Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska młodzież może borykać się z depresją. Przedstawione dane są niepokojące. Przebadano ok. 11 tys. młodych osób

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Małopolska młodzież może borykać się z depresją. Przedstawione dane są niepokojące. Przebadano ok. 11 tys. młodych osób
Małopolska młodzież może borykać się z depresją. Przedstawione dane są niepokojące. Przebadano ok. 11 tys. młodych osób Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
Niepokojące dane z małopolskich szkół. W listopadzie 2023 r. Krakowski Instytut Logoterapii przeprowadził badanie na uczniach z 6-8 klas podstawowych i 1-5 szkół ponadpodstawowych, którego celem było określenie kondycji psychicznej młodzieży w województwie małopolskim. Wyniki jasno pokazują, że ponad 50 proc. dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych może borykać się z depresją. Również w szkole podstawowej to dziewczęta mogą być w znacznie gorszej kondycji psychicznej niż chłopcy. Łącznie badaniu poddano ok. 11 tys. młodych osób.

Niepokojące dane

- Dane pochodzą z raportów dotyczących badania kondycji zdrowia psychicznego dzieci oraz m.in. z badania przeprowadzonego w listopadzie 2023 r. przez Krakowski Instytut Logoterapii (razem z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli), dotyczącego kondycji psychicznej młodzieży w województwie małopolskim. W ramach badania przebadano ok. 11 tys. młodych ludzi (4 tys. ze szkół podstawowych i 7 tys. ze szkół ponadpodstawowych) oraz nauczycieli (1737 osób). Badanie prowadzone było pod nadzorem dr Romana Soleckiego, dyrektora Krakowskiego Instytutu Logoterapii - tłumaczy Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

W szkołach podstawowych w klasach 6-8 spośród przebadanych ok. 4 tys. uczniów, największy problem z depresją mogą mieć właśnie dzieci z klasy 8. Jak pokazują statystyki blisko 43 proc. dziewcząt w tym wieku może borykać się z problemem depresji, a także ok. 25 proc. chłopców. Nieco lepiej wyglądają te dane w młodszych klasach, jednak nadal budzą niepokój.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w szkołach ponadpodstawowych w każdej z klas od 1 do 5 ponad 50 proc. dziewcząt może mieć depresję. Chłopcy w tym zestawieniu wypadają nieco lepiej, ponieważ tutaj skala problemu waha się między 27 - 38 proc.

Uczniowie szkół podstawowych mogą być również uzależnieni od Internetu. U młodszych dzieci te dane wahają się między 12 a 20 proc. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych, młodzieży uzależnionej od Internetu może być między 13 a 22 proc.

W przeprowadzonym badaniu zapytano też nauczycieli m.in. o ich wypalenie. Blisko 35 proc. pytanych oceniło swój stan jako "przeciążenie" z kolei ok. 22 proc. oceniło, że czują się wyczerpani. Nauczyciele zapytani także o poczucie sensu życia w 42 proc. ocenili je jako "przeciętne".

Kraków wspiera najmłodszych

- Kraków od lat prowadzi działania, których celem jest profilaktyka i wsparcie zdrowia psychicznego mieszkańców Krakowa, w tym dzieci i młodzieży. Na terenie miasta działają liczne placówki wsparcia psychologicznego oraz ośrodki terapii dla rodzin - wyjaśnia Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Miasto realizuje też kampanie edukacyjne oraz programy wspierające rodziców i nauczycieli w wychowaniu i utrzymaniu dobrostanu psychicznego podopiecznych. Wśród nich można znaleźć m.in. miejską kampanię społeczną "Zobacz. Zapytaj. Zareaguj", której celem było zwiększenie świadomości rodziców i opiekunów na temat wpływu urządzeń ekranowych i Internetu na rozwój dziecka, jego zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne, bezpieczeństwo oraz nawyki.

Pod koniec ubr. w 40 krakowskich szkołach podstawowych odbyła się też kampania profilaktyczna „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”, którą prowadzili specjaliści od spraw uzależnień z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz ekspertów z dziedziny informatyki.

- Miasto Kraków finansuje świadczenia terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, innych substancji psychoaktywnych lub zachowań nałogowych. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy terapeutycznej udzielanej w ramach dwóch poradni leczenia uzależnień. Świadczenia te realizowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Ponadto Krakowski Instytut Psychoterapii koordynuje trzy ośrodki terapeutyczne - wylicza Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Na terenie miasta funkcjonują też placówki wsparcia dziennego prowadzone w formie opiekuńczej, specjalistycznej oraz pracy podwórkowej. Obecnie działa ich 26, zapewniają 1840 miejsc. Ponadto w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej prowadzonych jest 19 placówek wsparcia dziennego, zapewniających łącznie 300 miejsc.

Placówki funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, a w okresie wakacyjnym oraz ferii zimowych organizują dla swoich wychowanków wypoczynek, często w formie wyjazdów kolonijnych oraz obozów sportowych.

W Krakowie w pięciu lokalizacjach funkcjonują cztery ośrodki poradnictwa i terapii. Ośrodki prowadzone są przez organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Siemacha (3 ośrodki) i Stowarzyszenie Dobrej Nadziei (1 ośrodek).

Spotkanie w Nowohuckim Centrum Kultury

- Miasto reaguje na aktualne potrzeby zdrowotne mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży oraz rodzin, a także dostrzega rosnące zjawisko zaburzeń rozwojowych i kryzysów psychicznych u nastolatków - mówi Emilia Król i dodaje: - W związku z tym, 2 marca w Nowohuckim Centrum Kultury w godzinach od 11.00 do 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie pt. „Zobacz problemy dziecka”, które poświęcone będzie ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, profilaktyce zaburzeń psychicznych, wzmacnianiu kompetencji społecznych oraz formom pomocy młodym ludziom pozostającym w kryzysie psychicznym.

Prelekcje i warsztaty prowadzić będą lekarze psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i specjaliści ds. uzależnień.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska młodzież może borykać się z depresją. Przedstawione dane są niepokojące. Przebadano ok. 11 tys. młodych osób - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski