Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Jak pacjenci oceniają pobyt w szpitalach? Okazuje się, że lecznice nie są takie straszne, jak je malują

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Analiza wszystkich ankiet wykazała, że poczucie bezpieczeństwa w szpitalu - które jest jednym z najważniejszych wskaźników satysfakcji - wyraziło  90 proc. ankietowanych.
Analiza wszystkich ankiet wykazała, że poczucie bezpieczeństwa w szpitalu - które jest jednym z najważniejszych wskaźników satysfakcji - wyraziło 90 proc. ankietowanych. Wojciech Wojtkielewicz
Badania satysfakcji pacjentów wykazały, że ich ocena lecznic odbiega od obiegowych opinii, częstokroć wskazujących na zapaść szpitalnictwa. Aż 84 proc. zarekomendowałoby innym placówkę, w której się leczyli. To wynik zaskakujący nawet przy założeniu, że wyniki nie są reprezentatywne, bo w badaniach uczestniczyło ok. 22 procent wszystkich placówek, w tym 20 małopolskich.

Najwięcej ankiet z Chrzanowa

Najwięcej ankiet, w stosunku do liczby pacjentów, spłynęło ze szpitala w Chrzanowie. 90 procent spośród ponad 2 tyś. sondowanych wystawiło ocenę pozytywną tej placówce, natomiast 80-90 procent dało wysoką ocenę lekarzom i pielęgniarkom. Bardzo ważne zastrzeżenie: szpital nie ma możliwości skorygowania lub usunięcia odpowiedzi, gdyż ankiety znajdują się na serwerze organizatora badania, tj. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie (CMJ). I rzecz jasna, ankiety są anonimowe.

- Pacjenci odpowiadają na różnorodne pytania, np. dotyczące informowania ich o stanie zdrowia czy przekazywania instrukcji o dalszym leczeniu w domu. Z ankiet można wyciągnąć wiele informacji, które pozwalają wdrażać działania naprawcze. Jeśli np. pacjenci nisko oceniają skuteczność leczenia bólu na danym oddziale, informujemy o tym personel i organizujemy szkolenia w tym zakresie – zaznacza Marzena Kulawik, pełnomocnik ds. akredytacji chrzanowskiej lecznicy.

Liczba pacjentów, która odpowiada na prośbę personelu o wypełnienie ankiety on-line po powrocie do domu, w dużej mierze zależy od ich wieku. Np. do krakowskiego szpitala im Józefa Dietla - który do badań CMJ dołączył - zgłaszają się najstarsi chorzy i dlatego ankiety wypełniło tutaj zaledwie 5 osób.

W programie CMJ uczestniczy również szpital Ginekologiczno-Położniczy im Czerwiakowskiego, jednak jego pacjentki niechętnie wypełniają arkusze on-line. O ile na oddziale ginekologicznym, zdominowanym przez seniorki jest to zrozumiałe, to zaskakuje konstatacja, że podobnie jest w przypadku młodych przecież kobiet po porodzie. Zapewne wynika to za faktu, że połóg jest ciężkim stanem dla świeżo upieczonej mamy, która równocześnie musi zajmować się noworodkiem i nie ma głowy do innych spraw.

Krótszy sondaż papierowy

Dlatego personel lecznicy sam przygotował krótszy sondaż papierowy, które pacjentki chętniej wypełniają tuż przed wyjściem do domu. Jak wynika z ich analizy, przekazanej nam przez zastępcę dyrektora Łukasza Lomparta, w pierwszym półroczu b.r. na zachowanie zasad intymności i prywatności wskazało 95 procent, dostępność do lekarzy jako bardzo dobrą oceniło 88 procent, 2 procent jako raczej dobrą. Pielęgniarki i położne otrzymały 95 proc. ocen bardzo dobrych, 4 procent raczej dobrych. 99 procent ankietowanych nie ma uwag do żywienia ( placówka ma własną kuchnię) a na skuteczne leczenie bólu wskazało niemal 100 procent. Aż 99 procent rekomendowałoby ten szpital innym.

91 proc. pacjentów oceniło pozytywnie

Wypełnianie własnych, papierowych ankiet proponuje krakowski „Narutowicz”, który na razie do programu CMJ nie przystąpił. Od 17.07.2023r. do 17.10.2023r. badano satysfakcję m.in. w Oddziale Neurologii i Oddziale Udarowym. Dostępność lekarzy 92 proc. pacjentów oceniło „bardzo dobrze” i „dobrze”, 6 proc. zadowalająco, 2 proc. negatywnie. Ogólne pobyt w szpitalu 91 proc. pacjentów oceniło pozytywnie, pozostałe 9 proc. zadowalająco.

Do badań krakowskiego CMJ, określonych terminem PASAT OPEN zgłosiło się 20 szpitali z Małopolski i 177 z całego kraju, czyli ok. 22 procent wszystkich lecznic. Napłynęło ponad 100 tys. ankiet z całego kraju i jest to jedyna tego typu, tak obszerna i wyczerpująca analiza w Polsce. CMJ dane zbiorcze przekazuje zwrotnie do szpitala, co w założeniu ma pomóc doskonalić jakość opieki szpitalnej.

Badanie pozwala porównywać ze sobą wyniki przy wykorzystaniu 15 wskaźników opinii pacjentów, które zostały wypracowane w porozumieniu z organizacją OECD. W przyszłości pozwoli to na porównywanie wskaźników osiąganych w Polsce z wynikami w innych krajach na świecie. OECD regularnie publikuje porównawcze analizy światowe w opracowaniu „Health at a Glance”.

To pierwsze tak obszerne badanie; w ubiegłym roku uczestniczyło w nim połowę mniej pacjentów. - Choć nie jest ono reprezentatywne, to można powiedzieć, że wyniki są bardzo ciekawe i nie przystają do stereotypowych opinii - komentuje Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka CMJ. Równocześnie, jak zaznaczyła, trzeba pamiętać, iż ocena pacjenta ma charakter subiektywny.

Duże poczucie bezpieczeństwa

Analiza wszystkich ankiet wykazała, że poczucie bezpieczeństwa w szpitalu - które jest jednym z najważniejszych wskaźników satysfakcji - wyraziło 90 proc. ankietowanych. 80 proc. badanych uważa, że ich stan zdrowia dzięki pobytowi w szpitalu uległ poprawie. a blisko 90 proc. pozytywnie ocenia sposób przekazywania przez personel medyczny informacji o ich stanie zdrowia.
Z opieki lekarskiej zadowolonych jest 86 proc. sondowanych, z pielęgniarskiej - 88 proc., a fizjoterapeutycznej - 87 proc. Ponad 75 proc. badanych nie ma uwag do ogólnych warunków pobytu w szpitalu, a 68 proc. - do serwowanego pożywienia. Natomiast przygnębienie w związku z hospitalizacją odczuwało 25 proc. ankietowanych. Finalnie 84 proc. uczestników badania zarekomendowałoby innym placówkę, w której podjęli leczenie.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Jak pacjenci oceniają pobyt w szpitalach? Okazuje się, że lecznice nie są takie straszne, jak je malują - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski