Małopolska małopaństwowa

GEG
Jak co roku, Ministerstwo Skarbu przedstawiło sprawozdanie o stanie mienia państwowego. Na koniec 2003 r. wartość majątku skarbu państwa była szacowana na co najmniej 550 mld zł. W tej w kwocie nie ma jednak wartości zasobów naturalnych i dóbr kultury narodowej, które nie podlegają wycenie. Największy udział w majątku państwowym mają grunty (226,7 mld zł - o ponad 20 mld zł więcej niż rok temu) i budynki (170,2 mld zł - więcej o prawie 18 mld zł). Rośnie wartość urządzeń infrastruktury technicznej (ze 127 do 140,7 mld zł), przy czym dotyczy to głównie dróg i mostów, bo spada wartość wałów i urządzeń hydrotechnicznych (z 12,3 do 11,3 mld zł). Wartość udziałów i akcji państwowych w spółkach wzrosła z 89,9 do 98,2 mld zł, ale za to spadła wartość praw majątkowych w przedsiębiorstwach - z 12,3 do 11,5 mld zł.

27 proc. powierzchni Krakowa należy do skarbu państwa

   (INF. WŁ.) Niewiele ponad 20 proc. powierzchni województwa małopolskiego jest własnością skarbu państwa, natomiast w Krakowie państwo jest właścicielem 27 proc. powierzchni miasta. W województwie zachodniopomorskim państwowej ziemi jest więcej niż wynosi cała powierzchnia Małopolski.

Mało drogiej ziemi

   Grunty państwowe zajmują ponad 12,2 mln hektarów, czyli około 39 proc. terytorium Polski. Powierzchnia Małopolski wynosi 1,51 mln ha, ale grunty państwowe zajmują tylko 328,4 tys. ha, czyli niewiele ponad 20 proc. Najwięcej państwowego gruntu - 1,56 mln ha, czyli więcej niż cała Małopolska - jest w województwie zachodniopomorskim. Mniej państwowej ziemi niż w Małopolsce jest na Śląsku, bo tam grunty skarbu państwa zajmują 323,9 tys. ha. Na pocieszenie pozostaje fakt, że państwowa ziemia w małopolskich miastach jest dość droga - grunty w Krakowie są warte prawie 7,7 mld zł, podczas gdy np. we Wrocławiu - prawie 6 mln zł, a w Łodzi - 5,1 mln zł. Jednak z drugiej strony grunty skarbu państwa w Warszawie są wyceniane na 46 mld zł, w Katowicach - na 15,2 mld zł, a w Poznaniu - na 11,9 mld zł.
   W Małopolsce najwięcej państwowego gruntu (prawie 217 tys. ha) jest w dyspozycji Lasów Państwowych. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa ma w województwie małopolskim zaledwie 21,4 tys. ha (to najmniejsza powierzchnia w kraju).

Lider złóż leczniczych

   Małopolska jawi się w raporcie jako region wielkiego dziedzictwa kulturowego; na koniec ubiegłego roku w rejestrze zabytków widniały 4854 obiekty znajdujące się na terenie województwa. Więcej zabytków było jednak na Dolnym Śląsku (7574), Wielkopolsce (6314), na Mazowszu (5850) oraz na Warmii i Mazurach (5068).
   Małopolska jest natomiast zdecydowanym liderem pod względem złóż wód leczniczych i termalnych. Na 69 takich złóż w Polsce aż 29 znajduje się w Małopolsce; zawierają one jedną trzecią takich zasobów eksploatacyjnych w kraju. (GEG)

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie