK 2007-2013. Na podstawie zawartego Memorandum o porozumieniu, podpisanego w Stebnickiej Hucie w dniu 30 maja 2007 roku, obie strony realizują również wiele projektów z naciskiem na kwestię transportu i infrastruktury drogowej oraz ruchu turystycznego np. "Połączenie drogowe Krynica-Zdrój - Wysowa-Zdrój - granica państwa - Stebnicka Huta - Bardejovske Kupele". Strony tego porozumienia dostrzegają także korzyści płynące z poszczególnych programów Unii Europejskiej i zgodnie deklarują potrzebę wspólnego wysiłku i lobbingu, przy przygotowaniu i realizacji wszystkich projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski