Małopolska na parkiecie

Redakcja
Udostępnij:
Reprezentacja Małopolski na warszawskim parkiecie rośnie w siłę. Raptem kilka dni temu na giełdzie zadebiutowały akcje kolejnej spółki z naszego regionu - Naftobudowy. Niestety, także niektóre firmy naszego regionu bardzo dotkliwie odczuwają skutki wyraźnego pogorszenia koniunktury. Słabe wyniki finansowe czy wręcz straty, a czasem także zapowiedzi zwolnień pracowników świadczą o tym, że sytuacja jest trudna.

Osłabienie koniunktury nie ominęło spółek naszego regionu

Naftobudowa na parkiecie

Ale zacznijmy od pozytywów. W ostatni czwartek na rynku równoległym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Naftobudowy, kolejnej spółki reprezentującej nasz region. Za każdy walor spółki płacono 14 zł, czyli o 16,7 proc. więcej niż wynosiła cena emisyjna.
- Zarząd zadowolony jest z tej ceny - ocenił cytowany przez PAP Marek Dobosz z Naftobudowy. Przypomniał, że dwa dni wcześniej prognozował dokładnie taki sam poziom cenowy. Akcje w ramach oferty publicznej sprzedawane były w drugiej połowie stycznia 1999 r. Wówczas inwestorzy płacili za nie po 12 zł.
Przedstawiciele spółki zapowiedzieli w czwartek, że jest szansa, aby do końca 1999 r. Naftobudowa połączyła się z drugim przedsiębiorstwem z tej samej branży - PIRPCH Naftobudowa Holding.
- Do fuzji może dojść jeszcze w drugiej połowie roku - powiedział Marek Dobosz zaznaczając, że połączeniem tym zainteresowany jest także Polimex Cekop.
Naftobudowa podpisała z Polimeksem umowę, w której Polimex zadeklarował wolę stania się inwestorem strategicznym Naftobudowy. Spółka nie chce jednak ogłaszać wezwania do sprzedaży akcji Naftobudowy. Będzie je kupować sukcesywnie.
Prognoza finansowa Naftobudowy na ten rok zakłada 86 mln zł przychodów ze sprzedaży i ponad 4 mln zł zysku netto. Zarząd liczy, że na koniec roku przychody ze sprzedaży wzrosną do ponad 100 mln zł. - W chwili obecnej mamy już podpisanych 80 proc. zleceń - zapewnił Dobosz.

Kłopoty w Dębicy

Niestety, małopolskie firmy - podobnie zresztą jak przedsiębiorstwa w całym kraju - odczuwają skutki pogorszenia koniunktury. Kryzys w Rosji i wynikające stąd trudności ze zbytem towarów spowodowały, że w Dębickiej Fabryce Farb i Lakierów Polifarb Becker planuje się znaczne redukcje zatrudnienia - podała kilka dni temu Polska Agencja Prasowa. Aleksander Panek, kierownik Biura Obsługi Zarządu powiedział, że jeżeli nie nastąpi poprawa w handlu z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, to jedna trzecia pracowników - spośród 713 zatrudnionych - będzie musiała odejść z zakładu.
- Obserwujemy poważną recesję w branży lakierów i farb. Aby utrzymać wysoką pozycję na rynku konieczna jest głęboka restrukturyzacja, w tym także w zakresie zatrudnienia - dodał cytowany przez PAP Panek.
Poinformował, że kierownictwo spółki negocjuje ze związkami zawodowymi terminy zwolnień, kryteria weryfikacji pracowników i wysokość odszkodowań. - Pracownikom, którzy sami zgłoszą chęć odejścia, firma zaproponowała odszkodowania w wysokości dziewięciu indywidualnych pensji. Z tej możliwości skorzystało do tej pory około 130 pracowników - powiedział Panek.
Jak przypomniała PAP w swojej depeszy, wyroby Polifarbu Becker Dębica sprzedawane są głównie w kraju i na Wschodzie (Ukraina, Rosja).

Trudne czasy

Sytuacja gospodarcza nie rozpieszcza małopolskich spółek. Raporty bieżące przynoszą dane finansowe (niestety, zwykle niezbyt rewelacyjne...), ale i komentarze.
Stalprodukt w lutym uzyskał dodatni wynik finansowy, pozwalający na pokrycie straty zanotowanej w styczniu i wykazanie zysku w rachunku narastającym za dwa miesiące br.
- Przy aktualnej koniunkturze gospodarczej, zwłaszcza na rynku wyrobów gotowych ze stali, głównym czynnikiem pozwalającym na osiągnięcie tych wyników było działanie w kierunku obniżki kosztów, zwłaszcza w zakresie materiałów i usług - tłumaczyła spółka w swoim niedawnym raporcie.
Nadal kiepskie wyniki wykazuje krakowski Wawel. W lutym spółka uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 8 225 tys. zł, co stanowi 69 proc. sprzedaży w analogicznym okresie roku ubiegłego.
- Na taki poziom sprzedaży wpłynęło znaczne obniżenie sprzedaży eksportowej, która w lutym wynosiła 263 tys. zł (co stanowi 10,7 proc. eksportu za analogiczny okres ub. roku oraz spadek o 2 198 tys. zł) - wyjaśniała spółka.
Na całe szczęście są jeszcze takie spółki, które - przynajmniej na razie - wykazują się niesłychaną wręcz odpornością na negatywne skutki osłabienia koniunktury gospodarczej. Na pewno należy do nich krakowski Pierwszy Polsko-Amerykański Bank. Doskonałe wyniki w ub.r., kontrastujące z raczej słabymi rezultatami branży, udane pierwsze dwa miesiące roku i perspektywa ogłoszenia wezwania na akcje przez belgijski Generale Bank sprawiły, że w kończącym się pierwszym kwartale na inwestycji w walory PPABanku można było naprawdę dużo zarobić. Szkoda tylko, że inne małopolskie spółki nie mogą pochwalić się porównywalną dynamiką finansową i wzrostem kursu akcji...
ŁUKASZ KWIECIEŃ
W materiale wykorzystano raporty i komentarze spółek oraz informacje z serwisu Polskiej Agencji Prasowej. Dane w tabeli pochodzą z raportów miesięcznych za luty br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie