Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska pełna Ukraińców. Chcą się u nas uczyć i pracować

Piotr Subik
Ukraińcy wolą studiować w Krakowie, bo jest taniej niż w Kijowie
Ukraińcy wolą studiować w Krakowie, bo jest taniej niż w Kijowie fot. Joanna Urbaniec
Społeczeństwo. Co trzeci obywatel Ukrainy, który przebywa u nas legalnie, przyjechał na studia.

- Nie chodzi tylko o studia, bo mogłabym studiować w wielu innych miejscach w Polsce. Ale w Krakowie mogę też dorobić parę groszy do studenckiego stypendium, no i utrzymanie jest tu tańsze niż w Warszawie - mówi Ludmyła, studentka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ludmyła przyjechała do Krakowa w 2014 r., za rok dołączy do niej jej brat Oleg. Ma zamiar studiować stosunki międzynarodowe i bez wątpienia również wybierze UJ. Są spod Lwowa.

Od początku tego roku wnioski o zalegalizowanie pobytu i pracy w Małopolsce złożyło 7 tys. cudzoziemców, z czego dwóch na trzech - czyli ponad 4,6 tys. - to Ukraińcy. Prawie połowa osiedlających się u nas sąsiadów zza wschodniej granicy przybyła do nas za pracą. A co trzeci przeniósł się do Krakowa z powodu studiów.

Nie dziwi to Andrija Kudriashova, doktoranta na AGH, który pochodzi z Chmielnickiego, a w Krakowie mieszka od czterech lat. - Na darmowe studia na Ukrainie ciężko się dostać, a płatne są często droższe niż na polskich uczelniach prywatnych. Dlatego rodzicom bardziej się opłaca wysłać dziecko nawet do Krakowa niż płacić mu za naukę na uniwersytecie w Kijowie - mówi Andrij. Dodaje, że polskie uczelnie kuszą młodych Ukraińców, np. w autobusach w stolicy Ukrainy widział reklamy Krakowskiej Akademii.

Z danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że nasze województwo jest drugim (po Mazowszu) pod względem składanych wniosków o legalizację pobytu i pracy. - Przez ostatnie pięć lat ich liczba wzrosła ponad trzykrotnie - mówi rzecznik wojewody Jan Brodowski.

Ale taką tendencję zaobserwować można nie tylko w Małopolsce. Do końca sierpnia wnioski o zalegalizowanie pobytu w całej Polsce złożyło ponad 65 tys. osób, to więcej niż przez cały ostatni rok (ok. 64,5 tys.). Oczywiście, w skali kraju także dominują Ukraińcy (ponad połowa złożonych wniosków).

Urzędnicy nie ukrywają, że wzrost liczby osób chcących legalnie przebywać w Polsce to głównie efekt liberalizacji przepisów z maja ub. roku. To wtedy wprowadzono ułatwienia dla cudzoziemców studiujących w Polsce i możliwość ubiegania się o pobyt stały w naszym kraju dla posiadaczy Karty Polaka. Ale w przypadku Ukraińców nie bez znaczenia jest obecna sytuacja w ich kraju, czyli trwający od 1,5 roku konflikt w Donbasie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski