Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Plan obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
IPN O/Kraków
13 grudnia 2021 r. przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Obchody pod hasłem "Komuniści przeciw Polsce. 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego" obejmą swym zasięgiem kilkanaście małopolskich miast, w tym Kraków, który z tej okazji w dniach 12-13 grudnia wyświetli na Tauron Arenie rocznicowe hasło. W programie obchodów miejskich znajdzie się ponadto m.in. rekonstrukcja historyczna, panele dyskusyjne, mapping na murze Wawelu, wystawy, koncerty w Filharmonii czy akcja Zapal Światło Wolności, o czym w czwartek 9 grudnia poinformował krakowski IPN. Spotkanie stało się również okazją do ogłoszenia laureatów X edycji nagrody honorowej Świadek Historii, którą uhonorowano cztery osoby i dwie organizacje.

FLESZ - Kreatywne myślenie to kluczowa kompetencja przyszłości KOMENTARZ

od 16 lat

- 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego można z jednej strony podsumować statystyką. Ponad 50 protestów, 10 tys. osób internowanych, 12 tys. osób skazanych przez komunistyczne sądy i tysiące osób zmuszonych do wyjazdu bez prawa powrotu. Statystka nie oddaje jednak dramaturgii tego do czego doprowadziła ekipa Jaruzelskiego 13 grudnia, kiedy zdławiła tą iskierkę nadziei, że po 16 miesiącach jawnej działalności Solidarności możliwe będzie utrzymanie pewnych obszarów wolności, które w sierpniu 1980 roku udało się reżimowi komunistycznemu wyrwać - powiedział dr hab Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, który następnie przekazał informację dotyczącą planu obchodów rocznicowych w Krakowie i i Małopolsce.

Wydarzenia rocznicowe w Krakowie rozpoczną się już 10 grudnia. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie w godzinach 9-15.30 odbędą się panele dyskusyjne poświęcone stanowi wojennemu, a w przerwie o godzinie 13 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej na Plantach.

PEŁNY PLAN WYDARZEŃ ROCZNICOWYCH

13 grudnia w Krakowie o godzinie 10.00 na Małym Rynku, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Tomasz Zaborowski zainaugurują krakowskie obchody. O godzinie 10.15 rozpocznie się gra miejska „Orła WRON-a nie pokona” dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) i ponadpodstawowych. Ponadto na mieszkańców będzie tutaj czekać punkt edukacyjny Oddziału IPN w Krakowie z materiałami o stanie wojennym i PRL, przeprowadzona zostanie rekonstrukcja historyczna oddająca realia stanu wojennego, nastąpi też otwarcie wystawy „Stan wojenny w SB-ckim albumie”. W ramach odbywającej się rokrocznie akcji Zapal Światło Wolności rozdane zostanie 200 elektrycznych świec, które 13 grudnia o godz. 19.30 zapalimy w oknach na cześć ofiar stanu wojennego. Świeca o godz. 19.30 zostanie zapalona także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Główne uroczystości 13 grudnia, rozpocznie msza św. w katedrze na Wawelu o godzinie 16.30, po której o godzinie 17.30 uczestnicy udadzą się na plac o. Adama Studzińskiego, gdzie wygłoszone zostaną przemówienia oraz nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Krzyżem Katyńskim. Wcześniej, o godzinie 16.00 na murze wawelskim wyświetlony zostanie mapping „13 grudnia 1981. Pamiętamy”, który potrwa do godz. 20.00.

14 grudnia, o godzinie 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert „Wolni mimo zniewolenia” upamiętniający ofiary stanu wojennego oraz opór Polaków wobec represji komunistycznej dyktatury. 16 grudnia o godzinie 18.00 po uroczystej mszy św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski – „Arce Pana” nastąpi uroczystość odsłonięcia pomnika Matki Bożej Królowej Pokoju i tablic poświęconych Księżom Niezłomnym – ofiarom komunizmu.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w dniach 10-17 grudnia odbywać się będą również w kilkunastu miastach Małopolski, w tym m.in. w Limanowej, Bochni, Skawinie, Nowym Sączu czy Wadowicach. Małopolanie również będą mogli uczestniczyć w koncertach filharmoników krakowskich (11 grudnia w Nowym Sączu, 12 grudnia w Zakopanem, 13 grudnia w Tarnowie i 17 grudnia w Wadowicach), otwarciu wystawy „Stan wojenny 1981-1983”, projekcjach filmowych a także podziwiać rekonstrukcje historyczną.

Dyrektor krakowskiego Oddziału IPN ogłosił ponadto laureatów X edycji nagrody honorowej Świadek Historii, którymi zostali: Jerzy Basiaga, Andrzej Kostrzewski, Łukasz Łaganowski, Zbigniew Siekański, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 17 grudnia br. w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Plan obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski