MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska narażona jest na powodzie błyskawiczne. Opady nie ustają, zwołano sztab kryzysowy. "Służby są w pełnej gotowości"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego towarzyszyła też prezentacja sprzętu
Posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego towarzyszyła też prezentacja sprzętu Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.
Intensywne opady nie ustają, a trzeba pamiętać, że ukształtowanie terenu Małopolski sprawia, że region jest wyjątkowo narażony na tzw. powodzie błyskawiczne. Czasami wystarczy zaledwie kilka minut intensywnych opadów, by potoki zamieniły się w rwące rzeki. Dlatego też 17 maja odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania była ocena zagrożenia powodziowego i ochrony przeciwpowodziowej w województwie małopolskim. Spotkanie odbyło się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie. Po posiedzeniu zaprezentowano także narzędzia, które IMGW wykorzystuje w swojej pracy.

Aktualna sytuacja pogodowa

- Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań, ale apeluję również do mieszkańców o rozwagę i ostrożność – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mieszkańcy powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, tatrzańskiego oraz Nowego Sącza otrzymali alerty RCB z ostrzeżeniem meteorologicznym II stopnia, a pozostała część województwa objęta jest ostrzeżeniem I stopnia. W związku z intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy wody wysokiej. Miejscami wzrosty mogą być gwałtowne. Ostrzeżenie hydrologiczne II stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązuje na razie do 18 maja.

Posiedzenie WZZK

Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiane były kwestie związane z zagrożeniem powodziowym oraz szeroko pojętą ochroną przeciwpowodziową w Małopolsce.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zapewniła, że Wody Polskie czuwają nad bezpieczeństwem powodziowym mieszkańców Małopolski i Krakowa.

– Centrum funkcjonujące w strukturze RZGW w Krakowie monitoruje w trybie 24-godzinnej gotowości sytuację hydro-meteorologiczną oraz koordynuje pracę zbiorników retencyjnych tak, by móc skutecznie redukować falę powodziową na zbiornikach. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują i utrzymują właściwy stan techniczny obiektów hydrotechnicznych, jak i urządzeń towarzyszących, np. śluz wałowych - mówiła Małgorzata Sikora.

Dyrektor RZGW w Krakowie nawiązała również do szeregu realizowanych inwestycji przeciwpowodziowych na terenie Krakowa, jak również całego województwa. W stolicy Małopolski obecnie są wykonywane zadania wycenione na łączną kwotę 400 mln zł, a w Małopolsce na ponad 155 mln zł.

- Nasze zbiorniki w Małopolsce, zarówno Świnna Poręba, Dobczyce jak i Klimkówka są przygotowane na przyjęcie ewentualnych większych opadów - dodała.

Monitor IMGW-PIB

O osłonie meteorologicznej i hydrologicznej województwa mówiła zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie IMGW – Państwowy Instytut Badawczy Małgorzata Gori.

IMGW– PIB opracował i wdrożył nowoczesne narzędzie, jakim jest Monitor Danych Systemu Hydrologii, które umożliwia prezentację ostrzeżeń hydrologicznych na tle map z podziałem na jednostki terytorialne (województwa, powiaty) oraz dopasowanie i dystrybuowanie ostrzeżeń do odbiorców, z uwzględnieniem podziałów administracyjnych (województwa).

– Monitor umożliwia prezentację i wizualizację danych oraz produktów przygotowywanych przez IMGW-PIB. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z bazami hydro i meteo, użytkownicy Monitora mają dostęp do najnowszych danych operacyjnych dotyczących m.in. stanów wody, przepływów, opadów, temperatur powietrza oraz danych z systemów teledetekcji atmosfery. Pozwala to śledzić na bieżąco sytuację hydrologiczno-meteorologiczną oraz zjawiska ekstremalne występujące na terenie Polski – mówiła Małgorzata Gori.

Służby w gotowości

St. bryg. Paweł Żaba, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP zapewnił o gotowości i specjalnym przeszkoleniu strażaków do działań w sytuacjach zagrożenia powodziowego. Jak również podał - PSP na stanie posiada 35 łodzi, 13 pontonów i amfibię. Na wyposażaniu jednostek OSP mamy 50 łodzi, 17 pontonów.

- Jeżeli chodzi o sprzęt do budowy wałów przeciwpowodziowych, zapór mamy łącznie 7,6 tys. m.b., 400 tys. sztuk worków na piasek i 1,3 tys. agregatów prądotwórczych przenośnych- wymieniał st. bryg. Paweł Żaba.

Insp. Piotr Morajko, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyjaśnił, że w sytuacji kryzysowej na terenie województwa oddziały policyjne mogą skierować ok. 1 tys. policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej pełniących służbę w danym momencie oraz około 6 tys. policjantów możliwych do skierowania w ramach procedur alarmowych. Policja posiada również m.in. ok. 20 łodzi, pojazdy specjalistyczne, quady, śmigłowiec i pomocniczy sprzęt.

Dowódca 11MBOT płk Marcin Siudziński dodał, że - Siły i środki 11 MBOT przeznaczone do akcji kryzysowych zgodnie z „Planem zarządzania kryzysowego resortu ON” pozostają w gotowości do użycia do 12 godzin. Do realizacji zadań na terenie województwa małopolskiego w zwalczaniu powodzi i zjawisk lodowych przeznaczonych jest łącznie 340 żołnierzy oraz 46 jednostek sprzętu (samochody ciężarowe i osobowe terenowe, sanitarka, koparki i spycharko-ładowarka) wydzielane z 7 jednostek wojskowych.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski