Urzędnicy marszałka właśnie pracują nad aktualizacją planu gospodarki odpadami w Małopolsce. To w nim kilka lat temu zapisano, że na terenie województwa powstanie pięć spalarni śmieci. Teraz okazuje się, że aż tylu ich nie potrzeba. Teoretycznie można by wybudować wszystkie, ale takie inwestycje nie dostaną dotacji od marszałka, a to na starcie przekreśla ich opłacalność.
Tak wynika z najnowszych analiz dotyczących ilości wytwarzanych odpadów komunalnych. Jest ich o jedną piątą mniej niż pierwotnie szacowano. A to oznacza, że gdyby wybudowano wszystkie planowane wcześniej spalarnie, ich możliwości wykorzystywano by w niewielkim stopniu. - Te mniejsze byłyby zapewne nierentowne - twierdzi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak drastycznie spadła ilość odpadów komunalnych. Mogłoby się wydawać, że przez ostatnie lata Małopolanie nauczyli się segregować śmieci, a efektem tego jest mniej tych lądujących w kubłach. - Podejrzewam, że to jednak nadal kwestia pozbywania się śmieci poza oficjalnym systemem ich zbiórki - mówi Wojciech Kozak.
Jedna ze spalarni miała powstać w Tarnowie. Do jej budowy przymierzało się nie tylko Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej; zainteresowanie inwestycją wyrażała także Grupa Azoty. Obie firmy robiły to z czysto biznesowych pobudek (chcąc mieć nowe źródło ciepła), więc wykreślenie Tarnowa z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami nie jest dla nich dobrą wiadomością. Za to cieszy mieszkańców, zwłaszcza osiedla Krzyż, którzy obawiali się wzmożonego ruchu śmieciarek dowożących „paliwo” do nowego pieca. Teraz pojadą one autostradą w kierunku Krakowa, do uruchomionej tam niedawno spalarni. Do tej budowanej w Oświęcimiu trafią odpady głównie z zachodniej Małopolski.
Ale podział regionu między dwa zakłady termicznej utylizacji wcale nie będzie obowiązkowy. Wprawdzie w obecnym programie zapisana jest rejonizacja, czyli nakaz składowania, segregowania lub likwidacji odpadów na jednym z czterech ściśle określonych obszarów, ale z tego wymogu Urząd Marszałkowski zamierza zrezygnować. Firmy śmieciowe pojadą więc tam, gdzie za opróżnienie śmieciarki zapłacą mniej.
Rejonizacja miała zapewnić mniejszym sortowniom stały dopływ odpadów. Teraz może się okazać, że część z nich straci rentowność. A niektóre samorządy zainwestowały w instalacje śmieciowe duże pieniądze, mając na względzie to, że z danego obszaru napłynie do nich określona ilość odpadów. Teraz takiej pewności nie będzie. Wojciech Kozak zapewnia jedynie, że nie będzie zgody na nowe instalacje, które jeszcze bardziej zaostrzyłyby konkurencję.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak dziś wygląda Halina Kowalska ZDJĘCIA. Urodzona koło Łodzi aktorka prosi o pomoc
- Sukces. Pierwsza Polka w amerykańskim Idolu! Kim jest Karolina?
- Dorota Gardias rozebrała się do naga przed obiektywem. Wygląda jak bogini! [zdjęcia]
- Nastolatki godzinami pastwiły się nad koleżanką. Ofiara cudem przeżyła
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International