Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska mapa zagrożeń już działa. Policja liczy na internautów [WIDEO]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Na krakowskiej mapie już można znaleźć miejsca, gdzie ktoś pił alkohol, brał narkotyki lub jechał za szybko
Na krakowskiej mapie już można znaleźć miejsca, gdzie ktoś pił alkohol, brał narkotyki lub jechał za szybko Fot. MICHAŁ GĄCIARZ
Bezpieczeństwo. Mieszkańcy Małopolski mogą od wczoraj tworzyć internetową mapę zagrożeń naszego regionu. Wystarczy wybrać jedną z 25 ikon, które informują m.in. o aktach wandalizmu, nieprawidłowym parkowaniu czy żebractwie. Policja będzie weryfikować zgłoszenia.

Zielona ikona ze znakiem strzykawki informuje, że 13 września przy ulicy Rusznikarskiej w Krakowie ktoś zażywał narkotyki. Z podobnej ikony z rysunkiem auta i tablicy prędkościomierza można wyczytać, że w tym samym dniu na ul. Piotra Stachiewicza kierowca przekroczył dozwoloną prędkość. Butelka i znak wartości procentowej oznacza, że picie alkoholu w poniedziałek odnotowano przy al. Ignacego Daszyńskiego, al. Pokoju i w pobliżu ul. Zagłoby.

Autor: Marcin Banasik

Tak wyglądają pierwsze zgłoszenia mieszkańców Krakowa na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od wczoraj mieszkańcy Małopolski mogą już korzystać z mapy, którą znajdą na stronie komendy wojewódzkiej w Krakowie.

Można na niej, zachowując anonimowość, zaznaczać wszystkie rzeczy, które w naszej okolicy nas niepokoją: np. grupę wandali, nielegalne wyścigi samochodowe, dzikie wysypiska lub niszczenie zieleni.

Internauta, który będzie korzystać z tego narzędzia, powinien wyszukać na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy 25 kategorii zgłoszeń powinien wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie.

Zgłaszający będzie również proszony o wprowadzenie w oknie szczegółów zdarzenia, a także jego daty. Takie zgłoszenie od tej pory będzie już widoczne na mapie, jak również jego status (nowe, weryfikacja lub potwierdzone).

Co najważniejsze: policja ma obowiązek pojechać na miejsce, a „mapa” poinformuje nas, jeśli interwencja już się zakończyła. - Zielony kolor na mapie oznacza zgłoszenie, żółty to weryfikacja, a czerwony to potwierdzenie. Jakiś czas po zgłoszeniu będziemy widzieli więc kroki policji w tej sprawie - tłumaczy nadinspektor Tomasz Miłkowski.

A co jeśli weryfikacja zgłoszenia okaże się negatywna?

Wtedy zaznaczone miejsce uzyskuje kolor szary. Oznacza to, że policjanci nie potwierdzili na przykład picia alkoholu przed sklepem. - Będziemy jednak mieli na uwadze to miejsce - dodaje Tomasz Miłkowski.

Szef małopolskich policjantów bierze również pod uwagę możliwość, że niektóre zgłoszenia będą miały formę żartów ze strony internautów. - Mamy jednak nadzieję, że będzie to jedynie marginalna część zgłoszeń - dodaje nadinsp. Miłkowski.

Podinspektor Paweł Godyń, ekspert Wydziału Prewencji małopolskiej policji, dodaje, że wśród 25 kategorii przestępstw i wykroczeń, które można zgłaszać, są m.in.: spożywanie alkoholu lub narkotyków, przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu, kradzieże, niszczenie zieleni, żebractwo. - Takie informacje będą nam bardzo pomocne na przykład przy decyzjach, gdzie kierować policyjne patrole - dodaje Paweł Godyń.

Mapa ma również pomóc w ustaleniu, gdzie najczęściej dochodzi do łamania prawa na drogach. - Pilotaż pokazał, że bardzo dużo zgłoszeń dotyczyło wykroczeń drogowych - mówi Jarosław Bator z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie. Najczęściej chodziło o przekroczenie prędkości i nielegalne parkowanie.

Nadinspektor Tomasz Miłkowski uważa, że dzięki mapie poprawi się kontakt mieszkańców Małopolski z policją. - Do tej pory obywatele niekoniecznie mieli ochotę na wizytę na komendzie, żeby prosić o interwencję i ten stres jest zrozumiały. Od dziś wystarczy parę kliknięć. Oczywiście, zgłoszenie może być anonimowe. Trzeba jednak pamiętać, że mapa nie zastąpi kontaktu, kiedy nasze życie jest bezpośrednio zagrożone. W takich przypadkach nadal dzwońmy pod numer 112 lub 997 - przypomina szef małopolskiej policji.

Małopolską mapę zagrożeń będzie obsługiwało 73 koordynatorów znajdujących się w komendach powiatowych, miejskich i niektórych komisariatach. Czterech koordynatorów ma pracować w komendzie wojewódzkiej i na bieżąco śledzić zgłoszenia pojawiające się na mapie oraz decydować o działaniach weryfikujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski