Małopolska chce łagodzić skutki kryzysu finansowego

Redakcja
Swoje plany na wypadek kryzysu gospodarczego w Polsce ma rząd. Pakiet ratunkowy przygotowały także władze województwa małopolskiego. Rządowy "Plan stabilności i rozwoju" zakłada wydatki na poziomie ponad 90 mld zł, z których część - kilka miliardów złotych - zapewne trafi do Małopolski.

GOSPODARKA. Na wsparcie przedsiębiorstw i walkę z bezrobociem może zostać wydane w przyszłym roku 500 mln zł

Wsparcie samorządu województwa dla firm i rynku pracy na poziomie 500 mln zł będzie więc raczej uzupełnieniem działań administracji centralnej. - Za to będzie kierowane z niższego poziomu, a więc będzie można szybciej reagować na kryzysowe zagrożenia, co znacznie zwiększy skuteczność naszej pomocy - podkreśla marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.
Marszałek twierdzi, że pakiet antykryzysowy z działaniami nakierowanymi na firmy i rynek pracy należy połączyć z uchwalonym niedawno budżetem województwa na przyszły rok.
- Większość regionów czeka na rozwój wypadków i ogranicza plany inwestycyjne. My otwarliśmy wielkie pole do działań, niektórzy uważają, że zbyt optymistycznie, ale dotacje na inwestycje na poziomie 900 mln zł to przecież bardzo dobre lekarstwo na nadchodzący kryzys - twierdzi Marek Nawara.
Kazimierz Czekaj, prezes Jurajskiej Izby Gospodarczej, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, podkreśla, że wszystkie działania nazwane teraz antykryzysowymi były zaplanowane w Małopolsce wiele miesięcy temu, a więc przed kryzysem na rynkach finansowych.
- Czy ktoś pytał się przedsiębiorców, czego tak naprawdę oczekują, w jakim kierunku powinno pójść wsparcie finansowe? Może w kryteriach przyznawania unijnych dotacji należałoby teraz dawać punkty za utrzymanie miejsc pracy, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. I obawiam się, że znaczna część pieniędzy - tak jak do tej pory - zostanie wydana na działania promocyjne, a nie na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców - dodaje Kazimierz Czekaj.
- Nie mamy więcej pieniędzy, możemy co najwyżej przyspieszyć niektóre działania i przesunąć wydatki z jednych projektów na inne, uznane za ważniejsze. I to właśnie robimy, chcąc wyprzedzić zagrożenie kryzysem - mówi marszałek Nawara. O kilka miesięcy wcześniej mają być ogłaszane i rozstrzygane konkursy na dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej pieniędzy trafi też na szkolenia kadr i osób odchodzących z rolnictwa.
\\\*
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości chce w przyszłym roku podpisać umowy z firmami o dofinansowaniu na łączną kwotę 58 mln euro, czyli blisko 240 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 - 2013.
Już w lutym o dotacje będą mogły ubiegać się małe przedsiębiorstwa, dla których zarezerwowano 10 mln euro. W maju przyjdzie kolej na średnie firmy, pomiędzy które zostanie rozdysponowane prawie 15 mln euro. Z kolei w sierpniu dzielone będą dotacje (7 mln euro) dla mikroprzedsiębiorstw. Fundusze zwrotne przeznaczone dla przedsiębiorców zostaną wsparte kwotą 10 mln euro, ale dopiero w listopadzie. Wcześniej, bo w lipcu na 6,8 mln euro dofinansowania mogą liczyć instytucje otoczenia biznesu.
Wojewódzki Urząd Pracy będzie z kolei dzielił pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W przyszłym roku chce wydać blisko 200 mln zł. Jeśli kwota ta okaże się zbyt niska, będzie wnioskować do Zarządu Województwa Małopolskiego o jej zwiększenie.
Około 75 mln zł to bezzwrotna pomoc dla zarejestrowanych bezrobotnych. Pieniądze zostaną wydane na szkolenia, prace interwencyjne i wyposażenie nowych stanowisk pracy. Na szkolenia i doradztwo dla pozostałych bezrobotnych oraz dotowanie ich zatrudnienia, staży i praktyk będzie 25 mln zł. Kolejne 47 mln zł ma zostać przeznaczone na wsparcie dla rozpoczynających jednoosobową działalność gospodarczą. WUP przewiduje, że dzięki temu powstanie 300 nowych firm. Na przekwalifikowanie zawodowe, zwłaszcza osób odchodzących z rolnictwa, ma zostać wydane 12 mln zł, a na podniesie kwalifikacji zawodowych najsłabiej wykształconych - 38 mln zł.
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego będzie realizować projekt "Zostań małopolskim przedsiębiorcą", w ramach którego na dotacje - w wysokości 40 tys. zł - może liczyć 240 osób. Inny projekt realizowany przez MARR - "Kapitał na innowacje" - zakłada powstanie 8 przedsiębiorstw opartych na działaniach innowacyjnych. Na ten cel będzie ponad 8,5 mln zł.
Grzegorz Skowron
gskowron@dziennik.krakow.pl

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie