Małopolska na czele. Uroczyście otwarto Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych

(PAN, AS)
Olimpijski znicz zapala Katarzyna Bachleda-Curuś, czterokrotna olimpijka i dwukrotna medalistka IO fot. Tomasz Mateusiak
Wydarzenie. Małopolanie dominują zwłaszcza w snowboardzie i narciarstwie alpejskim.

W Białce Tatrzańskiej odbyła się uroczystość otwarcia XXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych, podczas której rozdawane są medale mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych. Organizatorami zawodów są Ministerstwo Sportu i Turystyki i Województwo Małopolskie, a wykonawcą Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej. Zawody otworzył marszałek Jacek Krupa.

Reprezentanci małopolskich klubów nie są zbyt gościnni, zdecydowanie prowadzą w klasyfikacji województw. Większość konkurencji już się zakończyła. Dziś w Bochni i Wieliczce rozpoczynają się turnieje koszykówki, zaś od 6 do 12 marca w Kościelisku rywalizować będą biathloniści.

W snowboardzie reprezentanci małopolskich klubów dominowali na stoku w Jurgowie. W crossie w juniorach A srebro wywalczyła Oliwia Pawlikowska (F2 Dawidek Team Zakopane), a brąz Aleksandra Michalik (AZS Zakopane). W juniorach A Konrad Mikasiński (MKS Rabka-Zdrój) był 2., a Marcin Kilar (Ski Test Kraków) 3. W młodszej kategorii mistrzynią Polski została Paulina Kasprzyk ze Ski Testu, zaś wśród juniorów B całe podium zajęli Małopolanie. Wygrał Klemens Gąsienica-Byrcyn (Ski Test) przed Jakubem Lubońskim (MKS Rabka-Zdrój) i Jędrzejem Maczugowskim (Ski Test). Zawody w tej dyscyplinie potrwają do wtorku.

W biegach narciarskich rozdano pierwsze komplety medali. W sprincie juniorek A na 1000 metrów wygrała Klaudia Kołodziej z Witowa Mszana Górna przed Justyną Pradziad z UKS Regle Kościelisko. W juniorach B brąz wywalczył Dawid Damian z Jedności Nowy Sącz/SMS Zakopane.

W Krynicy zakończyły się zmagania saneczkarskie. W jedynkach juniorów srebro zdobył Maciej Kiełbasa z UKS Tajfun Nowy Sącz, zaś w juniorkach młodszych mistrzynią Polski została Klaudia Ziarno, a brąz wywalczyła Natalia Jamróz (obie Tajfun). W konkurencji dwójek juniorów złoto zdobyli Daniel Rola i Kacper Skorupka z Tajfunu, a brąz Maciej Kiełbasa z Tajfunu i Łucja Jaworecka z Dunajca Nowy Sącz. W konkurencji dwójek Klaudia Ziarno i Natalia Wojnarowska zostały wicemistrzyniami kraju. W zmaganiach drużynowych juniorów wygrała reprezentacja województwa dolnośląskiego przed Małopolską (Dorota Smyda, Daniel Rola, Kacper Skorupka).

Ogromnych emocji dostarczył turniej hokejowy, który wczoraj zakończył się w Krynicy. Z małopolskiego tercetu najlepiej spisała się Comarch Cracovia, zas w eliminacjach przepadły drużyny Unii Oświęcim i MMKS Podhala Nowy Targ.

Już samo zakwalifikowanie się do finałów było dużym sukcesem podopiecznych Dominka Salamona. W finale młodzi krakowianie zaprezentowali się bardzo dobrze, stoczyli dwa dramatyczne pojedynki, jeden przegrali po karnych, drugi po dogrywce.

W półfinale rywalem Cracovii było Zagłębie Sosnowiec. W połowie drugiej tercji „Pasy” prowadziły 2:0, ale rywale w ostatniej odsłonie doprowadzili do remisu. 20-minutowa dogrywka nie dała rozstrzygnięcia, w karnych lepsze było Zagłębie.

W meczu o brązowy medal „Pasy” zmierzyły się z Polonią Bytom. Po dwóch tercjach krakowianie prowadzili 4:2, do remisu Polonia doprowadziła w przedostatniej minucie. W 17 min dogrywki gracze z Bytomia zdobyli rozstrzygającego gola i wygrali 5:4.

- Muszę pochwalić cały zespół za bardzo dobrą grę. W zgodniej opinii fachowców byliśmy rewelacją turnieju. Szkoda, że nie dopisało nam szczęście, chłopcy szczególnie po meczu z Zagłębiem byli niepocieszeni. Porażka po karnych bardzo boli. Cztery bramki zdobył dla nas Konrad Filipek, który debiutował już w pierwszym zespole Cracovii - powiedział nam trener Dominik Salamon.

W finale Zagłębie Sosnowiec pokonało GKS Tychy 3:2.